TWL Solutions AB
TWL Solutions AB har organisationsnummer 556270-6878 (5562706878)
Aktiebolag • Org.nr: 556270-6878
Om företaget
TWL Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eskilstuna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 40 års verksamhet sedan 1986. Huvudverksamheten klassificeras som veterinärverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 75000). Sidoverksamheter inkluderar personaluthyrning, mark- och grundarbeten och tävling med hästar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 4 276 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 599 466 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TWL Solutions AB 4 276 000 kr och redovisade ett resultat på 447 048 kr. Rörelsemarginalen var 20,8 procent, över branschens median (median 13,0 procent). Soliditeten var 24,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,8 procent). Kassalikviditeten var 116,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 244,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,8 procent | 13,0 procent | 3,6 procent till 27,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 20,0 procent | 13,3 procent | 3,4 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 24,5 procent | 52,8 procent | 32,2 procent till 74,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 116,2 procent | 244,5 procent | 131,7 procent till 445,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 procent | 30,7 procent | 6,5 procent till 57,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -7,0 procent | 3,1 procent | -10,4 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 138 000 kr | 1 303 000 kr | 815 000 kr till 1 776 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 820 000 kr | 639 000 kr | 374 000 kr till 807 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 97 av 549 aktiebolag inom veterinärverksamhet.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom veterinärverksamhet med säte i Eskilstuna.
- Plats 305 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 969 av 7 389 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 42 248 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,9 procent | 10,8 procent | -12,5 procent | 16,5 procent | 20,8 procent |
| Vinstmarginal | 14,3 procent | 10,2 procent | -12,4 procent | 15,5 procent | 20,0 procent |
| Soliditet | 36,9 procent | 39,7 procent | 33,0 procent | 29,5 procent | 24,5 procent |
| Kassalikviditet | 97,2 procent | 207,0 procent | 94,8 procent | 102,8 procent | 116,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,4 procent | 14,5 procent | 3,3 procent | 64,2 procent | 52,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 20,1 procent | -11,6 procent | 58,5 procent | -7,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 368 000 kr | 1 642 000 kr | 1 451 000 kr | 2 300 000 kr | 2 138 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 388 000 kr | 692 000 kr | 668 000 kr | 782 000 kr | 820 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bjällersta 163503 Eskilstuna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Bjällersta 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva veterinärverksamhet, fastighetsskötsel, handel inom däckbranschen, personaluthyrning, mark- och grundarbeten samt tävling med hästar och till ovan nämnda förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 734 953 kr | 3 284 443 kr | 2 902 449 kr | 4 599 466 kr | 4 275 805 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 104 602 kr | 35 116 kr | 8 454 kr | 193 111 kr | 394 337 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 432 992 kr | 343 684 kr | 467 398 kr | 83 840 kr | 47 302 kr |
| Övriga externa kostnader | 657 069 kr | 522 236 kr | 630 229 kr | 899 943 kr | 829 094 kr |
| Personalkostnader | 775 515 kr | 1 383 866 kr | 1 335 718 kr | 1 563 064 kr | 1 639 231 kr |
| Avskrivningar | 150 837 kr | 180 629 kr | 220 146 kr | 147 957 kr | 179 528 kr |
| Rörelseresultat | 407 371 kr | 354 875 kr | -362 566 kr | 760 135 kr | 888 614 kr |
| Ränteintäkter | - | - | -1 235 kr | 959 kr | 312 kr |
| Räntekostnader | 17 551 kr | 19 547 kr | -2 935 kr | 47 906 kr | 32 485 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 389 820 kr | 335 328 kr | -360 866 kr | 713 188 kr | 856 441 kr |
| Bokslutsdispositioner | -95 000 kr | -235 518 kr | 390 146 kr | -220 767 kr | -290 000 kr |
| Skatt | 61 680 kr | 6 396 kr | 7 113 kr | 105 741 kr | 119 393 kr |
| Årets resultat | 233 140 kr | 93 414 kr | 22 167 kr | 386 680 kr | 447 048 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 955 216 kr | 1 267 372 kr | 1 047 226 kr | 909 542 kr | 1 693 831 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 955 216 kr | 1 267 372 kr | 1 047 226 kr | 909 542 kr | 1 693 831 kr |
| Omsättningstillgångar | 532 948 kr | 351 981 kr | 971 141 kr | 1 131 190 kr | 1 770 492 kr |
| Varulager | 56 454 kr | 23 143 kr | 0 kr | 85 360 kr | 64 002 kr |
| Kortfristiga fordringar | 337 859 kr | 284 930 kr | 879 811 kr | 683 038 kr | 1 080 426 kr |
| Kassa och bank | 138 635 kr | 43 908 kr | 91 330 kr | 362 792 kr | 626 064 kr |
| Summa tillgångar | 1 488 164 kr | 1 619 353 kr | 2 018 367 kr | 2 040 732 kr | 3 464 323 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 549 690 kr | 643 104 kr | 665 271 kr | 601 951 kr | 848 998 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 214 642 kr | 447 782 kr | 541 196 kr | 113 363 kr | 300 042 kr |
| Årets resultat | 233 140 kr | 93 414 kr | 22 167 kr | 386 680 kr | 447 048 kr |
| Obeskattade reserver | 203 861 kr | 439 379 kr | 49 233 kr | 270 000 kr | 560 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 490 205 kr | 158 870 kr | 1 024 830 kr | 1 017 581 kr | 1 468 949 kr |
| Leverantörsskulder | 54 614 kr | 37 023 kr | 104 087 kr | 36 147 kr | 87 192 kr |
| Skatteskulder | 32 276 kr | 30 374 kr | -50 799 kr | 102 044 kr | 167 376 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 150 291 kr | 91 473 kr | 971 542 kr | 788 790 kr | 880 649 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 488 164 kr | 1 619 353 kr | 2 018 367 kr | 2 040 732 kr | 3 464 323 kr |
Företrädare
- Tony W
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TWL Solutions AB för organisationsnummer?
TWL Solutions AB har organisationsnummer 556270-6878 (5562706878).
Var ligger TWL Solutions AB?
TWL Solutions AB har sin registrerade adress Bjällersta 1, 63503 Eskilstuna.
Vilken bransch är TWL Solutions AB verksamt i?
TWL Solutions AB är registrerat i branschen veterinärverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TWL Solutions AB?
TWL Solutions AB hade en nettoomsättning på 4 276 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TWL Solutions AB?
TWL Solutions AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår TWL Solutions AB någon utdelning?
Styrelsen i TWL Solutions AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1986-02-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.