Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB
Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB har organisationsnummer 556243-8456 (5562438456)
Aktiebolag • Org.nr: 556243-8456
Om företaget
Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hovås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 42 års verksamhet sedan 1984. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 33 procent till 3 352 498 kr räkenskapsåret 2025 (2 520 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB 3 352 498 kr och redovisade ett resultat på 2 941 794 kr. Rörelsemarginalen var 62,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 79,8 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 114,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 62,7 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 130,3 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 79,8 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 114,1 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 33,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 117 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 405 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 722 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 146 av 2 728 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Göteborg.
- Plats 3 721 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 9 114 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 52 423 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 65,4 procent | 11,6 procent | 72,6 procent | 54,1 procent | 62,7 procent |
| Vinstmarginal | 87,1 procent | 37,6 procent | 140,5 procent | 93,9 procent | 130,3 procent |
| Soliditet | 77,2 procent | 81,9 procent | 81,6 procent | 80,8 procent | 79,8 procent |
| Kassalikviditet | 230,8 procent | 536,1 procent | 448,4 procent | 367,6 procent | 114,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 procent | 2,8 procent | 10,3 procent | 9,0 procent | 13,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -71,1 procent | 104,2 procent | - | 33,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 495 000 kr | 720 000 kr | 1 470 000 kr | 1 008 000 kr | 1 117 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 823 000 kr | 836 000 kr | 389 000 kr | 448 000 kr | 405 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ryttarstigen 59 Ac/o c/o Von Heijne
43656 Hovås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsult- verksamhet i samband med företagsförvärv och företagsavyttringar, företagsuteckling och strategisk planering, utveckling av idrottsföreningar, ledar- och spelar- utveckling inom idrott, samt köp och försäljning av värdepapper fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 494 999 kr | 720 004 kr | 1 469 998 kr | 2 520 000 kr | 3 352 498 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 216 316 kr | 18 453 kr | - | 27 304 kr |
| Övriga externa kostnader | 40 619 kr | 16 681 kr | 32 570 kr | 38 340 kr | 62 690 kr |
| Personalkostnader | 823 051 kr | 836 301 kr | 388 761 kr | 1 119 185 kr | 1 215 750 kr |
| Rörelseresultat | 1 631 329 kr | 83 338 kr | 1 067 120 kr | 1 362 475 kr | 2 101 362 kr |
| Ränteintäkter | 619 843 kr | 270 948 kr | 700 634 kr | 999 135 kr | 1 075 483 kr |
| Räntekostnader | 317 kr | 609 kr | 492 kr | 1 592 kr | 4 606 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 174 007 kr | 270 691 kr | 2 065 228 kr | 2 365 796 kr | 4 368 433 kr |
| Bokslutsdispositioner | -565 000 kr | 212 000 kr | -260 000 kr | -148 000 kr | -635 000 kr |
| Skatt | 363 269 kr | 126 420 kr | 344 510 kr | 481 522 kr | 791 639 kr |
| Årets resultat | 1 245 738 kr | 356 271 kr | 1 460 718 kr | 1 736 274 kr | 2 941 794 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | 2 505 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 2 505 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 15 939 518 kr | 15 472 086 kr | 17 312 404 kr | 23 994 309 kr | 25 458 396 kr |
| Varulager | 13 447 291 kr | 12 962 091 kr | 14 676 945 kr | 19 922 803 kr | 23 745 885 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 746 825 kr | 636 986 kr | 431 114 kr | 306 458 kr | 889 075 kr |
| Kassa och bank | 745 402 kr | 1 873 009 kr | 2 204 345 kr | 3 765 048 kr | 823 436 kr |
| Summa tillgångar | 15 939 518 kr | 15 472 086 kr | 17 312 404 kr | 23 994 309 kr | 27 963 896 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 12 310 658 kr | 12 666 929 kr | 14 127 648 kr | 19 381 604 kr | 22 323 398 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 824 920 kr | 12 070 658 kr | 12 426 930 kr | 17 405 330 kr | 19 141 604 kr |
| Årets resultat | 1 245 738 kr | 356 271 kr | 1 460 718 kr | 1 736 274 kr | 2 941 794 kr |
| Obeskattade reserver | 2 549 000 kr | 2 337 000 kr | 2 597 000 kr | 3 505 000 kr | 4 140 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 079 860 kr | 468 157 kr | 587 756 kr | 1 107 705 kr | 1 500 498 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | 31 250 kr |
| Skatteskulder | 199 520 kr | 0 kr | - | 118 456 kr | 224 384 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 816 187 kr | 407 401 kr | 530 396 kr | 906 197 kr | 1 167 106 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 939 518 kr | 15 472 086 kr | 17 312 404 kr | 23 994 309 kr | 27 963 896 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet i samband med företagsförvärv och företagsavyttringar, samt köp och försäljning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.
Företrädare
- Joakim von H (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB för organisationsnummer?
Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB har organisationsnummer 556243-8456 (5562438456).
Var ligger Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB?
Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB har sin registrerade adress Ryttarstigen 59 A, 43656 Hovås.
Vilken bransch är Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB verksamt i?
Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB?
Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB hade en nettoomsättning på 3 352 498 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB?
Mergers & Aquisitions and Business Strategy Adviso ry - MABSA AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1984-04-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.