Sportimportören i Malmö AB
Sportimportören i Malmö AB har organisationsnummer 556060-1394 (5560601394)
Aktiebolag • Org.nr: 556060-1394
Om företaget
Sportimportören i Malmö AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Limhamn. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 72 år sedan registreringen 1954. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med sport- och fritidsartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46491).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 30 procent till 1 417 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 094 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sportimportören i Malmö AB 1 417 000 kr och redovisade ett resultat på -1 238 kr. Rörelsemarginalen var 3,2 procent, under branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 16,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,0 procent). Kassalikviditeten var 28,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 162,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,2 procent | 4,9 procent | -3,2 procent till 15,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,1 procent | 3,8 procent | -4,1 procent till 15,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 16,0 procent | 48,0 procent | 16,6 procent till 79,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 28,2 procent | 162,5 procent | 67,6 procent till 402,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,6 procent | 1,5 procent | -23,2 procent till 26,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 29,5 procent | -3,6 procent | -29,6 procent till 22,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 709 000 kr | 1 522 000 kr | 680 000 kr till 3 409 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 261 000 kr | 424 000 kr | 89 000 kr till 685 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 129 av 408 aktiebolag inom partihandel med sport- och fritidsartiklar.
- Plats 9 av 14 aktiebolag inom partihandel med sport- och fritidsartiklar med säte i Malmö.
- Plats 3 698 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 13 239 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 115 390 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | -10,7 procent | 4,4 procent | -15,2 procent | 3,2 procent |
| Vinstmarginal | -2,4 procent | -14,8 procent | 2,1 procent | -20,4 procent | -0,1 procent |
| Soliditet | 16,1 procent | 15,0 procent | 13,0 procent | 16,5 procent | 16,0 procent |
| Kassalikviditet | 41,7 procent | 34,6 procent | 36,6 procent | 28,1 procent | 28,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -20,1 procent | -115,1 procent | 15,1 procent | -109,4 procent | -0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -3,5 procent | 10,1 procent | -0,6 procent | 29,5 procent |
| Omsättning per anställd | 518 000 kr | 500 000 kr | 551 000 kr | 547 000 kr | 709 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 286 000 kr | 239 000 kr | 188 000 kr | 255 000 kr | 261 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järnvägsgatan 921614 Limhamn
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Järnvägsgatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med sportartiklar och sportkläder, förvalta och underhålla fastigheter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46491Partihandel med sport- och fritidsartiklarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 035 783 kr | 999 586 kr | 1 100 671 kr | 1 094 257 kr | 1 417 295 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 330 660 kr | 0 kr | 122 071 kr | 167 001 kr | 80 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 199 498 kr | 207 966 kr | 265 323 kr | 219 995 kr | 182 592 kr |
| Personalkostnader | 571 609 kr | 477 988 kr | 375 355 kr | 510 487 kr | 522 527 kr |
| Avskrivningar | 88 kr | 2 000 kr | 2 000 kr | 2 000 kr | 2 000 kr |
| Rörelseresultat | 48 930 kr | -107 393 kr | 48 103 kr | -166 367 kr | 44 969 kr |
| Ränteintäkter | 82 kr | 214 kr | 92 kr | 156 kr | 891 kr |
| Räntekostnader | 74 337 kr | 40 533 kr | 25 316 kr | 56 416 kr | 47 098 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -25 325 kr | -147 712 kr | 22 879 kr | -222 627 kr | -1 238 kr |
| Årets resultat | -25 325 kr | -147 712 kr | 22 879 kr | -222 627 kr | -1 238 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 912 kr | 7 912 kr | 5 912 kr | 3 912 kr | 1 912 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 912 kr | 7 912 kr | 5 912 kr | 3 912 kr | 1 912 kr |
| Omsättningstillgångar | 774 964 kr | 848 832 kr | 1 157 874 kr | 1 231 096 kr | 1 261 112 kr |
| Varulager | 500 361 kr | 597 090 kr | 787 299 kr | 941 222 kr | 961 597 kr |
| Kortfristiga fordringar | 274 295 kr | 251 434 kr | 370 461 kr | 289 760 kr | 299 401 kr |
| Kassa och bank | 308 kr | 308 kr | 114 kr | 114 kr | 114 kr |
| Summa tillgångar | 784 876 kr | 856 744 kr | 1 163 786 kr | 1 235 008 kr | 1 263 024 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 125 992 kr | 128 280 kr | 151 159 kr | 203 532 kr | 202 294 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | -48 683 kr | 75 992 kr | -71 720 kr | 226 159 kr | 3 532 kr |
| Årets resultat | -25 325 kr | -147 712 kr | 22 879 kr | -222 627 kr | -1 238 kr |
| Kortfristiga skulder | 658 884 kr | 728 464 kr | 1 012 627 kr | 1 031 476 kr | 1 060 730 kr |
| Leverantörsskulder | 98 808 kr | 187 749 kr | 140 161 kr | 310 208 kr | 322 343 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 23 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 106 985 kr | 391 238 kr | 506 311 kr | 298 311 kr | 314 436 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 784 876 kr | 856 744 kr | 1 163 786 kr | 1 235 008 kr | 1 263 024 kr |
Företrädare
- Jan-Erik L
- Yvonne L
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sportimportören i Malmö AB för organisationsnummer?
Sportimportören i Malmö AB har organisationsnummer 556060-1394 (5560601394).
Var ligger Sportimportören i Malmö AB?
Sportimportören i Malmö AB har sin registrerade adress Järnvägsgatan 9, 21614 Limhamn.
Vilken bransch är Sportimportören i Malmö AB verksamt i?
Sportimportören i Malmö AB är registrerat i branschen partihandel med sport- och fritidsartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sportimportören i Malmö AB?
Sportimportören i Malmö AB hade en nettoomsättning på 1 417 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sportimportören i Malmö AB?
Sportimportören i Malmö AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1954-10-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.