Frölanders Entreprenad Aktiebolag

Frölanders Entreprenad Aktiebolag har organisationsnummer 556174-4318 (5561744318)

Aktiebolag • Org.nr: 556174-4318

Mark- och grundarbetenVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 1973Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Frölanders Entreprenad Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 53 år sedan registreringen 1973. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).

Ekonomi

60 137 krOmsättning▼ 87 procent
70 000 krÅrets resultat
-Antal anställda
73,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 87 procent till 60 137 kr räkenskapsåret 2025 (475 796 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Frölanders Entreprenad Aktiebolag 60 137 kr och redovisade ett resultat på 70 000 kr. Soliditeten var 73,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 14877,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,6 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Soliditet73,5 procent44,4 procent21,8 procent till 69,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet14877,9 procent197,6 procent110,2 procent till 407,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital4,2 procent15,5 procent0,1 procent till 42,1 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-87,4 procent1,4 procent-20,0 procent till 29,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 4 733 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
  • Plats 40 av 52 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Västerås.
  • Plats 3 632 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 5 500 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 257 122 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-9,1 procent4,8 procent-26,1 procent-60,7 procent-
Vinstmarginal-10,1 procent4,2 procent-26,0 procent-59,3 procent-
Soliditet51,8 procent59,4 procent55,5 procent74,1 procent73,5 procent
Kassalikviditet321,1 procent592,2 procent1103,5 procent4747,6 procent14877,9 procent
Avkastning på eget kapital-4,0 procent3,5 procent-27,4 procent-17,8 procent4,2 procent
Omsättningstillväxt-10,9 procent11,8 procent-2,5 procent-75,8 procent-87,4 procent
Omsättning per anställd1 806 000 kr2 020 000 kr984 000 kr--
Personalkostnad per anställd608 000 kr579 000 kr463 000 kr--

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Gryta Ås
72590 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom gräv- och schaktbranschen samt reklam och tryckeriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning1 943 218 kr2 027 515 kr1 806 399 kr2 019 656 kr1 968 541 kr475 796 kr60 137 kr
Övriga rörelseintäkter8 402 kr0 kr----298 847 kr
Råvaror och förnödenheter122 512 kr107 795 kr120 790 kr113 483 kr214 690 kr75 380 kr7 260 kr
Övriga externa kostnader643 783 kr601 332 kr752 942 kr727 082 kr845 865 kr241 118 kr189 050 kr
Personalkostnader612 446 kr618 190 kr608 178 kr579 238 kr926 898 kr0 kr4 638 kr
Avskrivningar304 525 kr374 698 kr488 133 kr502 383 kr494 292 kr448 256 kr150 104 kr
Rörelseresultat268 354 kr325 500 kr-163 644 kr97 470 kr-513 204 kr-288 958 kr7 932 kr
Ränteintäkter4 191 kr4 191 kr3 143 kr4 994 kr10 998 kr9 238 kr3 784 kr
Räntekostnader26 550 kr25 741 kr21 615 kr18 282 kr10 478 kr2 432 kr5 kr
Resultat efter finansiella poster245 995 kr303 950 kr-182 116 kr84 182 kr-512 684 kr-282 152 kr70 000 kr
Bokslutsdispositioner--90 000 kr0 kr---
Skatt52 740 kr65 141 kr0 kr----
Årets resultat193 255 kr238 809 kr-92 116 kr84 182 kr-512 684 kr-282 152 kr70 000 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar2 642 858 kr2 268 160 kr2 389 436 kr1 960 013 kr1 465 721 kr1 018 135 kr211 878 kr
Materiella anläggningstillgångar2 450 556 kr2 075 858 kr2 197 134 kr1 837 251 kr1 342 959 kr894 703 kr88 446 kr
Finansiella anläggningstillgångar192 302 kr192 302 kr192 302 kr122 762 kr122 762 kr123 432 kr123 432 kr
Omsättningstillgångar1 994 123 kr1 929 195 kr2 043 009 kr2 050 558 kr1 903 496 kr1 123 859 kr2 042 135 kr
Kortfristiga fordringar367 998 kr356 649 kr489 067 kr493 830 kr414 790 kr44 511 kr58 193 kr
Kassa och bank1 626 125 kr1 572 546 kr1 553 942 kr1 556 728 kr1 488 706 kr1 079 348 kr1 983 942 kr
Summa tillgångar4 636 981 kr4 197 355 kr4 432 445 kr4 010 571 kr3 369 217 kr2 141 994 kr2 254 013 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital2 150 675 kr2 389 484 kr2 297 369 kr2 381 551 kr1 868 866 kr1 586 714 kr1 656 714 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat1 837 420 kr2 030 675 kr2 269 485 kr2 177 369 kr2 261 550 kr1 748 866 kr1 466 714 kr
Årets resultat193 255 kr238 809 kr-92 116 kr84 182 kr-512 684 kr-282 152 kr70 000 kr
Obeskattade reserver90 000 kr90 000 kr0 kr----
Kortfristiga skulder653 499 kr503 748 kr636 307 kr346 252 kr172 494 kr23 672 kr13 726 kr
Leverantörsskulder361 508 kr14 171 kr177 157 kr42 380 kr53 269 kr17 016 kr7 466 kr
Skatteskulder0 kr------
Övriga kortfristiga skulder18 250 kr49 888 kr25 557 kr22 583 kr25 578 kr0 kr-
Summa eget kapital och skulder4 636 981 kr4 197 355 kr4 432 445 kr4 010 571 kr3 369 217 kr2 141 994 kr2 254 013 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget registrerades 1973 och bedriver sedan dess entreprenadverksamhet inom gräv- och schaktbranschen samt reklam- och tryckeriverksamhet. Verksamheten bedrivs i mycket ringa omfattning.

Företrädare

  • Jan F

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1972-01-01
Registrerat hos Skatteverket
1973-01-02
Registrerat hos Bolagsverket
Frölanders Entreprenad Aktiebolag

Vanliga frågor

Vad har Frölanders Entreprenad Aktiebolag för organisationsnummer?

Frölanders Entreprenad Aktiebolag har organisationsnummer 556174-4318 (5561744318).

Var ligger Frölanders Entreprenad Aktiebolag?

Frölanders Entreprenad Aktiebolag har sin registrerade adress Gryta Ås, 72590 Västerås.

Vilken bransch är Frölanders Entreprenad Aktiebolag verksamt i?

Frölanders Entreprenad Aktiebolag är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Frölanders Entreprenad Aktiebolag?

Frölanders Entreprenad Aktiebolag hade en nettoomsättning på 60 137 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Avregistrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1973-01-02
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar