Prolix Invest AB

Prolix Invest AB har organisationsnummer 556206-0441 (5562060441)

Aktiebolag • Org.nr: 556206-0441

Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerFagersta

Aktivt företagVerksamt sedan 1980Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Prolix Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Fagersta. Företaget har etablerad erfarenhet med över 46 års verksamhet sedan 1980. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Sidoverksamheter inkluderar förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare och konsultverksamhet avseende företags organisation.

Ekonomi

900 000 krOmsättning
692 063 krÅrets resultat
-Antal anställda
93,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen var i stort sett oförändrad på 900 000 kr räkenskapsåret 2025 (900 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Prolix Invest AB 900 000 kr och redovisade ett resultat på 692 063 kr. Rörelsemarginalen var 82,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 93,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 364,1 procent, över branschens median (median 120,0 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal82,0 procent40,7 procent18,0 procent till 59,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal81,7 procent24,2 procent2,2 procent till 47,5 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet93,4 procent18,6 procent5,4 procent till 50,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet364,1 procent120,0 procent38,5 procent till 364,2 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital7,7 procent8,6 procent0,0 procent till 26,8 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt0,0 procent1,9 procent-4,6 procent till 12,1 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 2 759 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
  • Plats 12 av 22 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Avesta.
  • Plats 283 av 550 aktiebolag med säte i Avesta.
  • Plats 4 176 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
  • Plats 153 472 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal80,7 procent82,0 procent
Vinstmarginal80,5 procent81,7 procent
Soliditet92,2 procent93,4 procent
Kassalikviditet333,9 procent364,1 procent
Avkastning på eget kapital7,6 procent7,7 procent
Omsättningstillväxt-0,0 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Rättarbacken 4
c/o Swed-Hydraulic AB
73730 Fagersta

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Rättarbacken 4 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultationer inom ekonomi och administration, förvaltning av värdepapper, fastighetsförvaltning, köp och förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning900 000 kr900 000 kr
Övriga externa kostnader40 820 kr29 235 kr
Avskrivningar133 001 kr133 001 kr
Rörelseresultat726 179 kr737 764 kr
Ränteintäkter12 kr4 kr
Räntekostnader1 773 kr2 335 kr
Resultat efter finansiella poster724 418 kr735 433 kr
Bokslutsdispositioner130 000 kr140 000 kr
Skatt182 594 kr183 370 kr
Årets resultat671 824 kr692 063 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar8 166 073 kr8 033 072 kr
Materiella anläggningstillgångar2 022 801 kr1 889 800 kr
Finansiella anläggningstillgångar6 143 272 kr6 143 272 kr
Omsättningstillgångar1 383 788 kr1 591 553 kr
Kortfristiga fordringar1 350 576 kr0 kr
Kassa och bank33 212 kr1 591 553 kr
Summa tillgångar9 549 861 kr9 624 625 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital8 800 653 kr8 992 716 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat8 008 829 kr8 180 653 kr
Årets resultat671 824 kr692 063 kr
Obeskattade reserver315 000 kr175 000 kr
Kortfristiga skulder414 443 kr437 144 kr
Skatteskulder40 742 kr63 453 kr
Övriga kortfristiga skulder261 951 kr261 941 kr
Summa eget kapital och skulder9 549 861 kr9 624 625 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Avesta bedriver fastighetsförvaltning, konsultationer inom ekonomi samt förvaltning av värdepapper. Koncernstruktur Bolaget är moderbolag till Swed-Hydraulic AB, 556228-5006. Koncernredovisning har ej upprättats med stöd av ÅRL 7 kap 3§

Företrädare

  • Kjell H (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1980-01-01
Registrerat hos Skatteverket
1980-09-02
Registrerat hos Bolagsverket
Prolix Invest AB

Vanliga frågor

Vad har Prolix Invest AB för organisationsnummer?

Prolix Invest AB har organisationsnummer 556206-0441 (5562060441).

Var ligger Prolix Invest AB?

Prolix Invest AB har sin registrerade adress Rättarbacken 4, 73730 Fagersta.

Vilken bransch är Prolix Invest AB verksamt i?

Prolix Invest AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Prolix Invest AB?

Prolix Invest AB hade en nettoomsättning på 900 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Prolix Invest AB någon utdelning?

Styrelsen i Prolix Invest AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Avesta
Län
Dalarnas län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Avregistrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1980-09-02
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar