Aktiebolaget Enderlein & Co

Aktiebolaget Enderlein & Co har organisationsnummer 556052-8084 (5560528084)

Aktiebolag • Org.nr: 556052-8084

Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerFengersfors

Aktivt företagVerksamt sedan 1949Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Aktiebolaget Enderlein & Co är ett svenskt aktiebolag med säte i Fengersfors. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 77 år sedan registreringen 1949. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Sidoverksamheter inkluderar generering av elektricitet från förnybara energikällor och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.

Ekonomi

3 070 000 krOmsättning▼ 7 procent
367 krÅrets resultat
1Antal anställda
85,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 7 procent till 3 070 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 296 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Aktiebolaget Enderlein & Co 3 070 000 kr och redovisade ett resultat på 367 kr. Rörelsemarginalen var -15,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 85,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 305,8 procent, över branschens median (median 120,0 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-15,0 procent40,7 procent18,0 procent till 59,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-12,8 procent24,2 procent2,2 procent till 47,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet85,8 procent18,6 procent5,4 procent till 50,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet305,8 procent120,0 procent38,5 procent till 363,6 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital0,0 procent8,6 procent0,0 procent till 26,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd3 070 000 kr1 187 000 kr554 000 kr till 1 945 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd570 000 kr356 000 kr108 000 kr till 585 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 678 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
  • Plats 2 av 5 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Åmål.
  • Plats 40 av 196 aktiebolag med säte i Åmål.
  • Plats 9 840 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 56 788 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222025
Rörelsemarginal34,4 procent-15,0 procent
Vinstmarginal319,7 procent-12,8 procent
Soliditet90,0 procent85,8 procent
Kassalikviditet1338,0 procent305,8 procent
Avkastning på eget kapital56,9 procent0,0 procent
Omsättning per anställd3 296 000 kr3 070 000 kr
Personalkostnad per anställd55 000 kr570 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Sannerudsvägen 5
c/o Villa Lisefors
66295 Fengersfors

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Sannerudsvägen 5 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva elkraftproduktion, driva handel med maskiner och pappersprodukter, förvalta bolaget tillhöriga fastigheter samt därutöver bedriva konsultverksamhet inom teknik, naturvetenskap och medicin.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20222025
Nettoomsättning3 296 443 kr3 069 781 kr
Övriga rörelseintäkter-0 kr
Övriga externa kostnader1 970 239 kr2 819 790 kr
Personalkostnader55 025 kr569 586 kr
Avskrivningar136 999 kr139 497 kr
Rörelseresultat1 134 180 kr-459 092 kr
Ränteintäkter20 104 kr84 274 kr
Räntekostnader76 kr19 350 kr
Resultat efter finansiella poster10 536 508 kr-394 168 kr
Bokslutsdispositioner20 033 kr400 000 kr
Skatt241 903 kr5 465 kr
Årets resultat10 314 638 kr367 kr

Balansräkning

Post20222025
Tillgångar
Anläggningstillgångar7 660 898 kr6 859 661 kr
Materiella anläggningstillgångar6 211 310 kr5 856 241 kr
Finansiella anläggningstillgångar1 449 588 kr1 003 420 kr
Omsättningstillgångar12 474 397 kr2 753 753 kr
Varulager6 000 kr6 000 kr
Kortfristiga fordringar1 770 637 kr584 364 kr
Kassa och bank10 697 760 kr2 163 389 kr
Summa tillgångar20 135 295 kr9 613 414 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital18 113 467 kr8 245 581 kr
Aktiekapital150 000 kr150 000 kr
Balanserat resultat7 618 829 kr8 065 214 kr
Årets resultat10 314 638 kr367 kr
Obeskattade reserver939 967 kr469 343 kr
Kortfristiga skulder931 861 kr898 490 kr
Leverantörsskulder255 295 kr234 902 kr
Skatteskulder102 489 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder1 214 kr31 610 kr
Summa eget kapital och skulder20 135 295 kr9 613 414 kr

Företrädare

  • Carl R (ordförande)
  • Carl R

Undertecknad i Fengersfors 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1949-01-26
Registrerat hos Bolagsverket
Aktiebolaget Enderlein & Co
1972-01-01
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Aktiebolaget Enderlein & Co för organisationsnummer?

Aktiebolaget Enderlein & Co har organisationsnummer 556052-8084 (5560528084).

Var ligger Aktiebolaget Enderlein & Co?

Aktiebolaget Enderlein & Co har sin registrerade adress Sannerudsvägen 5, 66295 Fengersfors.

Vilken bransch är Aktiebolaget Enderlein & Co verksamt i?

Aktiebolaget Enderlein & Co är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Aktiebolaget Enderlein & Co?

Aktiebolaget Enderlein & Co hade en nettoomsättning på 3 070 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Aktiebolaget Enderlein & Co?

Aktiebolaget Enderlein & Co hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registrerade namn

  • Aktiebolaget Enderlein & Co (Företagsnamn)
  • Fengersfors Bruk (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser uthyrning av industrilokaler i fastigheten Fengerfors Bruk (registerbeteckning Sannerud 1:4).
  • Lisefors Bruk (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser uthyrning och visning av historiska delar av bruket.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Åmål
Län
Västra Götalands län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1949-01-26
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar