FMX Flower Service Nordic AB
FMX Flower Service Nordic AB har organisationsnummer 556197-3230 (5561973230)
Aktiebolag • Org.nr: 556197-3230
Om företaget
FMX Flower Service Nordic AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 48 års verksamhet sedan 1978. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med blommor och växter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 13 980 762 kr räkenskapsåret 2025 (13 186 433 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte FMX Flower Service Nordic AB 13 980 762 kr och redovisade ett resultat på 142 402 kr. Rörelsemarginalen var 1,7 procent, under branschens median (median 2,7 procent). Soliditeten var 49,8 procent, över branschens median (median 41,0 procent). Kassalikviditeten var 393,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 185,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,7 procent | 2,7 procent | 0,3 procent till 10,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 2,7 procent | 0,3 procent till 10,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 49,8 procent | 41,0 procent | 16,6 procent till 66,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 393,0 procent | 185,4 procent | 96,2 procent till 367,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,6 procent | 13,6 procent | -2,8 procent till 44,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,0 procent | 0,5 procent | -13,6 procent till 11,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 4 660 000 kr | 1 102 000 kr | 625 000 kr till 1 573 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 448 000 kr | 385 000 kr | 120 000 kr till 560 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 av 113 aktiebolag inom partihandel med blommor och växter.
- Plats 1 av 6 aktiebolag inom partihandel med blommor och växter med säte i Malmö.
- Plats 476 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 1 545 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 14 358 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,7 procent | 5,6 procent | 2,8 procent | 4,9 procent | 1,7 procent |
| Vinstmarginal | 5,7 procent | 5,1 procent | 2,2 procent | 4,9 procent | 1,9 procent |
| Soliditet | 70,4 procent | 64,1 procent | 56,4 procent | 52,7 procent | 49,8 procent |
| Kassalikviditet | 438,4 procent | 435,3 procent | 374,6 procent | 388,1 procent | 393,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,5 procent | 23,9 procent | 11,3 procent | 30,0 procent | 12,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 2,0 procent | -13,4 procent | 21,7 procent | 6,0 procent |
| Omsättning per anställd | 4 090 000 kr | - | 3 612 000 kr | 4 395 000 kr | 4 660 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 327 000 kr | - | 358 000 kr | 404 000 kr | 448 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kvarnbyvägen 1321236 Malmö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kvarnbyvägen 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import, distribution och försäljning av blommor och växter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46220Partihandel med blommor och växterHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 268 516 kr | 12 508 193 kr | 10 836 157 kr | 13 186 433 kr | 13 980 762 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 639 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 226 076 kr | 1 021 684 kr | 835 029 kr | 1 688 804 kr | 1 975 868 kr |
| Personalkostnader | 982 448 kr | 1 038 113 kr | 1 072 889 kr | 1 212 689 kr | 1 344 310 kr |
| Rörelseresultat | 705 143 kr | 703 031 kr | 300 755 kr | 647 424 kr | 237 000 kr |
| Ränteintäkter | -111 kr | -3 kr | 1 871 kr | 19 908 kr | 34 292 kr |
| Räntekostnader | 302 kr | 62 460 kr | 62 741 kr | 22 929 kr | 7 247 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 704 730 kr | 640 568 kr | 239 885 kr | 644 403 kr | 264 045 kr |
| Bokslutsdispositioner | -176 000 kr | -167 400 kr | -67 200 kr | -156 000 kr | -81 000 kr |
| Skatt | 114 665 kr | 98 422 kr | 37 469 kr | 103 238 kr | 40 643 kr |
| Årets resultat | 414 065 kr | 374 746 kr | 135 216 kr | 385 165 kr | 142 402 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 13 479 kr | 13 479 kr | 13 479 kr | 13 479 kr | 113 479 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 479 kr | 13 479 kr | 13 479 kr | 13 479 kr | 113 479 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 388 447 kr | 2 427 488 kr | 2 117 246 kr | 2 425 117 kr | 2 153 988 kr |
| Varulager | 64 231 kr | 91 984 kr | 127 862 kr | 105 380 kr | 93 845 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 509 553 kr | 1 210 925 kr | 876 090 kr | 1 131 764 kr | 1 205 959 kr |
| Kassa och bank | 814 663 kr | 1 124 579 kr | 1 113 294 kr | 1 187 973 kr | 854 184 kr |
| Summa tillgångar | 2 401 926 kr | 2 440 967 kr | 2 130 725 kr | 2 438 596 kr | 2 267 467 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 690 711 kr | 1 565 457 kr | 1 200 673 kr | 1 285 838 kr | 1 128 240 kr |
| Aktiekapital | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Balanserat resultat | 676 646 kr | 590 711 kr | 465 457 kr | 300 673 kr | 385 838 kr |
| Årets resultat | 414 065 kr | 374 746 kr | 135 216 kr | 385 165 kr | 142 402 kr |
| Obeskattade reserver | 181 000 kr | 339 000 kr | 399 000 kr | 555 000 kr | 615 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 530 215 kr | 536 510 kr | 531 052 kr | 597 758 kr | 524 227 kr |
| Leverantörsskulder | 256 308 kr | 217 421 kr | 288 415 kr | 317 865 kr | 219 227 kr |
| Skatteskulder | 244 kr | 45 585 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 225 983 kr | 226 372 kr | 194 997 kr | 236 253 kr | 265 550 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 401 926 kr | 2 440 967 kr | 2 130 725 kr | 2 438 596 kr | 2 267 467 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver import, distribution och försäljning av blommor och växter.
Företrädare
- Magnus M
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har FMX Flower Service Nordic AB för organisationsnummer?
FMX Flower Service Nordic AB har organisationsnummer 556197-3230 (5561973230).
Var ligger FMX Flower Service Nordic AB?
FMX Flower Service Nordic AB har sin registrerade adress Kvarnbyvägen 13, 21236 Malmö.
Vilken bransch är FMX Flower Service Nordic AB verksamt i?
FMX Flower Service Nordic AB är registrerat i branschen partihandel med blommor och växter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter FMX Flower Service Nordic AB?
FMX Flower Service Nordic AB hade en nettoomsättning på 13 980 762 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har FMX Flower Service Nordic AB?
FMX Flower Service Nordic AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår FMX Flower Service Nordic AB någon utdelning?
Styrelsen i FMX Flower Service Nordic AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1978-06-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.