Thermobyggen Gränna AB

Thermobyggen Gränna AB har organisationsnummer 556201-2244 (5562012244)

Aktiebolag • Org.nr: 556201-2244

Byggande av bostadshus och andra byggnaderGränna

Aktivt företagVerksamt sedan 1979Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare✓ Verifierat på Google★★★★☆ 4.3 (4 recensioner)

Om företaget

Thermobyggen Gränna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gränna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 47 års verksamhet sedan 1979. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). På Google Maps är verksamheten listad som general contractor. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.

Kontaktuppgifter

Kategori: General contractor

Telefon: +4639041160

Hemsida: www.thermobyggen.se

Ekonomi

95 218 237 krOmsättning▲ 51 procent
1 081 936 krÅrets resultat
23Antal anställda
29,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 51 procent till 95 218 237 kr räkenskapsåret 2025 (62 862 468 kr föregående år).

Byggbranschen har under de senaste åren påverkats av en lågkonjunktur med minskad efterfrågan, till följd av stigande räntor, inflation och ökade produktionskostnader. Bolaget har dock lyckats hålla uppe sysselsättningen men den ökade konkurrensen om färre projekt, i kombination med begränsade möjligheter att fullt ut kompensera kostnadsökningar genom prisjusteringar, har medfört pressade projektmarginaler under räkenskapsåret. Räkenskapsårets resultat påverkas även negativt med ca 2 mkr pga missbedömningar avseende färdigställandegrad i pågående fastprisprojekt i föregående års bokslut.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Thermobyggen Gränna AB 95 218 237 kr och redovisade ett resultat på 1 081 936 kr. Rörelsemarginalen var 0,6 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 29,3 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 174,7 procent, under branschens median (median 192,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal0,6 procent5,5 procent0,2 procent till 15,0 procentUnder branschens median
Vinstmarginal0,6 procent5,2 procent0,0 procent till 14,8 procentUnder branschens median
Soliditet29,3 procent45,9 procent22,5 procent till 71,4 procentUnder branschens median
Kassalikviditet174,7 procent192,1 procent118,1 procent till 372,7 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital13,7 procent15,8 procent-2,3 procent till 50,2 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt51,5 procent3,6 procent-25,3 procent till 38,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd4 140 000 kr1 294 000 kr768 000 kr till 2 125 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd703 000 kr519 000 kr304 000 kr till 673 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 78 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
  • Plats 2 av 90 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Jönköping.
  • Plats 30 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
  • Plats 59 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
  • Plats 1 338 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2022202320242025
Rörelsemarginal5,7 procent6,1 procent4,6 procent0,6 procent
Vinstmarginal5,7 procent6,2 procent4,6 procent0,6 procent
Soliditet36,1 procent33,7 procent33,1 procent29,3 procent
Kassalikviditet178,1 procent178,9 procent198,5 procent174,7 procent
Avkastning på eget kapital29,7 procent33,2 procent23,7 procent13,7 procent
Omsättningstillväxt-6,1 procent-3,6 procent51,5 procent
Omsättning per anställd3 840 000 kr3 622 000 kr3 309 000 kr4 140 000 kr
Personalkostnad per anställd677 000 kr669 000 kr709 000 kr703 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Lars Hillings gränd 7
56331 Gränna

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Lars Hillings gränd 7 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva byggnadsverksamhetoch/eller försäljning av bostadshus samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2022202320242025
Nettoomsättning61 444 036 kr65 190 908 kr62 862 468 kr95 218 237 kr
Övriga rörelseintäkter243 814 kr69 888 kr114 228 kr776 411 kr
Råvaror och förnödenheter43 273 212 kr44 934 238 kr41 527 178 kr74 184 452 kr
Övriga externa kostnader3 780 584 kr3 892 654 kr4 579 505 kr4 774 850 kr
Personalkostnader10 828 396 kr12 034 823 kr13 465 073 kr16 160 768 kr
Avskrivningar318 448 kr392 882 kr517 567 kr345 126 kr
Rörelseresultat3 486 630 kr4 006 199 kr2 887 373 kr529 452 kr
Ränteintäkter-175 kr880 kr1 370 kr
Räntekostnader24 217 kr23 472 kr22 557 kr31 929 kr
Resultat efter finansiella poster3 499 563 kr4 044 468 kr2 914 880 kr545 243 kr
Bokslutsdispositioner-741 879 kr-693 015 kr-532 849 kr858 001 kr
Skatt585 796 kr705 347 kr525 411 kr321 308 kr
Årets resultat2 171 888 kr2 646 106 kr1 856 620 kr1 081 936 kr

Balansräkning

Post2022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar3 827 045 kr3 336 693 kr2 427 245 kr2 827 119 kr
Materiella anläggningstillgångar650 299 kr1 242 603 kr1 068 557 kr868 431 kr
Finansiella anläggningstillgångar3 176 746 kr2 094 090 kr1 358 688 kr1 958 688 kr
Omsättningstillgångar16 447 076 kr20 309 164 kr21 191 550 kr24 152 868 kr
Varulager184 325 kr232 920 kr226 233 kr209 747 kr
Kortfristiga fordringar13 656 435 kr19 660 533 kr16 270 529 kr19 934 233 kr
Kassa och bank2 606 316 kr415 711 kr4 694 788 kr4 008 888 kr
Summa tillgångar20 274 121 kr23 645 857 kr23 618 795 kr26 979 987 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital7 318 825 kr7 964 931 kr7 821 551 kr7 903 487 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat5 026 937 kr5 198 825 kr5 844 931 kr6 701 551 kr
Årets resultat2 171 888 kr2 646 106 kr1 856 620 kr1 081 936 kr
Obeskattade reserver3 744 849 kr4 437 864 kr4 970 713 kr4 112 712 kr
Kortfristiga skulder9 131 257 kr11 218 964 kr10 562 733 kr13 703 302 kr
Leverantörsskulder6 095 599 kr5 659 925 kr6 846 594 kr8 108 864 kr
Skatteskulder69 481 kr222 758 kr128 684 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder904 423 kr1 410 970 kr1 043 212 kr1 628 923 kr
Summa eget kapital och skulder20 274 121 kr23 645 857 kr23 618 795 kr26 979 987 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver byggnadsverksamhet och försäljning av bostadshus och därmed förenlig verksamhet.

Företrädare

  • Henric J (verkställande direktör)

Undertecknad 2025.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1979-01-01
Registrerat hos Skatteverket
1979-09-13
Registrerat hos Bolagsverket
Thermobyggen Gränna AB

Vanliga frågor

Vad har Thermobyggen Gränna AB för organisationsnummer?

Thermobyggen Gränna AB har organisationsnummer 556201-2244 (5562012244).

Var ligger Thermobyggen Gränna AB?

Thermobyggen Gränna AB har sin registrerade adress Lars Hillings gränd 7, 56331 Gränna.

Vilken bransch är Thermobyggen Gränna AB verksamt i?

Thermobyggen Gränna AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Thermobyggen Gränna AB?

Thermobyggen Gränna AB hade en nettoomsättning på 95 218 237 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Thermobyggen Gränna AB?

Thermobyggen Gränna AB hade i genomsnitt 23 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Jönköping
Län
Jönköpings län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1979-09-13
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Tjänster

🅿️ Handikapparkering

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar