
Upplands Turf Aktiebolag
Upplands Turf Aktiebolag har organisationsnummer 556246-0146 (5562460146)
Aktiebolag • Org.nr: 556246-0146
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderTärnsjö
Om företaget
Upplands Turf Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Tärnsjö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 42 års verksamhet sedan 1984. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201). På Google Maps är verksamheten listad som music producer. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 25 procent till 105 205 kr räkenskapsåret 2025 (140 274 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Upplands Turf Aktiebolag 105 205 kr och redovisade ett resultat på -47 893 kr. Rörelsemarginalen var -45,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 31,0 procent, över branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 14,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -45,6 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -45,6 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 31,0 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 14,0 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -46,8 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -25,0 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 904 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 14 av 14 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Heby.
- Plats 275 av 337 aktiebolag med säte i Heby.
- Plats 8 342 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 246 064 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -24,6 procent | -40,5 procent | -258,9 procent | -45,6 procent |
| Vinstmarginal | -24,9 procent | -40,6 procent | -258,8 procent | -45,6 procent |
| Soliditet | 32,3 procent | 20,8 procent | 20,0 procent | 31,0 procent |
| Kassalikviditet | 35,7 procent | 25,8 procent | 45,6 procent | 14,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -27,2 procent | -73,1 procent | -362,1 procent | -46,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -5,3 procent | -12,3 procent | -25,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östa Byväg 45 B74045 Tärnsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva odling och försäljning av färdiga gräsmattor, samt ljud och bildproduktion ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 168 653 kr | 159 746 kr | 140 274 kr | 105 205 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 38 127 kr | 61 130 kr | 31 134 kr | 63 595 kr |
| Övriga externa kostnader | 227 709 kr | 265 034 kr | 514 341 kr | 196 443 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 20 702 kr | 20 702 kr | 20 302 kr | 20 302 kr |
| Rörelseresultat | -41 631 kr | -64 860 kr | -363 235 kr | -47 945 kr |
| Ränteintäkter | - | 221 kr | 90 kr | 35 kr |
| Räntekostnader | 13 kr | 0 kr | 16 kr | -17 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -42 000 kr | -65 000 kr | -363 000 kr | -48 000 kr |
| Årets resultat | -41 644 kr | -64 639 kr | -363 161 kr | -47 893 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 359 654 kr | 338 952 kr | 318 650 kr | 298 348 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 359 654 kr | 338 952 kr | 318 650 kr | 298 348 kr |
| Omsättningstillgångar | 114 801 kr | 87 168 kr | 182 673 kr | 32 026 kr |
| Kortfristiga fordringar | 11 885 kr | 44 669 kr | 126 266 kr | 29 086 kr |
| Kassa och bank | 102 916 kr | 42 499 kr | 56 407 kr | 2 940 kr |
| Summa tillgångar | 474 455 kr | 426 120 kr | 501 323 kr | 330 374 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 153 085 kr | 88 446 kr | 100 286 kr | 102 393 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 74 729 kr | 33 085 kr | 343 447 kr | 30 286 kr |
| Årets resultat | -41 644 kr | -64 639 kr | -363 161 kr | -47 893 kr |
| Kortfristiga skulder | 321 370 kr | 337 674 kr | 401 037 kr | 227 981 kr |
| Leverantörsskulder | 10 168 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 311 202 kr | 337 673 kr | 401 037 kr | 227 981 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 474 455 kr | 426 120 kr | 501 323 kr | 330 374 kr |
Företrädare
- Per S
Undertecknad i Tärnsjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Upplands Turf Aktiebolag för organisationsnummer?
Upplands Turf Aktiebolag har organisationsnummer 556246-0146 (5562460146).
Var ligger Upplands Turf Aktiebolag?
Upplands Turf Aktiebolag har sin registrerade adress Östa Byväg 45 B, 74045 Tärnsjö.
Vilken bransch är Upplands Turf Aktiebolag verksamt i?
Upplands Turf Aktiebolag är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Upplands Turf Aktiebolag?
Upplands Turf Aktiebolag hade en nettoomsättning på 105 205 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Heby
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1984-06-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.