Aktiebolaget Silvaco
Aktiebolaget Silvaco har organisationsnummer 556274-7922 (5562747922)
Aktiebolag • Org.nr: 556274-7922
Om företaget
Aktiebolaget Silvaco är ett svenskt aktiebolag med säte i Eksjö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 40 års verksamhet sedan 1986. Huvudverksamheten klassificeras som blandat jordbruk enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01500). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 672 594 kr räkenskapsåret 2025 (781 808 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Aktiebolaget Silvaco 672 594 kr och redovisade ett resultat på 419 103 kr. Rörelsemarginalen var 62,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,4 procent). Soliditeten var 99,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 36,4 procent). Kassalikviditeten var 10995,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 153,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 62,3 procent | 10,4 procent | 0,4 procent till 22,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 62,3 procent | 10,0 procent | 0,6 procent till 23,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 99,2 procent | 36,4 procent | 16,1 procent till 65,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 10995,7 procent | 153,1 procent | 63,0 procent till 377,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 107,5 procent | 10,2 procent | 0,2 procent till 28,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -14,0 procent | 1,9 procent | -18,2 procent till 24,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 577 av 887 aktiebolag inom blandat jordbruk.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom blandat jordbruk med säte i Eksjö.
- Plats 213 av 394 aktiebolag med säte i Eksjö.
- Plats 4 789 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 173 535 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,3 procent | -4,7 procent | -8,2 procent | 10,8 procent | 62,3 procent |
| Vinstmarginal | -15,3 procent | -4,8 procent | -8,3 procent | 10,8 procent | 62,3 procent |
| Soliditet | -88,8 procent | -18,4 procent | -84,1 procent | -14,7 procent | 99,2 procent |
| Kassalikviditet | 23,1 procent | 43,2 procent | 17,1 procent | 57,9 procent | 10995,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | - | 107,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 30,4 procent | 7,8 procent | -6,2 procent | -14,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Råsa Gård57591 Eksjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva jordbruk, försäljning av lantbruksmaskiner, äga och förvalta fastigheter samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 592 907 kr | 773 093 kr | 833 598 kr | 781 808 kr | 672 594 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | 32 810 kr | 111 387 kr | 12 815 kr |
| Övriga externa kostnader | 633 325 kr | 784 065 kr | 843 278 kr | 559 959 kr | 216 620 kr |
| Personalkostnader | 200 kr | 200 kr | 200 kr | 0 kr | 3 082 kr |
| Avskrivningar | 50 263 kr | 25 435 kr | 26 000 kr | 26 000 kr | 21 000 kr |
| Rörelseresultat | -90 881 kr | -36 607 kr | -68 690 kr | 84 462 kr | 419 077 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 12 kr | 17 kr | 25 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 300 kr | 246 kr | 9 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -90 881 kr | -36 907 kr | -68 924 kr | 84 470 kr | 419 102 kr |
| Årets resultat | -90 881 kr | -36 907 kr | -68 924 kr | 84 470 kr | 419 103 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 93 926 kr | 118 491 kr | 92 491 kr | 66 491 kr | 45 491 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 93 926 kr | 118 491 kr | 92 491 kr | 66 491 kr | 45 491 kr |
| Omsättningstillgångar | 72 401 kr | 124 107 kr | 42 485 kr | 131 565 kr | 347 683 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 12 kr | 23 972 kr | 7 000 kr |
| Kassa och bank | 72 401 kr | 124 107 kr | 42 473 kr | 107 593 kr | 340 683 kr |
| Summa tillgångar | 166 327 kr | 242 598 kr | 134 976 kr | 198 056 kr | 393 174 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -147 730 kr | -44 637 kr | -113 561 kr | -29 091 kr | 390 012 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -176 849 kr | -127 730 kr | -164 637 kr | -233 561 kr | -149 091 kr |
| Årets resultat | -90 881 kr | -36 907 kr | -68 924 kr | 84 470 kr | 419 103 kr |
| Kortfristiga skulder | 314 057 kr | 287 235 kr | 248 537 kr | 227 147 kr | 3 162 kr |
| Leverantörsskulder | 52 491 kr | 14 243 kr | 48 526 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 220 774 kr | 222 943 kr | 154 875 kr | 153 980 kr | 3 162 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 166 327 kr | 242 598 kr | 134 976 kr | 198 056 kr | 393 174 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Eksjö, förvaltar och hyr ut byggnader på fastigheten Råsa i Eksjö kommun.
Aktieägartillskott uppgår till 390 000 kr (390 000 kr).
Företrädare
- Dag T (styrelseordförande)
- Daniel T (styrelseledamot)
- Kristina T (styrelseledamot)
- Maria T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aktiebolaget Silvaco för organisationsnummer?
Aktiebolaget Silvaco har organisationsnummer 556274-7922 (5562747922).
Var ligger Aktiebolaget Silvaco?
Aktiebolaget Silvaco har sin registrerade adress Råsa Gård, 57591 Eksjö.
Vilken bransch är Aktiebolaget Silvaco verksamt i?
Aktiebolaget Silvaco är registrerat i branschen blandat jordbruk enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aktiebolaget Silvaco?
Aktiebolaget Silvaco hade en nettoomsättning på 672 594 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Aktiebolaget Silvaco någon utdelning?
Styrelsen i Aktiebolaget Silvaco föreslog en utdelning på 270 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eksjö
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1986-03-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.