
Vallåkra Lantmannaaffär AB
Vallåkra Lantmannaaffär AB har organisationsnummer 556245-0600 (5562450600)
Aktiebolag • Org.nr: 556245-0600
Partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoderVallåkra
Om företaget
Vallåkra Lantmannaaffär AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallåkra. Företaget har etablerad erfarenhet med över 42 års verksamhet sedan 1984. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46210). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med virke och andra byggmaterial och detaljhandel med drivmedel. På Google Maps är verksamheten listad som building materials store. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,7 av 5 baserat på 153 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Kontaktuppgifter
Kategori: Building materials store
Telefon: +464299275
Hemsida: www.vallakralantmannaaffar.se
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Vallåkra Lantmannaaffär AB 693 354 000 kr och redovisade ett resultat på 5 210 070 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, under branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 25,0 procent, under branschens median (median 43,3 procent). Kassalikviditeten var 105,4 procent, under branschens median (median 161,0 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 5,1 procent | 0,7 procent till 14,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | 5,7 procent | 0,5 procent till 14,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 25,0 procent | 43,3 procent | 17,4 procent till 71,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 105,4 procent | 161,0 procent | 81,8 procent till 558,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 10,9 procent | 13,9 procent | 1,4 procent till 36,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 30 146 000 kr | 2 247 000 kr | 960 000 kr till 3 764 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | -18 000 kr | 402 000 kr | 142 000 kr till 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bokstigen 325341 Vallåkra
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet består av handel med lantbruksprodukter, byggnadsmaterial, bränsleprodukter samt handel med värdepapper för egen räkning, ävensom äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 693 354 098 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -666 348 089 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 17 921 966 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 507 921 kr |
| Personalkostnader | -417 683 kr |
| Rörelseresultat | 4 993 805 kr |
| Räntekostnader | 3 534 240 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 5 244 745 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 350 000 kr |
| Skatt | 1 384 675 kr |
| Årets resultat | 5 210 070 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 33 728 690 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 863 323 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 568 316 kr |
| Omsättningstillgångar | 157 518 592 kr |
| Varulager | 15 593 581 kr |
| Kortfristiga fordringar | 140 816 650 kr |
| Kassa och bank | 1 108 361 kr |
| Summa tillgångar | 191 247 282 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 47 833 179 kr |
| Aktiekapital | 2 000 000 kr |
| Balanserat resultat | 40 603 109 kr |
| Årets resultat | 5 210 070 kr |
| Obeskattade reserver | 8 768 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 134 646 103 kr |
| Leverantörsskulder | 127 694 340 kr |
| Skatteskulder | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 834 880 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 191 247 282 kr |
Ur årsredovisningen
Med neddragning av reduktions plikten för drivmedel, kommer vi hålla oss uppdaterade löpande vad detta innebär för den affär vi gör med leverantör och hur vi kommunicerar och gör affärer med våra kunder.
Företrädare
- Johan H (verkställande direktör)
- Carsten K (styrelseordförande)
- Victor E (styrelseledamot)
- Rebecca N (styrelseledamot)
- Johanna Ö (styrelseledamot)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vallåkra Lantmannaaffär AB för organisationsnummer?
Vallåkra Lantmannaaffär AB har organisationsnummer 556245-0600 (5562450600).
Var ligger Vallåkra Lantmannaaffär AB?
Vallåkra Lantmannaaffär AB har sin registrerade adress Bokstigen 3, 25341 Vallåkra.
Vilken bransch är Vallåkra Lantmannaaffär AB verksamt i?
Vallåkra Lantmannaaffär AB är registrerat i branschen partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vallåkra Lantmannaaffär AB?
Vallåkra Lantmannaaffär AB hade en nettoomsättning på 693 354 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vallåkra Lantmannaaffär AB?
Vallåkra Lantmannaaffär AB hade i genomsnitt 23 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Utländska
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1984-06-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.