Sot & Ventgruppen Mark AB
Sot & Ventgruppen Mark AB har organisationsnummer 556218-5834 (5562185834)
Aktiebolag • Org.nr: 556218-5834
Om företaget
Sot & Ventgruppen Mark AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vara. Företaget har etablerad erfarenhet med över 44 års verksamhet sedan 1982. Huvudverksamheten klassificeras som skorstensfejarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81222).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 4 procent till 6 482 000 kr räkenskapsåret 2023 (6 225 388 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att räkenskapsåret 2020 var förkortat.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Sot & Ventgruppen Mark AB 6 482 000 kr och redovisade ett resultat på 45 218 kr. Rörelsemarginalen var 24,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 58,3 procent, över branschens median (median 48,1 procent). Kassalikviditeten var 261,2 procent, över branschens median (median 194,1 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,0 procent | 9,9 procent | 3,2 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 24,0 procent | 9,7 procent | 1,6 procent till 16,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 58,3 procent | 48,1 procent | 32,4 procent till 69,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 261,2 procent | 194,1 procent | 134,6 procent till 367,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 procent | 18,8 procent | 0,4 procent till 49,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 296 000 kr | 970 000 kr | 828 000 kr till 1 141 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 587 000 kr | 568 000 kr | 403 000 kr till 646 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,1 procent | 0,0 procent | 24,0 procent |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 0,2 procent | 24,0 procent |
| Soliditet | 48,6 procent | 52,2 procent | 58,3 procent |
| Kassalikviditet | 173,5 procent | 193,0 procent | 261,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 1,0 procent | 4,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 65,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 539 000 kr | 778 000 kr | 1 296 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 301 000 kr | 428 000 kr | 587 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vara Lassagården 153495 Vara
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Vara Lassagården 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva sotning och ventilationsrensning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81222SkorstensfejarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 772 063 kr | 6 225 388 kr | 6 481 655 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 51 395 kr | 140 033 kr | 100 508 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 1 565 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 682 367 kr | 2 878 327 kr | 2 026 407 kr |
| Personalkostnader | 2 109 189 kr | 3 420 200 kr | 2 933 161 kr |
| Avskrivningar | 37 091 kr | 69 408 kr | 66 376 kr |
| Rörelseresultat | -5 189 kr | -2 514 kr | 1 554 654 kr |
| Ränteintäkter | 4 083 kr | 13 834 kr | 2 315 kr |
| Räntekostnader | -811 kr | 1 967 kr | 506 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -295 kr | 9 353 kr | 1 556 463 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | -1 518 102 kr |
| Skatt | -295 kr | 0 kr | -6 857 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 9 353 kr | 45 218 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 214 247 kr | 144 839 kr | 97 763 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 214 247 kr | 144 839 kr | 97 763 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 772 767 kr | 1 722 251 kr | 1 674 442 kr |
| Kortfristiga fordringar | 892 603 kr | 440 001 kr | 1 665 876 kr |
| Kassa och bank | 880 164 kr | 1 282 250 kr | 8 566 kr |
| Summa tillgångar | 1 987 014 kr | 1 867 090 kr | 1 772 205 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 965 203 kr | 974 556 kr | 1 033 366 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 845 203 kr | 845 203 kr | 868 148 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 9 353 kr | 45 218 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 97 763 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 021 811 kr | 892 534 kr | 641 076 kr |
| Leverantörsskulder | 106 035 kr | 92 648 kr | 107 827 kr |
| Skatteskulder | - | 28 032 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 438 562 kr | 298 694 kr | 327 388 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 987 014 kr | 1 867 090 kr | 1 772 205 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom sotning- och ventilationsrensning inom Marks kommun. Företaget har sitt säte i Göteborg
Under 2023 har vi sett märkbara skillnader mellan vår sotnings- och ventilationsaffär. Sotningsaffären är i grunden volymmässigt mer stabil och förutsägbar medan ventilationsaffären, primärt volymer relaterade till nybyggnation, påverkas i en större grad av externa makrofaktorer. Vi har lyckats med att balansera verksamheten under året på ett mycket bra sätt mellan dessa två segment och kan konstatera en organisk omsättningstillväxt på gruppnivå om ca 3,2% för 2023 inom SoVent-koncernen. Med en inflationsnivå under 2023 på 8,6%, vilket är högre än våra prisjusteringar under året, har vi jobbat intensivt med vår kostnadsbas. Organisationen har gjort ett betydande arbete inom detta område vilket har resulterat i att marginalerna bibehållits på en bra nivå. Detta trots att räntekänsliga kostnadsposter ligger över inflationsnivåerna under perioden.
Företrädare
- Jesper K (styrelseordförande)
- Håkan K (verkställande direktör)
Undertecknad i Göteborg.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sot & Ventgruppen Mark AB för organisationsnummer?
Sot & Ventgruppen Mark AB har organisationsnummer 556218-5834 (5562185834).
Var ligger Sot & Ventgruppen Mark AB?
Sot & Ventgruppen Mark AB har sin registrerade adress Vara Lassagården 1, 53495 Vara.
Vilken bransch är Sot & Ventgruppen Mark AB verksamt i?
Sot & Ventgruppen Mark AB är registrerat i branschen skorstensfejarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sot & Ventgruppen Mark AB?
Sot & Ventgruppen Mark AB hade en nettoomsättning på 6 482 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sot & Ventgruppen Mark AB?
Sot & Ventgruppen Mark AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Sotarn i Mark Dick Hållden AB (Företagsnamn)
- Lerums Sotningsdistrikt (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser Skall bedriva sotning och brandskyddsinspektioner.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1982-07-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.