Ternvalls Fastighets Aktiebolag
Ternvalls Fastighets Aktiebolag har organisationsnummer 556132-9300 (5561329300)
Aktiebolag • Org.nr: 556132-9300
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerJärfälla
Om företaget
Ternvalls Fastighets Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 56 år sedan registreringen 1970. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 6 procent till 676 285 kr räkenskapsåret 2025 (718 588 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ternvalls Fastighets Aktiebolag 676 285 kr och redovisade ett resultat på 267 471 kr. Rörelsemarginalen var 49,0 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 53,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 170,1 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,0 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 49,8 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,2 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 170,1 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 66,3 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -5,9 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 225 000 kr | 1 187 000 kr | 558 000 kr till 1 945 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 25 000 kr | 356 000 kr | 107 000 kr till 584 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 312 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 20 av 27 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Järfälla.
- Plats 1 193 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 57 615 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 173 189 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,4 procent | 9,8 procent | 49,0 procent |
| Vinstmarginal | 34,4 procent | 10,0 procent | 49,8 procent |
| Soliditet | 67,2 procent | 40,4 procent | 53,2 procent |
| Kassalikviditet | 207,7 procent | 132,4 procent | 170,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,6 procent | 19,1 procent | 66,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -5,9 procent |
| Omsättning per anställd | 309 000 kr | 240 000 kr | 225 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 29 000 kr | 83 000 kr | 25 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kronvägen 417567 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva plåtslagerirörelse samt äga och förvalta fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 617 422 kr | 718 588 kr | 676 285 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 000 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 4 306 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 337 193 kr | 382 331 kr | 270 367 kr |
| Personalkostnader | 58 178 kr | 248 631 kr | 74 609 kr |
| Avskrivningar | 6 365 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 212 380 kr | 70 775 kr | 331 309 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 091 kr | 5 401 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 1 895 kr | -80 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 212 380 kr | 71 971 kr | 336 790 kr |
| Skatt | 24 625 kr | 15 579 kr | 69 319 kr |
| Årets resultat | 187 755 kr | 56 392 kr | 267 471 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 154 400 kr | 154 400 kr | 154 400 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 154 400 kr | 154 400 kr | 154 400 kr |
| Omsättningstillgångar | 331 083 kr | 578 098 kr | 604 025 kr |
| Kortfristiga fordringar | 100 971 kr | 130 025 kr | 150 430 kr |
| Kassa och bank | 230 112 kr | 448 073 kr | 453 595 kr |
| Summa tillgångar | 485 483 kr | 732 498 kr | 758 425 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 326 114 kr | 295 818 kr | 403 288 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 18 359 kr | 119 426 kr | 15 817 kr |
| Årets resultat | 187 755 kr | 56 392 kr | 267 471 kr |
| Kortfristiga skulder | 159 369 kr | 436 680 kr | 355 137 kr |
| Leverantörsskulder | 10 597 kr | 21 486 kr | 60 000 kr |
| Skatteskulder | 42 160 kr | 0 kr | 87 284 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 98 212 kr | 108 617 kr | 64 447 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 485 483 kr | 732 498 kr | 758 425 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom att förvalta fastighet Skälby 66:25 i Järfälla kommun utanför Stockholm. Företaget har sitt säte i Järfälla.
Företrädare
- Aivi T
Undertecknad i Järfälla 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ternvalls Fastighets Aktiebolag för organisationsnummer?
Ternvalls Fastighets Aktiebolag har organisationsnummer 556132-9300 (5561329300).
Var ligger Ternvalls Fastighets Aktiebolag?
Ternvalls Fastighets Aktiebolag har sin registrerade adress Kronvägen 4, 17567 Järfälla.
Vilken bransch är Ternvalls Fastighets Aktiebolag verksamt i?
Ternvalls Fastighets Aktiebolag är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ternvalls Fastighets Aktiebolag?
Ternvalls Fastighets Aktiebolag hade en nettoomsättning på 676 285 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ternvalls Fastighets Aktiebolag?
Ternvalls Fastighets Aktiebolag hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ternvalls Fastighets Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Ternvalls Fastighets Aktiebolag föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1970-02-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.