Daisys i City AB
Daisys i City AB har organisationsnummer 556229-3406 (5562293406)
Aktiebolag • Org.nr: 556229-3406
Om företaget
Daisys i City AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norsborg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 43 års verksamhet sedan 1983. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 4 226 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 196 431 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Daisys i City AB 4 226 000 kr och redovisade ett resultat på -1 064 914 kr. Rörelsemarginalen var -25,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 6,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 99,1 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -25,2 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -25,2 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 6,8 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 99,1 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -947,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -18,7 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 057 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 442 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 201 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 712 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 8 084 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 13 146 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 42 671 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,3 procent | -6,4 procent | -13,2 procent | -12,5 procent | -25,2 procent |
| Vinstmarginal | -12,0 procent | -7,4 procent | -13,2 procent | -12,5 procent | -25,2 procent |
| Soliditet | 4,9 procent | 4,7 procent | 3,0 procent | 2,1 procent | 6,8 procent |
| Kassalikviditet | 74,1 procent | 88,2 procent | 90,3 procent | 94,1 procent | 99,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -240,1 procent | -256,9 procent | -822,7 procent | -852,6 procent | -947,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 86,2 procent | 24,7 procent | 8,7 procent | -18,7 procent |
| Omsättning per anställd | 686 000 kr | 1 917 000 kr | 1 594 000 kr | 1 299 000 kr | 1 057 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 261 000 kr | 387 000 kr | 413 000 kr | 438 000 kr | 442 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hantverkarv. 9A14563 Norsborg
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Hantverkarv. 9A som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att idka gatuköksrörelse samt äga och förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 059 104 kr | 3 834 458 kr | 4 781 348 kr | 5 196 431 kr | 4 225 508 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 87 976 kr | 0 kr | 30 913 kr | 238 691 kr | 195 007 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 2 812 783 kr | 2 494 033 kr | 3 394 143 kr | 2 782 327 kr |
| Övriga externa kostnader | 534 052 kr | 314 906 kr | 1 589 194 kr | 870 447 kr | 861 963 kr |
| Personalkostnader | 781 948 kr | 774 069 kr | 1 238 616 kr | 1 751 270 kr | 1 769 880 kr |
| Avskrivningar | 178 976 kr | 178 976 kr | 123 736 kr | 70 356 kr | 70 356 kr |
| Rörelseresultat | -211 730 kr | -246 276 kr | -633 318 kr | -651 094 kr | -1 064 011 kr |
| Ränteintäkter | - | 16 kr | 0 kr | 268 kr | 101 kr |
| Räntekostnader | 36 362 kr | 36 881 kr | -79 kr | 1 126 kr | 1 004 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -248 092 kr | -283 141 kr | -633 239 kr | -651 952 kr | -1 064 914 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | - | - | - | 7 648 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -248 092 kr | -283 141 kr | -633 239 kr | -659 600 kr | -1 064 914 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 617 712 kr | 438 736 kr | 315 000 kr | 281 423 kr | 211 067 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 176 712 kr | 60 736 kr | 0 kr | 29 423 kr | 22 067 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 470 367 kr | 1 896 108 kr | 2 292 168 kr | 3 466 839 kr | 1 436 489 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 269 878 kr | 1 840 753 kr | 1 798 937 kr | 2 392 401 kr | 1 416 182 kr |
| Kassa och bank | 200 489 kr | 55 355 kr | 493 231 kr | 1 074 438 kr | 20 307 kr |
| Summa tillgångar | 2 088 079 kr | 2 334 844 kr | 2 607 168 kr | 3 748 262 kr | 1 647 556 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 103 348 kr | 110 206 kr | 76 967 kr | 77 367 kr | 112 453 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 231 440 kr | 273 347 kr | 590 206 kr | 616 967 kr | 1 057 367 kr |
| Årets resultat | -248 092 kr | -283 141 kr | -633 239 kr | -659 600 kr | -1 064 914 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 984 731 kr | 2 149 110 kr | 2 539 173 kr | 3 684 867 kr | 1 449 885 kr |
| Leverantörsskulder | 104 454 kr | 2 057 653 kr | 2 486 090 kr | 3 528 683 kr | 1 390 883 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 13 913 kr | 20 137 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 326 294 kr | 65 294 kr | -37 134 kr | 82 477 kr | 38 865 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 088 079 kr | 2 334 844 kr | 2 607 168 kr | 3 748 262 kr | 1 647 556 kr |
Företrädare
- Björn L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Daisys i City AB för organisationsnummer?
Daisys i City AB har organisationsnummer 556229-3406 (5562293406).
Var ligger Daisys i City AB?
Daisys i City AB har sin registrerade adress Hantverkarv. 9A, 14563 Norsborg.
Vilken bransch är Daisys i City AB verksamt i?
Daisys i City AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Daisys i City AB?
Daisys i City AB hade en nettoomsättning på 4 226 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Daisys i City AB?
Daisys i City AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1983-06-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.