NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag
NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag har organisationsnummer 556084-8383 (5560848383)
Aktiebolag • Org.nr: 556084-8383
Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorerFjärås
Om företaget
NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Fjärås. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 64 år sedan registreringen 1962. Huvudverksamheten klassificeras som provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46141).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (1 000 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag 0 kr och redovisade ett resultat på -147 908 kr. Soliditeten var 50,8 procent, under branschens median (median 58,2 procent). Kassalikviditeten var 81,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 241,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,8 procent | 58,2 procent | 31,8 procent till 84,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 81,2 procent | 241,7 procent | 104,9 procent till 582,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -47,2 procent | 8,5 procent | -0,2 procent till 35,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 1,5 procent | -35,1 procent till 37,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 196 av 227 aktiebolag inom provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 972 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 8 942 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -50,5 procent | -27,1 procent | 29,1 procent | - |
| Vinstmarginal | - | -55,7 procent | -27,2 procent | 29,0 procent | - |
| Soliditet | 40,2 procent | 45,9 procent | 42,7 procent | 34,5 procent | 50,8 procent |
| Kassalikviditet | 1,8 procent | 27,4 procent | 8,2 procent | 106,4 procent | 81,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,1 procent | -6,4 procent | -26,5 procent | 44,5 procent | -47,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -4,6 procent | 300,0 procent | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Livägen 67c/o c/o Torgersen
43973 Fjärås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom flygbranschen, handel med hästar och hästprodukter samt motordrivna fordon och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -4 kr | 262 247 kr | 249 996 kr | 999 997 kr | -2 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 2 898 kr | 8 851 kr | 1 360 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 30 148 kr | 31 199 kr | 48 717 kr | 44 757 kr | 37 157 kr |
| Rörelseresultat | -142 005 kr | -132 199 kr | -67 694 kr | 290 568 kr | -200 097 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr | 4 kr | 7 kr | 189 kr |
| Räntekostnader | 2 315 kr | 508 kr | 32 kr | 499 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -144 320 kr | -145 706 kr | -67 722 kr | 290 076 kr | -199 908 kr |
| Bokslutsdispositioner | 137 000 kr | 125 016 kr | 0 kr | -52 000 kr | 52 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | 32 529 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -7 320 kr | -20 690 kr | -67 722 kr | 205 547 kr | -147 908 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 43 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 813 487 kr | 705 539 kr | 599 857 kr | 1 336 814 kr | 616 570 kr |
| Varulager | 808 263 kr | 601 040 kr | 571 708 kr | 461 073 kr | 370 601 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 735 kr | 67 429 kr | 27 660 kr | 271 860 kr | 40 087 kr |
| Kassa och bank | - | 36 581 kr | 0 kr | 603 392 kr | 205 393 kr |
| Summa tillgångar | 856 487 kr | 705 539 kr | 599 857 kr | 1 336 814 kr | 616 570 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 344 271 kr | 323 581 kr | 255 859 kr | 461 406 kr | 313 498 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 231 591 kr | 224 271 kr | 203 581 kr | 135 859 kr | 341 406 kr |
| Årets resultat | -7 320 kr | -20 690 kr | -67 722 kr | 205 547 kr | -147 908 kr |
| Obeskattade reserver | 125 016 kr | 0 kr | - | 52 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 286 453 kr | 381 958 kr | 343 998 kr | 823 408 kr | 303 072 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 34 295 kr | 31 807 kr | 6 995 kr |
| Skatteskulder | 13 351 kr | 0 kr | - | 32 529 kr | 32 529 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 263 102 kr | 363 102 kr | 291 977 kr | 749 072 kr | 253 548 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 856 487 kr | 705 539 kr | 599 857 kr | 1 336 814 kr | 616 570 kr |
Företrädare
- Lars T (ledamot)
Undertecknad i Kungsbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag för organisationsnummer?
NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag har organisationsnummer 556084-8383 (5560848383).
Var ligger NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag?
NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag har sin registrerade adress Livägen 67, 43973 Fjärås.
Vilken bransch är NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag verksamt i?
NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag är registrerat i branschen provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag?
NORTRADE, Tor Torgersen Aktiebolag hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1962-10-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.