Engströms Rör Aktiebolag
Engströms Rör Aktiebolag har organisationsnummer 556140-7379 (5561407379)
Aktiebolag • Org.nr: 556140-7379
Om företaget
Engströms Rör Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Näsåker. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 56 år sedan registreringen 1970. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). På Google Maps är verksamheten listad som rörmokare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 2 501 727 kr räkenskapsåret 2025 (2 041 768 kr föregående år).
Omsättningen varierar mellan åren på grund av att ägaren försöker trappa ner verksamheten.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Engströms Rör Aktiebolag 2 501 727 kr och redovisade ett resultat på 338 917 kr. Rörelsemarginalen var 20,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 21,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 1258,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,7 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,1 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 21,6 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1258,3 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 44,1 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,5 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 502 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 605 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 19 000 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 210 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Sollefteå.
- Plats 155 av 471 aktiebolag med säte i Sollefteå.
- Plats 1 415 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 68 705 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,5 procent | 12,8 procent | 15,6 procent | 27,9 procent | 20,7 procent |
| Vinstmarginal | 17,6 procent | 11,7 procent | 14,8 procent | 30,3 procent | 21,1 procent |
| Soliditet | 42,1 procent | 45,0 procent | 48,7 procent | 54,9 procent | 21,6 procent |
| Kassalikviditet | 629,8 procent | 1043,3 procent | 1084,9 procent | 4776,9 procent | 1258,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 procent | 11,1 procent | 18,4 procent | 17,4 procent | 44,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 16,0 procent | 8,4 procent | 11,1 procent | -37,1 procent | 22,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 698 000 kr | 2 924 000 kr | 3 248 000 kr | 2 042 000 kr | 2 502 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 540 000 kr | 537 000 kr | 271 000 kr | 31 000 kr | 19 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pelle Mohlins Väg 888030 Näsåker
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva installationsrörelse inom VVS-branschen samt idka handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 326 302 kr | 2 697 507 kr | 2 924 422 kr | 3 248 247 kr | 2 041 768 kr | 2 501 727 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 40 095 kr | 284 119 kr | 92 698 kr | 23 900 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 200 623 kr | 1 606 138 kr | 1 744 767 kr | 2 167 040 kr | 1 146 338 kr | 1 642 852 kr |
| Övriga externa kostnader | 302 950 kr | 291 832 kr | 299 204 kr | 272 728 kr | 237 431 kr | 257 214 kr |
| Personalkostnader | 497 032 kr | 540 007 kr | 537 369 kr | 271 324 kr | 30 909 kr | 18 746 kr |
| Avskrivningar | 28 846 kr | 24 525 kr | 62 766 kr | 53 686 kr | 56 820 kr | 65 236 kr |
| Rörelseresultat | 336 946 kr | 499 594 kr | 373 014 kr | 507 369 kr | 570 270 kr | 517 679 kr |
| Ränteintäkter | 960 kr | 240 kr | 553 kr | 3 298 kr | 76 715 kr | 51 101 kr |
| Räntekostnader | 22 248 kr | 24 188 kr | 27 255 kr | 29 627 kr | 32 097 kr | 40 823 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 317 588 kr | 475 904 kr | 341 645 kr | 481 312 kr | 618 094 kr | 528 042 kr |
| Bokslutsdispositioner | -74 670 kr | -117 483 kr | -108 262 kr | -8 436 kr | -77 566 kr | -95 964 kr |
| Skatt | 56 252 kr | 76 716 kr | 52 120 kr | 104 095 kr | 117 862 kr | 93 161 kr |
| Årets resultat | 186 666 kr | 281 705 kr | 181 263 kr | 368 781 kr | 422 666 kr | 338 917 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 73 978 kr | 30 181 kr | 215 508 kr | 193 436 kr | 139 822 kr | 338 771 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 62 261 kr | 18 206 kr | 208 200 kr | 185 856 kr | 129 036 kr | 327 900 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 717 kr | 11 975 kr | 7 308 kr | 7 580 kr | 10 786 kr | 10 871 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 022 653 kr | 3 431 002 kr | 3 423 386 kr | 3 924 506 kr | 4 282 877 kr | 3 216 856 kr |
| Varulager | 34 011 kr | 30 099 kr | 31 040 kr | 31 816 kr | 31 050 kr | 23 775 kr |
| Kortfristiga fordringar | 229 367 kr | 428 002 kr | 186 115 kr | 501 173 kr | 237 719 kr | 133 736 kr |
| Kassa och bank | 2 759 275 kr | 2 972 901 kr | 3 206 231 kr | 3 391 517 kr | 4 014 108 kr | 3 059 345 kr |
| Summa tillgångar | 3 096 631 kr | 3 461 183 kr | 3 638 894 kr | 4 117 942 kr | 4 422 699 kr | 3 555 627 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 175 625 kr | 1 457 330 kr | 1 638 593 kr | 2 007 374 kr | 2 430 040 kr | 768 957 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 868 959 kr | 1 055 625 kr | 1 337 330 kr | 1 518 593 kr | 1 887 374 kr | 310 040 kr |
| Årets resultat | 186 666 kr | 281 705 kr | 181 263 kr | 368 781 kr | 422 666 kr | 338 917 kr |
| Obeskattade reserver | 469 723 kr | 587 206 kr | 695 468 kr | 703 904 kr | 781 470 kr | 877 434 kr |
| Kortfristiga skulder | 654 727 kr | 540 001 kr | 325 158 kr | 358 800 kr | 89 009 kr | 253 756 kr |
| Leverantörsskulder | 14 003 kr | 36 041 kr | 27 578 kr | 48 409 kr | 37 760 kr | 2 284 kr |
| Skatteskulder | 7 567 kr | 14 949 kr | 0 kr | 13 628 kr | 31 249 kr | 2 191 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 219 837 kr | 188 391 kr | 162 470 kr | 153 243 kr | 0 kr | 21 121 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 096 631 kr | 3 461 183 kr | 3 638 894 kr | 4 117 942 kr | 4 422 699 kr | 3 555 627 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet utgörs främst av VVS-installationer inom Sollefteå Kommun. Företaget är ett familjeföretag med en trogen och inarbetad kundkrets. Verksamheten är kvalitetssäkrad enligt kvalitets och miljöledningssystem ISO 9001 och 14001.
Företrädare
- Hans Olof E
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Engströms Rör Aktiebolag för organisationsnummer?
Engströms Rör Aktiebolag har organisationsnummer 556140-7379 (5561407379).
Var ligger Engströms Rör Aktiebolag?
Engströms Rör Aktiebolag har sin registrerade adress Pelle Mohlins Väg 8, 88030 Näsåker.
Vilken bransch är Engströms Rör Aktiebolag verksamt i?
Engströms Rör Aktiebolag är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Engströms Rör Aktiebolag?
Engströms Rör Aktiebolag hade en nettoomsättning på 2 501 727 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Engströms Rör Aktiebolag?
Engströms Rör Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollefteå
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1970-11-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.