Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag
Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag har organisationsnummer 556054-3455 (5560543455)
Aktiebolag • Org.nr: 556054-3455
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarMölnlycke
Om företaget
Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölnlycke. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 76 år sedan registreringen 1950. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 1 059 511 kr räkenskapsåret 2025 (1 019 370 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag 1 059 511 kr och redovisade ett resultat på -151 501 kr. Rörelsemarginalen var -2,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 4,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 309,5 procent, över branschens median (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,6 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -14,3 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 4,5 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 309,5 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -41,2 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 824 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 6 av 11 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Härryda.
- Plats 549 av 1 256 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 23 377 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 140 440 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,3 procent | 0,2 procent | -2,6 procent |
| Vinstmarginal | -14,9 procent | -13,0 procent | -14,3 procent |
| Soliditet | 8,2 procent | 6,8 procent | 4,5 procent |
| Kassalikviditet | 451,6 procent | 528,1 procent | 309,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -22,6 procent | -23,5 procent | -41,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -3,8 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 060 000 kr | 1 019 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 251 000 kr | 226 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Snödroppev. 343531 Mölnlycke
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra reparationer inom motorbranschen, försäljning av biltillbehör, handel med och förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 060 154 kr | 1 019 370 kr | 1 059 511 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 66 943 kr | 9 345 kr |
| Övriga externa kostnader | 725 818 kr | 748 804 kr | 663 166 kr |
| Personalkostnader | 250 802 kr | 225 701 kr | 205 419 kr |
| Avskrivningar | 150 166 kr | 110 219 kr | 227 452 kr |
| Rörelseresultat | -66 632 kr | 1 589 kr | -27 181 kr |
| Ränteintäkter | 45 kr | 16 082 kr | 2 234 kr |
| Räntekostnader | 90 895 kr | 150 521 kr | 126 554 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -157 482 kr | -132 850 kr | -151 501 kr |
| Årets resultat | -157 482 kr | -132 850 kr | -151 501 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 7 524 782 kr | 7 478 265 kr | 7 682 253 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 524 782 kr | 7 478 265 kr | 7 632 253 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 971 468 kr | 838 245 kr | 468 959 kr |
| Kortfristiga fordringar | 103 059 kr | 94 703 kr | 99 838 kr |
| Kassa och bank | 868 409 kr | 743 542 kr | 369 121 kr |
| Summa tillgångar | 8 496 250 kr | 8 316 510 kr | 8 151 212 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 697 312 kr | 564 462 kr | 367 301 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 734 794 kr | 577 312 kr | 398 802 kr |
| Årets resultat | -157 482 kr | -132 850 kr | -151 501 kr |
| Kortfristiga skulder | 215 115 kr | 158 741 kr | 151 525 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 100 kr |
| Skatteskulder | 32 300 kr | 23 809 kr | 26 991 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 19 903 kr | 20 792 kr | 38 096 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 496 250 kr | 8 316 509 kr | 8 151 212 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 1950. Bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och reparation av motorfordonBolaget har sitt säte i Mölnlycke.
Företrädare
- Jan Anders H (styrelseledamot)
Undertecknad i Mölnlycke 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag för organisationsnummer?
Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag har organisationsnummer 556054-3455 (5560543455).
Var ligger Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag?
Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag har sin registrerade adress Snödroppev. 3, 43531 Mölnlycke.
Vilken bransch är Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag verksamt i?
Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag?
Mölnlycke Motorverkstad Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 059 511 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1950-06-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.