Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag
Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag har organisationsnummer 556205-1184 (5562051184)
Aktiebolag • Org.nr: 556205-1184
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarKista
Om företaget
Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Företaget har etablerad erfarenhet med över 46 års verksamhet sedan 1980. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311). Sidoverksamheter inkluderar däckservice och reparation och underhåll av motorcyklar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag 15 554 000 kr och redovisade ett resultat på 814 441 kr. Rörelsemarginalen var 7,4 procent, över branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 58,9 procent, över branschens median (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 192,2 procent, över branschens median (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,4 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,4 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 58,9 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 192,2 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,2 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 111 000 kr | 1 376 000 kr | 873 000 kr till 1 983 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 763 000 kr | 482 000 kr | 313 000 kr till 604 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 103 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 13 av 221 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Stockholm.
- Plats 2 741 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 4 050 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 12 859 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Österögatan 216440 Kista
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva köp och försäljning av bildäck och övriga biltillbehör, utföra gräv- och schaktarbete samt transporter, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 15 553 655 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 185 541 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 573 503 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 979 263 kr |
| Personalkostnader | 3 815 755 kr |
| Avskrivningar | 214 321 kr |
| Rörelseresultat | 1 156 354 kr |
| Ränteintäkter | 20 107 kr |
| Räntekostnader | 18 838 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 157 623 kr |
| Bokslutsdispositioner | -56 000 kr |
| Skatt | 287 182 kr |
| Årets resultat | 814 441 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 596 637 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 596 637 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 897 690 kr |
| Varulager | 553 564 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 510 832 kr |
| Kassa och bank | 2 833 294 kr |
| Summa tillgångar | 5 494 327 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 3 234 226 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 299 785 kr |
| Årets resultat | 814 441 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 260 101 kr |
| Leverantörsskulder | 716 508 kr |
| Skatteskulder | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 286 272 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 494 327 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver gummiverkstad med full service vad gäller försäljning av däck och fälgar, reparationer, balansering, framvagnsservice m.m. samt transporter, gräv- och schaktarbeten. Bolaget har sitt säte i Solna.
Företrädare
- Ture H (styrelseordförande)
- Ann J (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag för organisationsnummer?
Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag har organisationsnummer 556205-1184 (5562051184).
Var ligger Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag?
Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag har sin registrerade adress Österögatan 2, 16440 Kista.
Vilken bransch är Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag verksamt i?
Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag?
Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag hade en nettoomsättning på 15 554 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag?
Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag föreslog en utdelning på 1 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Solna Däck-service L.Jansson Aktiebolag (Företagsnamn)
- AT Gräv och Schakt (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser gräv- och schaktarbeten och transporter.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1980-05-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.