Paramecanic Aktiebolag

Paramecanic Aktiebolag har organisationsnummer 556263-3171 (5562633171)

Aktiebolag • Org.nr: 556263-3171

Tillverkning av sportartiklarNorrtälje

Aktivt företagVerksamt sedan 1985Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Paramecanic Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Företaget har etablerad erfarenhet med över 41 års verksamhet sedan 1985. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av sportartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 32300). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med sport- och fritidsartiklar och reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk.

Ekonomi

131 316 krOmsättning▼ 48 procent
-93 552 krÅrets resultat
1Antal anställda
58,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 48 procent till 131 316 kr räkenskapsåret 2025 (254 694 kr föregående år).

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget trappat ner sin verksamhet.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Paramecanic Aktiebolag 131 316 kr och redovisade ett resultat på -93 552 kr. Rörelsemarginalen var -75,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,3 procent). Soliditeten var 58,2 procent, över branschens median (median 47,2 procent). Kassalikviditeten var 221,8 procent, över branschens median (median 159,9 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-75,0 procent6,3 procent-1,1 procent till 18,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-71,2 procent3,5 procent-5,6 procent till 16,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet58,2 procent47,2 procent24,2 procent till 77,6 procentöver branschens median
Kassalikviditet221,8 procent159,9 procent61,7 procent till 377,4 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital-28,3 procent-0,6 procent-48,9 procent till 24,3 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-48,4 procent5,4 procent-20,8 procent till 38,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd131 000 kr1 065 000 kr572 000 kr till 1 886 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd95 000 kr362 000 kr104 000 kr till 487 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 72 av 126 aktiebolag inom tillverkning av sportartiklar.
  • Plats 1 667 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
  • Plats 79 967 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 240 458 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20202021202320242025
Rörelsemarginal16,8 procent0,1 procent-12,8 procent163,5 procent-75,0 procent
Vinstmarginal16,8 procent0,0 procent-12,6 procent164,2 procent-71,2 procent
Soliditet91,1 procent91,4 procent96,1 procent88,8 procent58,2 procent
Kassalikviditet1897,7 procent2061,1 procent1353,0 procent841,6 procent221,8 procent
Avkastning på eget kapital13,7 procent0,1 procent-10,1 procent57,3 procent-28,3 procent
Omsättningstillväxt8,1 procent-17,7 procent--7,0 procent-48,4 procent
Omsättning per anställd668 000 kr550 000 kr274 000 kr255 000 kr131 000 kr
Personalkostnad per anställd144 000 kr157 000 kr105 000 kr176 000 kr95 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Västra Sässövägen 70
76165 Norrtälje

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva tillverkning och test av sport- utrustning.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post201920202021202320242025
Nettoomsättning617 694 kr667 701 kr549 861 kr273 755 kr254 694 kr131 316 kr
Övriga rörelseintäkter-697 kr364 kr0 kr500 000 kr0 kr
Övriga externa kostnader193 141 kr164 312 kr178 931 kr147 649 kr136 914 kr112 303 kr
Personalkostnader283 881 kr144 488 kr157 351 kr104 947 kr175 821 kr94 802 kr
Rörelseresultat-39 126 kr112 178 kr430 kr-34 996 kr416 447 kr-98 510 kr
Ränteintäkter---580 kr1 649 kr4 968 kr
Räntekostnader-----10 kr
Resultat efter finansiella poster-39 126 kr112 178 kr430 kr-34 416 kr418 096 kr-93 552 kr
Bokslutsdispositioner41 634 kr-28 044 kr0 kr0 kr--
Skatt1 138 kr18 002 kr0 kr-60 304 kr0 kr
Årets resultat1 370 kr66 132 kr430 kr-34 416 kr357 792 kr-93 552 kr

Balansräkning

Post201920202021202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar0 kr0 kr0 kr0 kr0 kr-
Materiella anläggningstillgångar0 kr0 kr0 kr0 kr0 kr-
Omsättningstillgångar441 243 kr530 503 kr529 363 kr355 225 kr702 341 kr567 651 kr
Varulager168 275 kr168 007 kr168 007 kr165 502 kr42 975 kr41 466 kr
Kortfristiga fordringar92 954 kr76 605 kr159 141 kr55 908 kr-7 515 kr71 311 kr
Kassa och bank180 014 kr285 891 kr202 215 kr133 815 kr666 881 kr454 874 kr
Summa tillgångar441 243 kr530 503 kr529 363 kr355 225 kr702 341 kr567 651 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital417 225 kr483 357 kr483 787 kr341 203 kr623 995 kr330 444 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat295 855 kr297 225 kr363 357 kr255 619 kr221 203 kr378 996 kr
Årets resultat1 370 kr66 132 kr430 kr-34 416 kr357 792 kr-93 552 kr
Obeskattade reserver0 kr28 044 kr28 044 kr---
Kortfristiga skulder24 018 kr19 102 kr17 532 kr14 022 kr78 346 kr237 207 kr
Leverantörsskulder3 083 kr186 kr0 kr---
Skatteskulder----60 304 kr15 753 kr
Övriga kortfristiga skulder7 435 kr10 417 kr7 532 kr4 022 kr8 042 kr211 455 kr
Summa eget kapital och skulder441 243 kr530 503 kr529 363 kr355 225 kr702 341 kr567 651 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolagets verksamhet består i kontroll, konstruktion och försäljning av säkerhetsutrustning och elektroniska mätinstrument till fallskärmssport. Bolaget bedriver även utveckling och försäljning av puckmaskiner för träning av ishockeymålvakter. Företaget har sitt säte i Norrtälje kommun.

Företrädare

  • Jill L
  • Göran L

Undertecknad i Norrtälje 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1985-09-02
Registrerat hos Bolagsverket
Paramecanic Aktiebolag
1985-09-17
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Paramecanic Aktiebolag för organisationsnummer?

Paramecanic Aktiebolag har organisationsnummer 556263-3171 (5562633171).

Var ligger Paramecanic Aktiebolag?

Paramecanic Aktiebolag har sin registrerade adress Västra Sässövägen 70, 76165 Norrtälje.

Vilken bransch är Paramecanic Aktiebolag verksamt i?

Paramecanic Aktiebolag är registrerat i branschen tillverkning av sportartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Paramecanic Aktiebolag?

Paramecanic Aktiebolag hade en nettoomsättning på 131 316 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Paramecanic Aktiebolag?

Paramecanic Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Norrtälje
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Avregistrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1985-09-02
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar