Anders Engberg AB
Anders Engberg AB har organisationsnummer 556272-0820 (5562720820)
Aktiebolag • Org.nr: 556272-0820
Om företaget
Anders Engberg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skara. Företaget har etablerad erfarenhet med över 40 års verksamhet sedan 1986. Huvudverksamheten klassificeras som ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59200).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 39 procent till 91 000 kr räkenskapsåret 2025 (150 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Anders Engberg AB 91 000 kr och redovisade ett resultat på 23 249 kr. Soliditeten var 72,8 procent, över branschens median (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 574,2 procent, över branschens median (median 297,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,8 procent | 64,4 procent | 38,1 procent till 84,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 574,2 procent | 297,0 procent | 140,5 procent till 649,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 procent | 11,9 procent | -7,5 procent till 45,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -39,3 procent | -5,5 procent | -31,2 procent till 24,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 049 av 1 416 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning.
- Plats 323 av 406 aktiebolag med säte i Skara.
- Plats 40 846 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 249 312 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,1 procent | 32,4 procent | 0,5 procent | 30,8 procent | - |
| Vinstmarginal | 37,8 procent | 32,4 procent | 1,5 procent | 30,7 procent | - |
| Soliditet | 47,0 procent | 50,3 procent | 68,8 procent | 60,5 procent | 72,8 procent |
| Kassalikviditet | 488,8 procent | 637,3 procent | 995,6 procent | 289,8 procent | 574,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,0 procent | 43,4 procent | 57,2 procent | 38,8 procent | 31,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 30,0 procent | -54,5 procent | 10,3 procent | -39,3 procent |
| Omsättning per anställd | 230 000 kr | 299 000 kr | 136 000 kr | 150 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 126 000 kr | 172 000 kr | 127 000 kr | 90 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Carlmarksgatan 153232 Skara
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva musikproduktion, konsultverksamhet inom transport, handel med och förvaltning av fast och lös egendom såsom fastigheter, andelar och värdepapper och övrig finanshantering, dock ej sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse eller i lag om kreditrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 59200Ljudinspelning och musikutgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 390 215 kr | 62 402 kr | 230 053 kr | 299 148 kr | 136 087 kr | 150 204 kr | 90 825 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 11 475 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 20 108 kr | 10 728 kr | 28 302 kr | 30 514 kr | 8 034 kr | 13 790 kr | 38 042 kr |
| Personalkostnader | 2 000 kr | 1 000 kr | 125 569 kr | 171 683 kr | 127 315 kr | 90 272 kr | 24 158 kr |
| Rörelseresultat | 368 107 kr | 50 674 kr | 87 657 kr | 96 951 kr | 738 kr | 46 142 kr | 28 625 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 54 kr | 1 138 kr | 354 kr | 562 kr |
| Räntekostnader | 2 kr | 266 kr | 767 kr | 0 kr | - | 10 kr | 43 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 368 105 kr | 50 408 kr | 86 890 kr | 97 005 kr | 1 876 kr | 46 486 kr | 29 144 kr |
| Bokslutsdispositioner | -92 000 kr | 0 kr | 42 000 kr | 0 kr | 92 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 59 130 kr | 10 988 kr | 27 365 kr | 21 020 kr | 20 350 kr | 9 504 kr | 5 895 kr |
| Årets resultat | 216 975 kr | 39 420 kr | 101 525 kr | 75 985 kr | 73 526 kr | 36 982 kr | 23 249 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 656 838 kr | 576 226 kr | 423 140 kr | 347 815 kr | 186 832 kr | 157 754 kr | 101 211 kr |
| Kortfristiga fordringar | 28 593 kr | 4 531 kr | 68 159 kr | 27 500 kr | 20 471 kr | 68 338 kr | 20 242 kr |
| Kassa och bank | 628 245 kr | 571 695 kr | 354 981 kr | 320 315 kr | 166 361 kr | 89 416 kr | 80 969 kr |
| Summa tillgångar | 656 838 kr | 576 226 kr | 423 140 kr | 347 815 kr | 186 832 kr | 157 754 kr | 101 211 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 157 995 kr | 197 416 kr | 198 940 kr | 174 925 kr | 128 451 kr | 95 433 kr | 73 682 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -108 980 kr | 107 996 kr | 47 415 kr | 48 940 kr | 4 925 kr | 8 451 kr | 433 kr |
| Årets resultat | 216 975 kr | 39 420 kr | 101 525 kr | 75 985 kr | 73 526 kr | 36 982 kr | 23 249 kr |
| Obeskattade reserver | 134 000 kr | 134 000 kr | 92 000 kr | 92 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 183 143 kr | 58 285 kr | 86 569 kr | 54 580 kr | 18 766 kr | 54 432 kr | 17 626 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 894 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 87 219 kr | 41 804 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 91 924 kr | 12 482 kr | 82 568 kr | 50 581 kr | 14 767 kr | 49 539 kr | 13 627 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 656 838 kr | 576 226 kr | 423 140 kr | 347 815 kr | 186 832 kr | 157 754 kr | 101 211 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet består av musikproduktion, konsultverksamhet inom transport, handel med och förvaltning av fast och lös egendom såsom fastigheter,andelar och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Anders E (styrelseledamot)
Undertecknad i Skara 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anders Engberg AB för organisationsnummer?
Anders Engberg AB har organisationsnummer 556272-0820 (5562720820).
Var ligger Anders Engberg AB?
Anders Engberg AB har sin registrerade adress Carlmarksgatan 1, 53232 Skara.
Vilken bransch är Anders Engberg AB verksamt i?
Anders Engberg AB är registrerat i branschen ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anders Engberg AB?
Anders Engberg AB hade en nettoomsättning på 91 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Anders Engberg AB någon utdelning?
Styrelsen i Anders Engberg AB föreslog en utdelning på 23 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Skara
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1986-02-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.