
Erasteel Kloster Aktiebolag
Erasteel Kloster Aktiebolag har organisationsnummer 556057-1811 (5560571811)
Aktiebolag • Org.nr: 556057-1811
Framställning av järn och stål samt ferrolegeringarSöderfors
Om företaget
Erasteel Kloster Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Söderfors. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 74 år sedan registreringen 1952. Huvudverksamheten klassificeras som framställning av järn och stål samt ferrolegeringar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 24100). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av kalldragen stålstång, diverse övrig stödverksamhet till företag och diverse övrig stödverksamhet till företag. På Google Maps är verksamheten listad som iron works. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,4 av 5 från 12 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 39 procent till 1 117 233 000 kr räkenskapsåret 2024 (1 841 219 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Erasteel Kloster Aktiebolag 1 117 233 000 kr och redovisade ett resultat på -2 064 447 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, under branschens median (median 7,6 procent). Soliditeten var 30,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,8 procent). Kassalikviditeten var 56,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,6 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 7,6 procent | 0,1 procent till 19,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | 6,7 procent | -0,3 procent till 18,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 30,0 procent | 51,8 procent | 32,3 procent till 73,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 56,0 procent | 206,6 procent | 123,4 procent till 362,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,7 procent | 7,8 procent | -1,4 procent till 30,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 174 000 kr | 1 632 000 kr | 1 014 000 kr till 2 711 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 788 000 kr | 585 000 kr | 429 000 kr till 696 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 3,2 procent | 0,7 procent |
| Vinstmarginal | 1,7 procent | 1,2 procent | 0,1 procent |
| Soliditet | 30,1 procent | 31,1 procent | 30,0 procent |
| Kassalikviditet | 35,5 procent | 51,4 procent | 56,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 procent | 5,8 procent | -0,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 52,1 procent | - |
| Omsättning per anställd | 3 438 000 kr | 4 092 000 kr | 3 174 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 669 000 kr | 616 000 kr | 788 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
81582 SöderforsVerksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller genom delägarskap i andra företag tillverka och försälja stålprodukter, bedriva verksamhet avseende leasing och annan finansiering ( dock ej sådan rörelse som avses i bankrörelselagen (1987:617), lag (1992:1610) om finansieringsverksamhet eller lag (1991:981) om värdeppaersrörelse) samt utöva därmed förenlig verksamhet. Bolaget har rätt att ställa borgen eller annan säkerhet för förbindelser ingångna av annat till samma koncern hörande företag.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 210 185 033 kr | 1 841 219 266 kr | 1 117 233 316 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 43 570 608 kr | 36 082 730 kr | 15 239 190 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 870 490 234 kr | 1 102 108 889 kr | 604 981 704 kr |
| Övriga externa kostnader | 238 168 215 kr | 309 235 690 kr | 242 586 487 kr |
| Personalkostnader | 235 550 336 kr | 277 371 162 kr | 277 213 853 kr |
| Avskrivningar | 29 778 617 kr | 28 705 215 kr | 33 957 431 kr |
| Rörelseresultat | 39 724 578 kr | 59 410 711 kr | 7 799 596 kr |
| Räntekostnader | 18 876 415 kr | 39 244 565 kr | 22 383 543 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 20 851 267 kr | 21 594 322 kr | 1 221 270 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -6 000 000 kr |
| Skatt | -2 796 560 kr | -4 504 244 kr | 2 714 283 kr |
| Årets resultat | 18 054 707 kr | 17 090 078 kr | -2 064 447 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 246 274 586 kr | 257 070 333 kr | 261 861 866 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 212 549 182 kr | 228 681 729 kr | 254 061 542 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 32 539 426 kr | 27 505 429 kr | 5 796 657 kr |
| Omsättningstillgångar | 680 350 684 kr | 693 533 036 kr | 707 950 743 kr |
| Varulager | 452 232 595 kr | 362 847 998 kr | 338 505 567 kr |
| Kortfristiga fordringar | 216 100 345 kr | 307 188 977 kr | 347 189 896 kr |
| Summa tillgångar | 926 625 270 kr | 950 603 369 kr | 969 812 609 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 278 543 158 kr | 295 633 236 kr | 291 035 052 kr |
| Aktiekapital | 100 000 100 kr | 100 000 100 kr | 100 000 100 kr |
| Balanserat resultat | 118 509 974 kr | 136 564 681 kr | 151 121 022 kr |
| Årets resultat | 18 054 707 kr | 17 090 078 kr | -2 064 447 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 6 000 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 641 751 894 kr | 642 897 894 kr | 659 462 800 kr |
| Leverantörsskulder | 70 646 444 kr | 73 363 361 kr | 56 005 586 kr |
| Skatteskulder | - | - | 3 836 593 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 509 582 kr | 13 015 419 kr | 11 696 524 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 926 625 270 kr | 950 603 369 kr | 969 812 609 kr |
Företrädare
- Lukas H (ordförande)
- Erik H (verkställande direktör)
- Laurent B
- Tobias C
- Susanna W
- Ulf K
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Erasteel Kloster Aktiebolag för organisationsnummer?
Erasteel Kloster Aktiebolag har organisationsnummer 556057-1811 (5560571811).
Var ligger Erasteel Kloster Aktiebolag?
Erasteel Kloster Aktiebolag har sin registrerade adress 81582 Söderfors.
Vilken bransch är Erasteel Kloster Aktiebolag verksamt i?
Erasteel Kloster Aktiebolag är registrerat i branschen framställning av järn och stål samt ferrolegeringar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Erasteel Kloster Aktiebolag?
Erasteel Kloster Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 117 233 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Erasteel Kloster Aktiebolag?
Erasteel Kloster Aktiebolag hade i genomsnitt 352 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tierp
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Utländska
- Arbetsställen
- 2
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1952-09-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.