
Lås-Arne Malmström Aktiebolag
Lås-Arne Malmström Aktiebolag har organisationsnummer 556274-5470 (5562745470)
Aktiebolag • Org.nr: 556274-5470
Om företaget
Lås-Arne Malmström Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Företaget har etablerad erfarenhet med över 40 års verksamhet sedan 1986. Huvudverksamheten klassificeras som andra bygginstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43240). På Google Maps är verksamheten listad som låssmed. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,6 av 5 baserat på 68 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 85 procent till 30 569 000 kr räkenskapsåret 2025 (16 493 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lås-Arne Malmström Aktiebolag 30 569 000 kr och redovisade ett resultat på -115 009 kr. Rörelsemarginalen var 21,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,4 procent). Soliditeten var 32,2 procent, under branschens median (median 52,8 procent). Kassalikviditeten var 154,3 procent, under branschens median (median 220,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,2 procent | 7,4 procent | -0,4 procent till 16,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,5 procent | 7,6 procent | -0,5 procent till 16,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 32,2 procent | 52,8 procent | 31,3 procent till 72,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 154,3 procent | 220,2 procent | 130,6 procent till 446,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,5 procent | 19,2 procent | -0,2 procent till 50,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 4 367 000 kr | 1 513 000 kr | 982 000 kr till 2 269 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 919 000 kr | 597 000 kr | 397 000 kr till 727 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 17 av 569 aktiebolag inom andra bygginstallationer.
- Plats 1 av 8 aktiebolag inom andra bygginstallationer med säte i Huddinge.
- Plats 42 av 3 181 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 1 999 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 6 225 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,3 procent | 18,9 procent | 14,4 procent | 21,2 procent |
| Vinstmarginal | 21,3 procent | 18,9 procent | 14,4 procent | 21,5 procent |
| Soliditet | 34,7 procent | 36,6 procent | 36,3 procent | 32,2 procent |
| Kassalikviditet | 209,3 procent | 236,4 procent | 236,1 procent | 154,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,7 procent | 42,6 procent | 32,8 procent | -1,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -19,4 procent | 0,2 procent | - |
| Omsättning per anställd | 4 085 000 kr | 3 291 000 kr | 3 299 000 kr | 4 367 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 777 000 kr | 794 000 kr | 809 000 kr | 919 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 12314128 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra lås-service samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43240Andra bygginstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 426 786 kr | 16 454 406 kr | 16 493 079 kr | 30 569 468 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 78 354 kr | 134 353 kr | 72 586 kr | 146 565 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 614 382 kr | 2 398 964 kr | 2 286 180 kr | 3 068 272 kr |
| Personalkostnader | 3 884 380 kr | 3 970 780 kr | 4 043 716 kr | 6 436 348 kr |
| Avskrivningar | 99 022 kr | 79 617 kr | 92 648 kr | 99 724 kr |
| Rörelseresultat | 4 358 688 kr | 3 104 879 kr | 2 381 684 kr | 6 471 452 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 500 kr | 1 502 kr | 92 094 kr |
| Räntekostnader | 2 731 kr | 1 957 kr | 0 kr | 167 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 4 355 957 kr | 3 107 422 kr | 2 383 186 kr | 6 563 379 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 099 463 kr | -340 745 kr | -219 406 kr | -6 671 782 kr |
| Skatt | 712 129 kr | 599 849 kr | 459 087 kr | 6 606 kr |
| Årets resultat | 2 544 365 kr | 2 166 828 kr | 1 704 693 kr | -115 009 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 519 158 kr | 1 439 541 kr | 1 670 893 kr | 164 874 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 153 817 kr | 74 200 kr | 305 552 kr | 164 874 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 365 341 kr | 1 365 341 kr | 1 365 341 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 12 678 353 kr | 12 463 370 kr | 12 636 237 kr | 23 992 915 kr |
| Varulager | 1 994 366 kr | 2 292 141 kr | 2 289 205 kr | 4 225 363 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 658 874 kr | 1 705 125 kr | 2 360 804 kr | 12 247 737 kr |
| Kassa och bank | 8 025 113 kr | 8 466 104 kr | 7 986 228 kr | 7 519 815 kr |
| Summa tillgångar | 14 197 511 kr | 13 902 911 kr | 14 307 130 kr | 24 157 789 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 4 922 369 kr | 5 089 197 kr | 5 193 891 kr | 7 769 448 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 258 004 kr | 2 802 369 kr | 3 369 198 kr | 7 764 457 kr |
| Årets resultat | 2 544 365 kr | 2 166 828 kr | 1 704 693 kr | -115 009 kr |
| Obeskattade reserver | 3 807 343 kr | 4 148 088 kr | 4 367 494 kr | 3 580 472 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 104 465 kr | 4 302 292 kr | 4 382 411 kr | 12 807 869 kr |
| Leverantörsskulder | 944 415 kr | 896 914 kr | 1 077 158 kr | 1 396 595 kr |
| Skatteskulder | 148 116 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 152 995 kr | 2 276 949 kr | 2 145 466 kr | 249 653 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 14 197 511 kr | 13 902 911 kr | 14 307 130 kr | 24 157 789 kr |
Företrädare
- Andreas A (ordförande)
- Victor S (verkställande direktör)
Undertecknad i Huddinge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lås-Arne Malmström Aktiebolag för organisationsnummer?
Lås-Arne Malmström Aktiebolag har organisationsnummer 556274-5470 (5562745470).
Var ligger Lås-Arne Malmström Aktiebolag?
Lås-Arne Malmström Aktiebolag har sin registrerade adress Box 123, 14128 Huddinge.
Vilken bransch är Lås-Arne Malmström Aktiebolag verksamt i?
Lås-Arne Malmström Aktiebolag är registrerat i branschen andra bygginstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lås-Arne Malmström Aktiebolag?
Lås-Arne Malmström Aktiebolag hade en nettoomsättning på 30 569 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lås-Arne Malmström Aktiebolag?
Lås-Arne Malmström Aktiebolag hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1986-03-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.