Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag
Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag har organisationsnummer 556245-7647 (5562457647)
Aktiebolag • Org.nr: 556245-7647
Om företaget
Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 42 års verksamhet sedan 1984. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 52 procent till 121 468 kr räkenskapsåret 2025 (254 875 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a färre antal konsultuppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag 121 468 kr och redovisade ett resultat på 68 327 kr. Rörelsemarginalen var 73,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,7 procent). Soliditeten var 72,6 procent, över branschens median (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 860,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 73,2 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 72,9 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 72,6 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 860,1 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -52,3 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 010 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 218 av 289 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 45 282 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 80 674 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 242 431 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 89,6 procent | 73,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 65,5 procent | 72,9 procent |
| Soliditet | 78,5 procent | 68,0 procent | 72,6 procent |
| Kassalikviditet | 852,2 procent | 720,3 procent | 860,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -7,1 procent | 28,2 procent | 18,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -52,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Birkagatan 16 Cc/o Ingrid Åkerblad
11339 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Birkagatan 16 C som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tandvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 97 217 kr | 254 875 kr | 121 468 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 45 580 kr | 26 465 kr | 32 590 kr |
| Rörelseresultat | 51 637 kr | 228 410 kr | 88 878 kr |
| Ränteintäkter | 27 kr | 50 kr | 71 kr |
| Räntekostnader | 2 kr | 0 kr | 424 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -6 253 kr | 166 907 kr | 88 525 kr |
| Bokslutsdispositioner | 4 500 kr | -45 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 13 284 kr | 38 855 kr | 20 198 kr |
| Årets resultat | -15 037 kr | 83 052 kr | 68 327 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 61 553 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 61 553 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 207 610 kr | 432 958 kr | 499 223 kr |
| Kortfristiga fordringar | 7 462 kr | 19 239 kr | 38 044 kr |
| Kassa och bank | 200 148 kr | 413 719 kr | 461 179 kr |
| Summa tillgångar | 269 163 kr | 432 958 kr | 499 223 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 211 302 kr | 294 354 kr | 362 681 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 126 339 kr | 111 302 kr | 194 354 kr |
| Årets resultat | -15 037 kr | 83 052 kr | 68 327 kr |
| Obeskattade reserver | 33 500 kr | 78 500 kr | 78 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 24 361 kr | 60 104 kr | 58 042 kr |
| Skatteskulder | 8 873 kr | 42 916 kr | 40 854 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 488 kr | 11 188 kr | 11 188 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 269 163 kr | 432 958 kr | 499 223 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver f n ingen aktiv verksamhet inom tandvård. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Ingrid E
Undertecknad i Stockholm 2025-12-19 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag för organisationsnummer?
Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag har organisationsnummer 556245-7647 (5562457647).
Var ligger Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag?
Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag har sin registrerade adress Birkagatan 16 C, 11339 Stockholm.
Vilken bransch är Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag verksamt i?
Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag?
Tandvårdsteamet Imeå Aktiebolag hade en nettoomsättning på 121 468 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1984-08-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.