R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag
R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag har organisationsnummer 556166-0167 (5561660167)
Aktiebolag • Org.nr: 556166-0167
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerGävle
Om företaget
R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 54 år sedan registreringen 1972. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler. På Google Maps är verksamheten listad som mäklare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 3 151 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 290 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag 3 151 000 kr och redovisade ett resultat på 1 778 732 kr. Rörelsemarginalen var 39,2 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 89,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 457,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,2 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 39,7 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 89,0 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 457,6 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 28,3 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,2 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 647 av 6 207 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 5 av 52 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Gävle.
- Plats 541 av 2 817 aktiebolag med säte i Gävle.
- Plats 1 352 av 7 163 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 54 515 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,5 procent | 8,5 procent | 31,4 procent | 32,5 procent | 39,2 procent |
| Vinstmarginal | 11,6 procent | 6,7 procent | 31,1 procent | 34,1 procent | 39,7 procent |
| Soliditet | 63,9 procent | 62,0 procent | 77,9 procent | 76,1 procent | 89,0 procent |
| Kassalikviditet | 181,4 procent | 181,7 procent | 376,2 procent | 471,7 procent | 457,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 procent | 3,3 procent | 12,6 procent | 13,3 procent | 28,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 8,2 procent | -8,2 procent | 13,7 procent | 7,7 procent | -4,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västervallsvägen 1180597 Gävle
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Västervallsvägen 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom samt värdepapper och bedriva biluthyrning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 792 028 kr | 2 704 886 kr | 2 928 141 kr | 2 688 275 kr | 3 055 075 kr | 3 289 540 kr | 3 150 974 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 132 432 kr | 131 257 kr | 136 518 kr | 135 398 kr | 55 621 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 934 796 kr | 721 105 kr | 991 564 kr | 907 603 kr | 834 037 kr | 1 110 114 kr | 1 035 492 kr |
| Personalkostnader | 1 350 326 kr | 1 311 150 kr | 1 402 261 kr | 1 411 853 kr | 1 042 220 kr | 835 631 kr | 602 910 kr |
| Avskrivningar | 265 476 kr | 274 827 kr | 274 827 kr | 274 827 kr | 276 107 kr | 276 107 kr | 276 107 kr |
| Rörelseresultat | 373 862 kr | 529 061 kr | 396 007 kr | 229 390 kr | 958 332 kr | 1 067 688 kr | 1 236 465 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 570 kr | 30 951 kr | 54 011 kr | 15 033 kr |
| Räntekostnader | 58 926 kr | 56 324 kr | 55 314 kr | 50 368 kr | 37 784 kr | -862 kr | 633 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 314 936 kr | 472 737 kr | 340 693 kr | 179 592 kr | 951 499 kr | 1 122 561 kr | 1 250 865 kr |
| Bokslutsdispositioner | 40 000 kr | 37 000 kr | 62 000 kr | 0 kr | -188 000 kr | -190 000 kr | 1 000 000 kr |
| Skatt | 77 812 kr | 111 200 kr | 85 419 kr | 43 179 kr | 161 073 kr | 199 601 kr | 472 133 kr |
| Årets resultat | 277 124 kr | 398 537 kr | 317 274 kr | 136 413 kr | 602 426 kr | 732 960 kr | 1 778 732 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 5 164 816 kr | 4 889 989 kr | 4 615 162 kr | 4 340 335 kr | 4 070 628 kr | 3 794 521 kr | 3 518 414 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 164 816 kr | 4 889 989 kr | 4 615 162 kr | 4 340 335 kr | 4 070 628 kr | 3 794 521 kr | 3 518 414 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 304 591 kr | 1 477 080 kr | 1 692 019 kr | 2 380 601 kr | 2 057 735 kr | 3 438 797 kr | 3 537 629 kr |
| Kortfristiga fordringar | 518 926 kr | 371 992 kr | 456 904 kr | 492 644 kr | 369 259 kr | 479 067 kr | 303 968 kr |
| Kassa och bank | 785 665 kr | 1 105 088 kr | 1 235 115 kr | 1 887 957 kr | 1 688 476 kr | 2 959 730 kr | 3 233 661 kr |
| Summa tillgångar | 6 469 407 kr | 6 367 069 kr | 6 307 181 kr | 6 720 936 kr | 6 128 363 kr | 7 233 318 kr | 7 056 043 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 3 316 668 kr | 3 715 205 kr | 4 032 479 kr | 4 168 892 kr | 4 771 318 kr | 5 504 277 kr | 6 283 009 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 919 544 kr | 3 196 668 kr | 3 595 205 kr | 3 912 479 kr | 4 048 892 kr | 4 651 317 kr | 4 384 277 kr |
| Årets resultat | 277 124 kr | 398 537 kr | 317 274 kr | 136 413 kr | 602 426 kr | 732 960 kr | 1 778 732 kr |
| Obeskattade reserver | 721 000 kr | 684 000 kr | 622 000 kr | 622 000 kr | 810 000 kr | 1 000 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 311 739 kr | 847 864 kr | 932 702 kr | 1 310 044 kr | 547 045 kr | 729 041 kr | 773 034 kr |
| Leverantörsskulder | 592 386 kr | 11 020 kr | 108 016 kr | 43 859 kr | 85 735 kr | 88 759 kr | 75 589 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | - | 134 506 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 414 kr | 121 612 kr | 108 881 kr | 452 973 kr | 110 526 kr | 134 945 kr | 119 160 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 469 407 kr | 6 367 069 kr | 6 307 181 kr | 6 720 936 kr | 6 128 363 kr | 7 233 318 kr | 7 056 043 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Gävle bedriver uthyrning av lokaler i fastigheten Källö 4:1 i Gävle Kommun och förväntas att fortsätta sin nuvarande verksamhet under det kommande året.
Företrädare
- Christer D (verkställande direktör)
Undertecknad i Gävle 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag för organisationsnummer?
R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag har organisationsnummer 556166-0167 (5561660167).
Var ligger R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag?
R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag har sin registrerade adress Västervallsvägen 11, 80597 Gävle.
Vilken bransch är R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag verksamt i?
R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag?
R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag hade en nettoomsättning på 3 151 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i R. Dahlboms Fastigheter Aktiebolag föreslog en utdelning på 3 546 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gävle
- Län
- Gävleborgs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1972-06-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.