
Cinematograph Aktiebolag
Cinematograph Aktiebolag har organisationsnummer 556050-4812 (5560504812)
Aktiebolag • Org.nr: 556050-4812
Om företaget
Cinematograph Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 79 år sedan registreringen 1947. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). På Google Maps är verksamheten listad som film production company. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 269 procent till 435 280 kr räkenskapsåret 2025 (117 873 kr föregående år).
Projekten är långsiktiga och sträcker sig över flera år, därför ändrar sig nettoomsättningen från år till år.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cinematograph Aktiebolag 435 280 kr och redovisade ett resultat på 168 453 kr. Rörelsemarginalen var 52,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 64,1 procent, över branschens median (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 3425,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,0 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 55,8 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,1 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 3425,0 procent | 260,2 procent | 148,1 procent till 478,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 18,0 procent | 11,2 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 269,3 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 855 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 979 av 1 531 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 36 641 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 65 581 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 197 210 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 76,7 procent | -4,5 procent | 74,2 procent | -36,3 procent | 52,0 procent |
| Vinstmarginal | 76,7 procent | -4,2 procent | 75,9 procent | 3,9 procent | 55,8 procent |
| Soliditet | 68,3 procent | 70,4 procent | 67,9 procent | 64,7 procent | 64,1 procent |
| Kassalikviditet | 683,6 procent | 1177,8 procent | 1421,4 procent | 1225,2 procent | 3425,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 46,6 procent | -1,0 procent | 30,5 procent | -0,8 procent | 18,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 167,9 procent | -79,5 procent | 273,4 procent | -85,2 procent | 269,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östermalmsgatan 94, 2tr11459 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva teater- och film- och förlagsverksamhet.
Bransch
- 59110Produktion av film, video och tv-programHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 710 635 kr | 388 536 kr | 1 042 014 kr | 214 390 kr | 799 125 kr | 117 873 kr | 435 280 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 29 394 kr | 6 521 kr | 33 677 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 150 000 kr | 0 kr | - | - | - | 2 836 kr | 68 897 kr |
| Övriga externa kostnader | 94 761 kr | 115 441 kr | 173 066 kr | 97 304 kr | 109 880 kr | 125 412 kr | 129 564 kr |
| Personalkostnader | - | 2 800 kr | 5 000 kr | 1 000 kr | 10 086 kr | 10 464 kr | 10 434 kr |
| Rörelseresultat | 465 874 kr | 266 743 kr | 799 495 kr | -9 723 kr | 593 150 kr | -42 825 kr | 226 386 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 13 758 kr | 37 283 kr | 16 982 kr |
| Räntekostnader | - | - | 67 kr | -645 kr | 666 kr | 0 kr | 646 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 465 874 kr | 266 743 kr | 799 428 kr | -9 078 kr | 606 242 kr | 4 583 kr | 242 722 kr |
| Bokslutsdispositioner | -44 000 kr | -65 000 kr | -199 000 kr | 0 kr | -153 000 kr | 0 kr | -32 000 kr |
| Skatt | 28 391 kr | 43 219 kr | 123 799 kr | 0 kr | 94 984 kr | 12 411 kr | 47 011 kr |
| Årets resultat | 393 483 kr | 158 524 kr | 476 629 kr | -9 078 kr | 358 258 kr | -7 828 kr | 168 453 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 110 000 kr | 352 500 kr | 403 500 kr | 403 500 kr | 428 500 kr | 428 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 110 000 kr | 352 500 kr | 403 500 kr | 403 500 kr | 428 500 kr | 428 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 661 549 kr | 747 081 kr | 1 146 996 kr | 895 139 kr | 1 323 506 kr | 1 140 662 kr | 1 028 034 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 34 114 kr | 49 803 kr | 98 499 kr | 78 188 kr | 159 023 kr | 191 320 kr |
| Kassa och bank | 661 549 kr | 712 967 kr | 1 097 193 kr | 796 640 kr | - | - | 836 714 kr |
| Summa tillgångar | 661 549 kr | 857 081 kr | 1 499 496 kr | 1 298 639 kr | 1 727 006 kr | 1 569 162 kr | 1 456 534 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 548 560 kr | 647 084 kr | 1 023 713 kr | 914 635 kr | 1 172 893 kr | 1 015 064 kr | 933 518 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 55 077 kr | 388 560 kr | 447 084 kr | 823 713 kr | 714 635 kr | 922 892 kr | 665 065 kr |
| Årets resultat | 393 483 kr | 158 524 kr | 476 629 kr | -9 078 kr | 358 258 kr | -7 828 kr | 168 453 kr |
| Obeskattade reserver | 44 000 kr | 109 000 kr | 308 000 kr | 308 000 kr | 461 000 kr | 461 000 kr | 493 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 68 989 kr | 100 997 kr | 167 783 kr | 76 004 kr | 93 113 kr | 93 098 kr | 30 016 kr |
| Leverantörsskulder | - | 2 387 kr | 2 387 kr | 0 kr | - | - | 0 kr |
| Skatteskulder | 28 391 kr | 71 610 kr | 138 396 kr | 49 004 kr | - | - | 30 016 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 598 kr | 0 kr | - | - | - | - | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 661 549 kr | 857 081 kr | 1 499 496 kr | 1 298 639 kr | 1 727 006 kr | 1 569 162 kr | 1 456 534 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver skapande verksamhet inom litteratur, film och teater.Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Johan Ingmar Daniel B (styrelseordförande)
- Constans Edvard Claes D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cinematograph Aktiebolag för organisationsnummer?
Cinematograph Aktiebolag har organisationsnummer 556050-4812 (5560504812).
Var ligger Cinematograph Aktiebolag?
Cinematograph Aktiebolag har sin registrerade adress Östermalmsgatan 94, 2tr, 11459 Stockholm.
Vilken bransch är Cinematograph Aktiebolag verksamt i?
Cinematograph Aktiebolag är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cinematograph Aktiebolag?
Cinematograph Aktiebolag hade en nettoomsättning på 435 280 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Cinematograph Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Cinematograph Aktiebolag föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1947-07-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.