
Parfum Lombard Aktiebolag
Parfum Lombard Aktiebolag har organisationsnummer 556034-4821 (5560344821)
Aktiebolag • Org.nr: 556034-4821
Om företaget
Parfum Lombard Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Svedala. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 91 år sedan registreringen 1935. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med parfym och kosmetika enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46450). På Google Maps är verksamheten listad som wholesaler. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 52 procent till 11 025 476 kr räkenskapsåret 2025 (23 000 263 kr föregående år).
Omsättningen har minskat jämfört med tidigare år pga ett avslutat samarbete.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Parfum Lombard Aktiebolag 11 025 476 kr och redovisade ett resultat på 717 442 kr. Rörelsemarginalen var 10,7 procent, över branschens median (median 2,1 procent). Soliditeten var 41,0 procent, över branschens median (median 38,9 procent). Kassalikviditeten var 207,4 procent, över branschens median (median 134,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,7 procent | 2,1 procent | -7,0 procent till 17,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,7 procent | 1,5 procent | -10,7 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 41,0 procent | 38,9 procent | 12,0 procent till 69,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 207,4 procent | 134,9 procent | 55,2 procent till 337,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 16,9 procent | -2,3 procent | -54,6 procent till 23,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -52,1 procent | -6,9 procent | -45,5 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 838 000 kr | 1 271 000 kr | 558 000 kr till 2 453 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 586 000 kr | 330 000 kr | 107 000 kr till 592 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 18 av 287 aktiebolag inom partihandel med parfym och kosmetika.
- Plats 32 av 566 aktiebolag med säte i Svedala.
- Plats 1 959 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 18 058 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 3,0 procent | 7,4 procent | 10,7 procent |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 2,0 procent | 6,4 procent | 9,7 procent |
| Soliditet | 21,7 procent | 23,2 procent | 29,5 procent | 41,0 procent |
| Kassalikviditet | 43,0 procent | 53,1 procent | 100,3 procent | 207,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 17,5 procent | 11,3 procent | 26,0 procent | 16,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -7,7 procent | -0,9 procent | -52,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 675 000 kr | 1 933 000 kr | 1 917 000 kr | 1 838 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 657 000 kr | 616 000 kr | 672 000 kr | 586 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Företagsgatan 623351 Svedala
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Företagsgatan 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva frisörgrossiströrelse, äga och uthyra flygmaskin, äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46450Partihandel med parfym och kosmetikaHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 126 281 kr | 23 199 775 kr | 23 000 263 kr | 11 025 476 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 273 782 kr | 257 077 kr | 2 044 039 kr | 2 819 795 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 730 597 kr | 6 446 766 kr | 5 586 296 kr | 2 911 393 kr |
| Personalkostnader | 9 852 480 kr | 7 388 235 kr | 8 068 800 kr | 3 517 691 kr |
| Avskrivningar | 429 618 kr | 438 832 kr | 434 838 kr | 393 494 kr |
| Rörelseresultat | 823 590 kr | 703 034 kr | 1 693 421 kr | 1 176 108 kr |
| Ränteintäkter | 17 383 kr | 53 082 kr | 20 830 kr | 58 883 kr |
| Räntekostnader | 151 937 kr | 293 006 kr | 240 787 kr | 168 538 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 689 036 kr | 463 110 kr | 1 473 464 kr | 1 066 453 kr |
| Bokslutsdispositioner | -174 949 kr | -86 285 kr | -308 835 kr | -156 148 kr |
| Skatt | 108 264 kr | 81 452 kr | 248 036 kr | 192 863 kr |
| Årets resultat | 405 823 kr | 295 373 kr | 916 593 kr | 717 442 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 5 023 648 kr | 4 630 885 kr | 4 234 015 kr | 3 872 196 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 760 175 kr | 2 367 412 kr | 1 970 542 kr | 1 608 723 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 263 473 kr | 2 263 473 kr | 2 263 473 kr | 2 263 473 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 644 594 kr | 6 632 110 kr | 7 724 838 kr | 6 488 986 kr |
| Varulager | 3 818 029 kr | 4 566 010 kr | 3 790 325 kr | 2 923 626 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 802 647 kr | 2 013 878 kr | 1 742 349 kr | 687 843 kr |
| Kassa och bank | 23 918 kr | 52 222 kr | 2 192 164 kr | 2 877 517 kr |
| Summa tillgångar | 10 668 242 kr | 11 262 995 kr | 11 958 853 kr | 10 361 182 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 314 605 kr | 2 609 979 kr | 3 526 572 kr | 4 244 014 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 788 782 kr | 2 194 606 kr | 2 489 979 kr | 3 406 572 kr |
| Årets resultat | 405 823 kr | 295 373 kr | 916 593 kr | 717 442 kr |
| Obeskattade reserver | 730 749 kr | 817 034 kr | 1 125 869 kr | 1 282 017 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 243 903 kr | 3 888 358 kr | 3 922 554 kr | 1 719 049 kr |
| Leverantörsskulder | 1 488 741 kr | 1 657 807 kr | 1 241 422 kr | 597 136 kr |
| Skatteskulder | - | - | 83 868 kr | 92 138 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 350 659 kr | 1 212 121 kr | 1 357 952 kr | 400 113 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 668 242 kr | 11 262 995 kr | 11 958 853 kr | 10 361 182 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver frisörgrossiströrelse.
Verksamhetsåret 2025 präglades, som väntat, av att avsluta tidigare engagemang och att börja bygga upp verksamheten och försäljningen på nytt med nya samarbetspartners och varumärken. Vi investerade i att bygga upp nya lager på nya produkter samt att utveckla verksamheten och bygga upp kundstocken på nytt.
Företrädare
- Markus A (styrelseledamot verkställande direktör)
- Richard M (styrelseledamot ordförande)
- Jerker M (styrelseledamot)
- Jannica M (styrelseledamot)
- Ola M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Parfum Lombard Aktiebolag för organisationsnummer?
Parfum Lombard Aktiebolag har organisationsnummer 556034-4821 (5560344821).
Var ligger Parfum Lombard Aktiebolag?
Parfum Lombard Aktiebolag har sin registrerade adress Företagsgatan 6, 23351 Svedala.
Vilken bransch är Parfum Lombard Aktiebolag verksamt i?
Parfum Lombard Aktiebolag är registrerat i branschen partihandel med parfym och kosmetika enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Parfum Lombard Aktiebolag?
Parfum Lombard Aktiebolag hade en nettoomsättning på 11 025 476 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Parfum Lombard Aktiebolag?
Parfum Lombard Aktiebolag hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Parfum Lombard Aktiebolag (Företagsnamn)
- Keune Sverige (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser frisörgrossistverksamhet med Keuneprodukter.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Svedala
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1935-09-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.