Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag
Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag har organisationsnummer 556184-3946 (5561843946)
Aktiebolag • Org.nr: 556184-3946
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerMariannelund
Om företaget
Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Mariannelund. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 53 år sedan registreringen 1973. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Företaget bedriver även verksamhet inom gjutning av järn.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 47 procent till 266 000 kr räkenskapsåret 2025 (506 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har under räkenskapsåret minskat på grund av outhyrda lokaler.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag 266 000 kr och redovisade ett resultat på 274 280 kr. Rörelsemarginalen var -13,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 21,1 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 7,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -13,4 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 197,0 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 21,1 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 7,2 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 34,1 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -47,4 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 713 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 6 av 7 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Eksjö.
- Plats 278 av 394 aktiebolag med säte i Eksjö.
- Plats 5 993 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 218 167 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,0 procent | 29,5 procent | 38,0 procent | 51,6 procent | -13,4 procent |
| Vinstmarginal | 12,7 procent | 25,7 procent | 19,1 procent | 30,6 procent | 197,0 procent |
| Soliditet | 10,6 procent | 20,8 procent | 20,0 procent | 15,7 procent | 21,1 procent |
| Kassalikviditet | 73,1 procent | 141,8 procent | 122,8 procent | 8,8 procent | 7,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,3 procent | 52,5 procent | 17,0 procent | -0,9 procent | 34,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 28,7 procent | -47,3 procent | 6,1 procent | -47,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torggatan 10c/o AB Bruzahem
59897 Mariannelund
Bolag på samma adress
20 andra bolag har Torggatan 10 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning av beställningsgjutgods.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 82 995 kr | 703 095 kr | 905 131 kr | 476 567 kr | 506 486 kr | 266 352 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 67 645 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 103 879 kr | 581 588 kr | 588 204 kr | 308 631 kr | 188 977 kr | 226 247 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 755 kr | 8 927 kr | 50 231 kr | 54 084 kr | 56 318 kr | 75 621 kr |
| Rörelseresultat | -21 639 kr | 112 580 kr | 266 696 kr | 181 497 kr | 261 191 kr | -35 516 kr |
| Ränteintäkter | 45 kr | 0 kr | 340 kr | 2 403 kr | 1 895 kr | 619 kr |
| Räntekostnader | 25 892 kr | 23 606 kr | 34 318 kr | 92 989 kr | 107 665 kr | 90 823 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -47 486 kr | 88 974 kr | 232 718 kr | 90 911 kr | 155 421 kr | 524 280 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -160 000 kr | -250 000 kr |
| Årets resultat | -47 486 kr | 88 974 kr | 232 718 kr | 90 911 kr | -4 579 kr | 274 280 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 13 947 kr | 1 005 020 kr | 1 306 739 kr | 1 307 334 kr | 3 244 924 kr | 3 676 303 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 947 kr | 1 005 020 kr | 1 306 739 kr | 1 307 334 kr | 1 734 924 kr | 1 659 303 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 1 510 000 kr | 2 017 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 607 931 kr | 976 503 kr | 824 215 kr | 1 362 867 kr | 133 878 kr | 126 341 kr |
| Kortfristiga fordringar | 593 811 kr | 973 010 kr | 792 645 kr | 1 356 227 kr | 116 148 kr | 123 075 kr |
| Kassa och bank | 14 120 kr | 3 493 kr | 31 570 kr | 6 640 kr | 17 730 kr | 3 266 kr |
| Summa tillgångar | 621 878 kr | 1 981 523 kr | 2 130 954 kr | 2 670 201 kr | 3 378 802 kr | 3 802 644 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 121 455 kr | 210 429 kr | 443 147 kr | 534 058 kr | 529 479 kr | 803 759 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 48 941 kr | 1 455 kr | 90 429 kr | 323 147 kr | 414 058 kr | 409 479 kr |
| Årets resultat | -47 486 kr | 88 974 kr | 232 718 kr | 90 911 kr | -4 579 kr | 274 280 kr |
| Kortfristiga skulder | 45 432 kr | 1 336 107 kr | 581 145 kr | 1 109 485 kr | 1 515 983 kr | 1 765 541 kr |
| Leverantörsskulder | 12 101 kr | 117 287 kr | 107 514 kr | 0 kr | 147 486 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 327 kr | 1 077 712 kr | 393 627 kr | 992 990 kr | 1 239 882 kr | 1 646 276 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 621 878 kr | 1 981 523 kr | 2 130 954 kr | 2 670 201 kr | 3 378 802 kr | 3 802 644 kr |
Företrädare
- Markus K (ordförande)
Undertecknad i Mariannelund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag för organisationsnummer?
Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag har organisationsnummer 556184-3946 (5561843946).
Var ligger Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag?
Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag har sin registrerade adress Torggatan 10, 59897 Mariannelund.
Vilken bransch är Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag verksamt i?
Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag?
Gjuteribolaget Rosenqvist & Söner Aktiebolag hade en nettoomsättning på 266 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eksjö
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1973-10-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.