AB Processautomatic SQFM
AB Processautomatic SQFM har organisationsnummer 556130-0053 (5561300053)
Aktiebolag • Org.nr: 556130-0053
Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigeringStigtomta
Om företaget
AB Processautomatic SQFM är ett svenskt aktiebolag med säte i Stigtomta. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 57 år sedan registreringen 1969. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 26510). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med mät- och precisionsinstrument.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 1 206 551 kr räkenskapsåret 2025 (1 155 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AB Processautomatic SQFM 1 206 551 kr och redovisade ett resultat på 365 479 kr. Rörelsemarginalen var 47,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,0 procent). Soliditeten var 45,6 procent, under branschens median (median 60,0 procent). Kassalikviditeten var 233,1 procent, under branschens median (median 269,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,2 procent | 9,0 procent | -0,9 procent till 24,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 45,9 procent | 8,7 procent | -1,3 procent till 28,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 45,6 procent | 60,0 procent | 36,3 procent till 84,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 233,1 procent | 269,7 procent | 91,1 procent till 628,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 145,6 procent | 6,9 procent | -17,7 procent till 32,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,5 procent | 0,9 procent | -15,5 procent till 27,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 207 000 kr | 1 611 000 kr | 541 000 kr till 2 417 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 8 000 kr | 638 000 kr | 371 000 kr till 866 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 52 av 112 aktiebolag inom tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering.
- Plats 591 av 1 554 aktiebolag med säte i Nyköping.
- Plats 3 030 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 129 479 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,8 procent | -32,0 procent | 13,9 procent | 30,1 procent | 47,2 procent |
| Vinstmarginal | 13,8 procent | 9,9 procent | 0,0 procent | 29,1 procent | 45,9 procent |
| Soliditet | 57,7 procent | 30,0 procent | 68,4 procent | 63,8 procent | 45,6 procent |
| Kassalikviditet | 379,3 procent | 225,1 procent | 447,4 procent | 465,6 procent | 233,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,1 procent | -197,3 procent | 66,3 procent | 68,3 procent | 145,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 111,7 procent | -54,6 procent | 30,1 procent | -5,8 procent | 4,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 075 000 kr | 942 000 kr | 1 226 000 kr | 1 155 000 kr | 1 207 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 426 000 kr | 425 000 kr | 176 000 kr | 55 000 kr | 8 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svarvarvägen 5c/o c/o Per-Johan Åkerlund
61172 Stigtomta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Svarvarvägen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av flödesgivare för mätning av vätskeflöden, tillhörande elektronik samt även tillhörande mekanik, så som kopplingar och IP klassade kapslingar. Bolaget kommer även utföra reparationer av ovan nämnd utrustning samt utöva viss återförsäljning av annans utrustning, så som flödesgivare för vätskeflöden och utrustning som kan användas tillsammans med dessa instrument.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 532 050 kr | 980 767 kr | 2 075 085 kr | 942 334 kr | 1 226 113 kr | 1 155 394 kr | 1 206 551 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 1 170 kr | 0 kr | -333 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | - | 160 036 kr |
| Övriga externa kostnader | 227 424 kr | 277 560 kr | 893 089 kr | 542 656 kr | 571 156 kr | 455 137 kr | 545 234 kr |
| Personalkostnader | 55 080 kr | 294 917 kr | 426 293 kr | 425 151 kr | 176 147 kr | 55 187 kr | 8 410 kr |
| Avskrivningar | 4 011 kr | 3 712 kr | 3 631 kr | 3 631 kr | 1 399 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 99 878 kr | 190 717 kr | 286 986 kr | -301 653 kr | 170 290 kr | 347 954 kr | 568 891 kr |
| Ränteintäkter | 5 319 kr | -25 042 kr | -147 917 kr | 34 172 kr | 57 535 kr | -4 413 kr | -9 162 kr |
| Räntekostnader | 839 kr | 1 614 kr | 71 kr | 3 667 kr | -538 kr | 7 668 kr | 5 612 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 104 358 kr | 164 061 kr | 138 998 kr | -271 148 kr | 228 363 kr | 335 873 kr | 554 117 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -43 500 kr | -38 000 kr | 81 500 kr | 0 kr | - | -85 000 kr |
| Skatt | 3 513 kr | 27 950 kr | 23 584 kr | 0 kr | 39 179 kr | 78 492 kr | 103 638 kr |
| Årets resultat | 100 845 kr | 92 611 kr | 77 414 kr | -189 648 kr | 189 184 kr | 257 381 kr | 365 479 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 12 373 kr | 8 661 kr | 5 030 kr | 1 399 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 373 kr | 8 661 kr | 5 030 kr | 1 399 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 257 620 kr | 399 098 kr | 490 696 kr | 319 451 kr | 417 121 kr | 590 628 kr | 550 973 kr |
| Varulager | 3 500 kr | 3 500 kr | 3 500 kr | 3 500 kr | 3 500 kr | 3 500 kr | 50 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 144 406 kr | 285 909 kr | 326 360 kr | 187 655 kr | 344 786 kr | 543 863 kr | 487 082 kr |
| Kassa och bank | 109 714 kr | 109 689 kr | 160 836 kr | 128 296 kr | 68 835 kr | 43 265 kr | 13 891 kr |
| Summa tillgångar | 269 993 kr | 407 759 kr | 495 726 kr | 320 850 kr | 417 121 kr | 590 628 kr | 550 973 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 115 769 kr | 208 380 kr | 285 794 kr | 96 146 kr | 285 331 kr | 376 711 kr | 251 065 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -85 076 kr | 15 769 kr | 108 380 kr | 185 794 kr | -3 853 kr | 19 330 kr | -214 414 kr |
| Årets resultat | 100 845 kr | 92 611 kr | 77 414 kr | -189 648 kr | 189 184 kr | 257 381 kr | 365 479 kr |
| Obeskattade reserver | - | 43 500 kr | 81 500 kr | 0 kr | - | - | 85 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 154 224 kr | 155 879 kr | 128 432 kr | 140 362 kr | 92 455 kr | 126 109 kr | 214 908 kr |
| Leverantörsskulder | 134 120 kr | 62 761 kr | 74 720 kr | 45 387 kr | 73 853 kr | 57 820 kr | 51 100 kr |
| Skatteskulder | 3 513 kr | 31 463 kr | 47 992 kr | 0 kr | 10 997 kr | 58 745 kr | 64 785 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 590 kr | 56 655 kr | 720 kr | 89 974 kr | 2 605 kr | 4 544 kr | 71 484 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 269 993 kr | 407 759 kr | 495 726 kr | 320 850 kr | 417 121 kr | 590 628 kr | 550 973 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver utveckling, tillverkning och försäljning av flödesgivare för mätning av vätskeflöden, tillhörande elektronik samt även tillhörande mekanik, så som kopplingar och IP klassade kapslingar. Bolaget utför även reparationer av ovan nämnd utrustning samt utövar viss återförsäljning av annans utrustning, så som flödesgivare för vätskeflöden och utrusning som kan användas tillsammans med dessa instrument.
På grund av det osäkra omvärldsläget bedöms USD, därför har all utländsk fakturering övergått till EUR
Under räkenskapsåret 2025 har felaktiga ingående balanser från räkenskapsåret 2024 samt äldre balansposter rättats. Rättelserna har netto minskat balanserat resultat med 337 125 kr. Utgående balanserat resultat enligt bokföringen uppgår därför till −214 414 kr.
Företrädare
- Per-Johan Roland Å (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AB Processautomatic SQFM för organisationsnummer?
AB Processautomatic SQFM har organisationsnummer 556130-0053 (5561300053).
Var ligger AB Processautomatic SQFM?
AB Processautomatic SQFM har sin registrerade adress Svarvarvägen 5, 61172 Stigtomta.
Vilken bransch är AB Processautomatic SQFM verksamt i?
AB Processautomatic SQFM är registrerat i branschen tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AB Processautomatic SQFM?
AB Processautomatic SQFM hade en nettoomsättning på 1 206 551 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har AB Processautomatic SQFM?
AB Processautomatic SQFM hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nyköping
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1969-10-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.