T Österman AB
T Österman AB har organisationsnummer 556230-4518 (5562304518)
Aktiebolag • Org.nr: 556230-4518
Om företaget
T Österman AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 43 års verksamhet sedan 1983. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 67 procent till 14 000 kr räkenskapsåret 2025 (43 000 kr föregående år).
Bolagets minskade omsättning är hänförlig till minskad aktivitet under räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte T Österman AB 14 000 kr och redovisade ett resultat på -62 985 kr. Soliditeten var 85,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,7 procent). Kassalikviditeten var 511,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,8 procent | 55,7 procent | 30,0 procent till 81,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 511,5 procent | 215,5 procent | 126,8 procent till 489,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -124,9 procent | 17,8 procent | -1,2 procent till 56,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 14 000 kr | 1 096 000 kr | 532 000 kr till 1 833 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 10 000 kr | 586 000 kr | 302 000 kr till 816 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 499 av 3 069 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 46 av 58 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet med säte i Täby.
- Plats 2 685 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 91 693 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 274 216 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -23,3 procent | -8,9 procent | 75,7 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -23,3 procent | -9,1 procent | 75,8 procent | - | - |
| Soliditet | 33,5 procent | 39,5 procent | 78,2 procent | 84,2 procent | 85,8 procent |
| Kassalikviditet | 135,6 procent | 144,6 procent | 433,3 procent | 524,9 procent | 511,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -208,5 procent | -38,6 procent | 77,4 procent | -53,6 procent | -124,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 141,3 procent | -57,1 procent | 9,1 procent | -81,1 procent | - |
| Omsättning per anställd | 485 000 kr | 208 000 kr | 227 000 kr | 43 000 kr | 14 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 532 000 kr | 195 000 kr | 5 000 kr | 8 000 kr | 10 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klövjevägen 1618731 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förmedla eller köpa och försälja, äga eller förvalta fast egendom och bostadsrätter, bedriva handel med båtar, bilar, konst, antikviteter, aktier och värdepapper och ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 68310Förmedling avseende fastighetsverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 263 kr | 200 700 kr | 485 025 kr | 208 139 kr | 227 272 kr | 42 678 kr | 13 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 168 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 25 191 kr | 14 804 kr | 66 388 kr | 31 209 kr | 50 103 kr | 79 674 kr | 67 041 kr |
| Personalkostnader | 18 937 kr | 352 194 kr | 531 845 kr | 195 437 kr | 5 384 kr | 7 608 kr | 10 016 kr |
| Rörelseresultat | -31 865 kr | 1 702 kr | -113 208 kr | -18 507 kr | 171 785 kr | -44 604 kr | -63 058 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 4 kr | 99 kr | 2 040 kr | 94 kr |
| Räntekostnader | - | 17 kr | 288 kr | 841 kr | 0 kr | 3 kr | 21 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -31 865 kr | 1 685 kr | -113 496 kr | -19 344 kr | 171 884 kr | -42 567 kr | -62 985 kr |
| Årets resultat | -31 865 kr | 1 685 kr | -113 496 kr | -19 344 kr | 171 884 kr | -42 567 kr | -62 985 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 15 960 kr | 15 960 kr | 15 960 kr | 15 960 kr | 15 960 kr | 15 960 kr | 15 960 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 960 kr | 15 960 kr | 15 960 kr | 15 960 kr | 15 960 kr | 15 960 kr | 15 960 kr |
| Omsättningstillgångar | 36 870 kr | 171 397 kr | 146 534 kr | 110 668 kr | 267 819 kr | 78 368 kr | 42 826 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 778 kr | 30 000 kr | 103 369 kr | 70 004 kr | 76 144 kr | 145 kr | 35 326 kr |
| Kassa och bank | 4 092 kr | 141 397 kr | 43 165 kr | 40 664 kr | 191 675 kr | 78 223 kr | 7 500 kr |
| Summa tillgångar | 52 830 kr | 187 357 kr | 162 494 kr | 126 628 kr | 283 779 kr | 94 328 kr | 58 786 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 236 kr | 51 921 kr | 54 425 kr | 50 081 kr | 221 965 kr | 79 398 kr | 50 413 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -37 899 kr | -69 764 kr | 47 921 kr | -50 575 kr | -69 919 kr | 1 965 kr | -6 602 kr |
| Årets resultat | -31 865 kr | 1 685 kr | -113 496 kr | -19 344 kr | 171 884 kr | -42 567 kr | -62 985 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 594 kr | 135 436 kr | 108 069 kr | 76 547 kr | 61 814 kr | 14 930 kr | 8 373 kr |
| Leverantörsskulder | 1 000 kr | 0 kr | - | 5 921 kr | 12 971 kr | 9 360 kr | 8 284 kr |
| Skatteskulder | 905 kr | 726 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 689 kr | 134 710 kr | 108 069 kr | 70 626 kr | 48 843 kr | 5 570 kr | 89 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 52 830 kr | 187 357 kr | 162 494 kr | 126 628 kr | 283 779 kr | 94 328 kr | 58 786 kr |
Företrädare
- Tomas Ö
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har T Österman AB för organisationsnummer?
T Österman AB har organisationsnummer 556230-4518 (5562304518).
Var ligger T Österman AB?
T Österman AB har sin registrerade adress Klövjevägen 16, 18731 Täby.
Vilken bransch är T Österman AB verksamt i?
T Österman AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter T Österman AB?
T Österman AB hade en nettoomsättning på 14 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har T Österman AB?
T Österman AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1983-07-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.