Naturliga Resurser Sverige AB
Naturliga Resurser Sverige AB har organisationsnummer 556144-6054 (5561446054)
Aktiebolag • Org.nr: 556144-6054
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikStockholm
Om företaget
Naturliga Resurser Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 55 år sedan registreringen 1971. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 785 482 kr räkenskapsåret 2025 (636 856 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Naturliga Resurser Sverige AB 785 482 kr och redovisade ett resultat på 447 421 kr. Rörelsemarginalen var 89,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,2 procent). Soliditeten var 52,6 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 373,8 procent, över branschens median (median 310,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 89,0 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 95,8 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,6 procent | 63,9 procent | 42,0 procent till 85,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 373,8 procent | 310,9 procent | 174,6 procent till 674,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,3 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 23,3 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 166 av 2 315 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 128 av 294 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Stockholm.
- Plats 30 216 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 54 254 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 163 454 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 83,2 procent | 86,6 procent | 90,7 procent | 79,5 procent | 89,0 procent |
| Vinstmarginal | 84,2 procent | 87,5 procent | 92,0 procent | 84,7 procent | 95,8 procent |
| Soliditet | 23,6 procent | 31,0 procent | 39,2 procent | 44,1 procent | 52,6 procent |
| Kassalikviditet | 142,8 procent | 170,4 procent | 214,4 procent | 256,2 procent | 373,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,4 procent | 40,6 procent | 35,7 procent | 24,6 procent | 26,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 52,9 procent | 53,8 procent | 30,3 procent | 3,0 procent | 23,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fatburs Brunnsgatan 30c/o c/o Hoberstorfer
11828 Stockholm
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Fatburs Brunnsgatan 30 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva reklambyråverksamhet, foto- och filmverksamhet, artist- och skådespelare, text-, idé- och manusarbete, uppdrag för film/TV, föredragare, översättningar, engagemangsuppdrag och all därtill hörande verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 201 802 kr | 308 578 kr | 474 469 kr | 618 147 kr | 636 856 kr | 785 482 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 5 846 kr | 2 586 kr | 847 kr | 3 646 kr | 14 244 kr | 15 485 kr |
| Övriga externa kostnader | 57 723 kr | 49 163 kr | 62 886 kr | 53 674 kr | 116 226 kr | 71 282 kr |
| Personalkostnader | 2 570 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 135 663 kr | 256 829 kr | 410 736 kr | 560 827 kr | 506 386 kr | 698 715 kr |
| Ränteintäkter | 251 kr | 2 993 kr | 4 759 kr | 8 011 kr | 33 954 kr | 55 036 kr |
| Räntekostnader | - | 29 kr | 331 kr | 0 kr | 679 kr | 908 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 135 914 kr | 259 793 kr | 415 164 kr | 568 838 kr | 539 661 kr | 752 843 kr |
| Bokslutsdispositioner | -32 500 kr | -64 750 kr | -103 750 kr | -142 500 kr | -137 500 kr | -187 500 kr |
| Skatt | 22 719 kr | 41 780 kr | 64 518 kr | 88 487 kr | 93 278 kr | 117 922 kr |
| Årets resultat | 80 695 kr | 153 263 kr | 246 896 kr | 337 851 kr | 308 883 kr | 447 421 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 1 301 932 kr | 1 531 595 kr | 1 959 989 kr | 2 417 079 kr | 2 847 715 kr | 3 237 164 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 683 kr | 190 059 kr | 55 308 kr | 170 575 kr | 86 982 kr | 467 891 kr |
| Kassa och bank | 1 275 249 kr | 1 341 536 kr | 1 904 681 kr | 2 246 504 kr | 2 760 733 kr | 2 769 273 kr |
| Summa tillgångar | 1 301 932 kr | 1 531 595 kr | 1 959 989 kr | 2 417 079 kr | 2 847 715 kr | 3 237 164 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 208 335 kr | 361 598 kr | 608 494 kr | 946 345 kr | 1 255 228 kr | 1 702 649 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 27 640 kr | 108 335 kr | 261 598 kr | 508 494 kr | 846 345 kr | 1 155 228 kr |
| Årets resultat | 80 695 kr | 153 263 kr | 246 896 kr | 337 851 kr | 308 883 kr | 447 421 kr |
| Obeskattade reserver | 32 500 kr | 97 250 kr | 201 000 kr | 343 500 kr | 481 000 kr | 668 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 061 097 kr | 1 072 747 kr | 1 150 495 kr | 1 127 234 kr | 1 111 487 kr | 866 015 kr |
| Skatteskulder | 40 215 kr | 46 868 kr | 64 422 kr | 86 165 kr | 70 500 kr | 50 724 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 009 382 kr | 1 014 379 kr | 1 074 573 kr | 1 029 569 kr | 1 029 487 kr | 803 791 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 301 932 kr | 1 531 595 kr | 1 959 989 kr | 2 417 079 kr | 2 847 715 kr | 3 237 164 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholms län bedriver reklambyråverksamhet, foto- och filmverksamhet, artist- och skådespelare, text-, idé och manusarbete, uppdrag för film/TV, föredragare, översättningar, engagemangsuppdrag.
Företrädare
- Gerhard H (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Naturliga Resurser Sverige AB för organisationsnummer?
Naturliga Resurser Sverige AB har organisationsnummer 556144-6054 (5561446054).
Var ligger Naturliga Resurser Sverige AB?
Naturliga Resurser Sverige AB har sin registrerade adress Fatburs Brunnsgatan 30, 11828 Stockholm.
Vilken bransch är Naturliga Resurser Sverige AB verksamt i?
Naturliga Resurser Sverige AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Naturliga Resurser Sverige AB?
Naturliga Resurser Sverige AB hade en nettoomsättning på 785 482 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1971-02-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.