
Richard Persson Aktiebolag
Richard Persson Aktiebolag har organisationsnummer 556271-3270 (5562713270)
Aktiebolag • Org.nr: 556271-3270
Om företaget
Richard Persson Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Lindesberg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 40 års verksamhet sedan 1986. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med verktygsmaskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46620). Företaget bedriver även verksamhet inom icke-specialiserad partihandel. På Google Maps är verksamheten listad som machines. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,7 av 5 baserat på 12 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 28 procent till 10 761 000 kr räkenskapsåret 2025 (14 936 249 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Richard Persson Aktiebolag 10 761 000 kr och redovisade ett resultat på 1 145 473 kr. Rörelsemarginalen var 10,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,3 procent). Soliditeten var 45,0 procent, under branschens median (median 58,5 procent). Kassalikviditeten var 216,0 procent, över branschens median (median 212,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,6 procent | 5,3 procent | -0,5 procent till 10,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 10,5 procent | 5,2 procent | -1,2 procent till 13,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 45,0 procent | 58,5 procent | 22,9 procent till 79,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 216,0 procent | 212,4 procent | 92,0 procent till 480,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 procent | 7,1 procent | -4,7 procent till 30,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 794 000 kr | 2 508 000 kr | 1 245 000 kr till 4 232 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 370 000 kr | 501 000 kr | 225 000 kr till 757 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 29 av 141 aktiebolag inom partihandel med verktygsmaskiner.
- Plats 22 av 396 aktiebolag med säte i Lindesberg.
- Plats 367 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 18 474 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,6 procent | 29,3 procent | 24,3 procent | 10,6 procent |
| Vinstmarginal | 15,3 procent | 28,7 procent | 23,0 procent | 10,5 procent |
| Soliditet | 35,1 procent | 40,4 procent | 47,5 procent | 45,0 procent |
| Kassalikviditet | 23,9 procent | 96,2 procent | 133,4 procent | 216,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,5 procent | 24,9 procent | 17,3 procent | 7,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,7 procent | -1,8 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 863 000 kr | 2 174 000 kr | 2 134 000 kr | 1 794 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 351 000 kr | 345 000 kr | 411 000 kr | 370 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Curlinggatan 1071134 Lindesberg
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Curlinggatan 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med och uthyrning av träbearbetningsmaskiner, handel med trävaror, rundvirke och skog på rot, handel med värdepapper, antikviteter, möbler, inredningsdetaljer och motorfordon samt uthyrning, förvärv och försäljning av fastig- heter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 041 725 kr | 15 214 920 kr | 14 936 249 kr | 10 761 176 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 176 135 kr | 247 582 kr | 1 248 038 kr | 1 790 171 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 680 793 kr | 2 614 579 kr | 4 107 156 kr | 3 000 178 kr |
| Personalkostnader | 2 457 952 kr | 2 418 408 kr | 2 876 522 kr | 2 220 449 kr |
| Avskrivningar | 988 235 kr | 989 375 kr | 896 843 kr | 976 542 kr |
| Rörelseresultat | 2 170 341 kr | 4 453 900 kr | 3 633 708 kr | 1 138 398 kr |
| Ränteintäkter | 4 026 kr | 918 kr | 571 kr | 456 924 kr |
| Räntekostnader | 172 613 kr | 80 579 kr | 192 595 kr | 467 827 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 001 754 kr | 4 374 239 kr | 3 441 684 kr | 1 127 495 kr |
| Bokslutsdispositioner | -465 969 kr | -826 681 kr | -467 848 kr | 371 758 kr |
| Skatt | 340 857 kr | 747 456 kr | 651 285 kr | 353 780 kr |
| Årets resultat | 1 194 928 kr | 2 800 102 kr | 2 322 551 kr | 1 145 473 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 22 939 273 kr | 22 171 042 kr | 21 958 309 kr | 29 318 926 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 939 273 kr | 22 171 042 kr | 21 958 309 kr | 20 368 926 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 8 950 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 321 030 kr | 5 695 367 kr | 6 330 648 kr | 4 783 952 kr |
| Varulager | 1 706 800 kr | 1 442 800 kr | 1 390 000 kr | 1 707 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 614 229 kr | 4 252 568 kr | 4 940 649 kr | 2 883 056 kr |
| Kassa och bank | 1 kr | -1 kr | -1 kr | 193 896 kr |
| Summa tillgångar | 25 260 303 kr | 27 866 409 kr | 28 288 957 kr | 34 102 878 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 8 858 866 kr | 11 258 967 kr | 13 431 518 kr | 15 329 719 kr |
| Aktiekapital | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 183 938 kr | 7 978 865 kr | 10 628 967 kr | 13 704 246 kr |
| Årets resultat | 1 194 928 kr | 2 800 102 kr | 2 322 551 kr | 1 145 473 kr |
| Obeskattade reserver | 4 254 625 kr | 5 081 306 kr | 5 549 154 kr | 5 148 536 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 573 541 kr | 4 418 718 kr | 3 702 969 kr | 1 424 623 kr |
| Leverantörsskulder | 1 228 876 kr | 3 001 172 kr | 1 987 004 kr | 341 117 kr |
| Skatteskulder | 421 088 kr | 567 232 kr | 752 929 kr | 82 631 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 95 296 kr | 79 541 kr | 144 034 kr | 71 325 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 260 303 kr | 27 866 409 kr | 28 288 957 kr | 34 102 878 kr |
Företrädare
- Richard P (verkställande direktör)
Undertecknad i Lindesberg 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Richard Persson Aktiebolag för organisationsnummer?
Richard Persson Aktiebolag har organisationsnummer 556271-3270 (5562713270).
Var ligger Richard Persson Aktiebolag?
Richard Persson Aktiebolag har sin registrerade adress Curlinggatan 10, 71134 Lindesberg.
Vilken bransch är Richard Persson Aktiebolag verksamt i?
Richard Persson Aktiebolag är registrerat i branschen partihandel med verktygsmaskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Richard Persson Aktiebolag?
Richard Persson Aktiebolag hade en nettoomsättning på 10 761 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Richard Persson Aktiebolag?
Richard Persson Aktiebolag hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lindesberg
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1986-01-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.