Mats Bringås Aktiebolag
Mats Bringås Aktiebolag har organisationsnummer 556283-0439 (5562830439)
Aktiebolag • Org.nr: 556283-0439
Om företaget
Mats Bringås Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Grängesberg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 40 års verksamhet sedan 1986. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med drivmedel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47300).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 11 394 000 kr räkenskapsåret 2025 (9 079 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mats Bringås Aktiebolag 11 394 000 kr och redovisade ett resultat på 355 707 kr. Rörelsemarginalen var 4,8 procent, över branschens median (median 3,7 procent). Soliditeten var 78,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,1 procent). Kassalikviditeten var 294,7 procent, över branschens median (median 161,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,8 procent | 3,7 procent | 0,1 procent till 12,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 4,8 procent | 3,2 procent | -0,1 procent till 11,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 78,7 procent | 49,1 procent | 22,5 procent till 76,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 294,7 procent | 161,0 procent | 70,1 procent till 460,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,1 procent | 9,8 procent | -0,4 procent till 35,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 25,5 procent | 1,3 procent | -9,6 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 11 394 000 kr | 2 200 000 kr | 1 268 000 kr till 3 575 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 34 000 kr | 507 000 kr | 320 000 kr till 626 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 93 av 290 aktiebolag inom detaljhandel med drivmedel.
- Plats 54 av 674 aktiebolag med säte i Ludvika.
- Plats 528 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 17 499 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 0,1 procent | 0,7 procent | 2,5 procent | 4,8 procent |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 0,1 procent | 0,7 procent | 2,5 procent | 4,8 procent |
| Soliditet | 73,6 procent | 82,8 procent | 87,8 procent | 79,5 procent | 78,7 procent |
| Kassalikviditet | 454,5 procent | 323,6 procent | 545,4 procent | 256,4 procent | 294,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,7 procent | 7,4 procent | 8,3 procent | 12,6 procent | 23,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 32,8 procent | -37,7 procent | -16,3 procent | 52,8 procent | 25,5 procent |
| Omsättning per anställd | 11 382 000 kr | 7 095 000 kr | 5 940 000 kr | 9 079 000 kr | 11 394 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 616 000 kr | 264 000 kr | 119 000 kr | 102 000 kr | 34 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björnhyttan 4077290 Grängesberg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av bensin, biltillbehör, begagnade bilar, livsmedel, utföra reparationer och underhåll på fordon samt uthyrning av fordon, släpvagnar och videofilmer samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 47300Detaljhandel med drivmedelHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 567 515 kr | 11 382 460 kr | 7 095 302 kr | 5 939 736 kr | 9 078 685 kr | 11 393 608 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 940 713 kr | 28 300 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 604 411 kr | 341 580 kr | 249 132 kr | 270 505 kr | 269 361 kr | 261 134 kr |
| Personalkostnader | 483 441 kr | 615 748 kr | 263 794 kr | 118 748 kr | 102 275 kr | 33 810 kr |
| Avskrivningar | 33 846 kr | 35 316 kr | 35 316 kr | 30 692 kr | 17 961 kr | 11 353 kr |
| Rörelseresultat | 914 441 kr | 211 432 kr | 7 706 kr | 43 727 kr | 226 662 kr | 543 010 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 425 kr | 521 kr | 18 kr |
| Räntekostnader | 660 kr | 361 kr | 2 465 kr | 3 082 kr | 44 kr | 1 220 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 913 781 kr | 211 071 kr | 5 241 kr | 41 070 kr | 227 139 kr | 541 808 kr |
| Bokslutsdispositioner | -17 000 kr | 176 000 kr | 151 000 kr | 120 000 kr | 2 000 kr | -90 000 kr |
| Skatt | 194 513 kr | 84 398 kr | 36 499 kr | 36 806 kr | 48 737 kr | 96 101 kr |
| Årets resultat | 702 268 kr | 302 673 kr | 119 742 kr | 124 264 kr | 180 402 kr | 355 707 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 221 256 kr | 185 940 kr | 142 532 kr | 111 840 kr | 93 879 kr | 82 526 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 221 256 kr | 185 940 kr | 142 532 kr | 111 840 kr | 93 879 kr | 82 526 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 143 664 kr | 2 816 395 kr | 1 824 754 kr | 1 598 440 kr | 1 707 556 kr | 1 871 366 kr |
| Varulager | 951 300 kr | 744 000 kr | 1 332 280 kr | 829 840 kr | 928 990 kr | 1 103 940 kr |
| Kortfristiga fordringar | 111 161 kr | 56 502 kr | 22 644 kr | 73 615 kr | 11 774 kr | 30 017 kr |
| Kassa och bank | 2 081 203 kr | 2 015 893 kr | 469 830 kr | 694 985 kr | 766 792 kr | 737 409 kr |
| Summa tillgångar | 3 364 920 kr | 3 002 335 kr | 1 967 286 kr | 1 710 280 kr | 1 801 435 kr | 1 953 892 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 2 405 687 kr | 2 208 360 kr | 1 628 102 kr | 1 502 366 kr | 1 432 768 kr | 1 538 474 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 583 419 kr | 1 785 687 kr | 1 388 360 kr | 1 258 102 kr | 1 132 366 kr | 1 062 767 kr |
| Årets resultat | 702 268 kr | 302 673 kr | 119 742 kr | 124 264 kr | 180 402 kr | 355 707 kr |
| Obeskattade reserver | 514 000 kr | 338 000 kr | 187 000 kr | 67 000 kr | 65 000 kr | 155 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 445 233 kr | 455 975 kr | 152 184 kr | 140 914 kr | 303 667 kr | 260 418 kr |
| Leverantörsskulder | 58 254 kr | 55 782 kr | 19 217 kr | 30 977 kr | 30 639 kr | 81 009 kr |
| Skatteskulder | 221 795 kr | 232 349 kr | 15 949 kr | 0 kr | 10 861 kr | 65 845 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 79 496 kr | 87 930 kr | 43 308 kr | 36 228 kr | 5 770 kr | 39 854 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 364 920 kr | 3 002 335 kr | 1 967 286 kr | 1 710 280 kr | 1 801 435 kr | 1 953 892 kr |
Företrädare
- Mats B
Undertecknad i Ludvika 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mats Bringås Aktiebolag för organisationsnummer?
Mats Bringås Aktiebolag har organisationsnummer 556283-0439 (5562830439).
Var ligger Mats Bringås Aktiebolag?
Mats Bringås Aktiebolag har sin registrerade adress Björnhyttan 40, 77290 Grängesberg.
Vilken bransch är Mats Bringås Aktiebolag verksamt i?
Mats Bringås Aktiebolag är registrerat i branschen detaljhandel med drivmedel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mats Bringås Aktiebolag?
Mats Bringås Aktiebolag hade en nettoomsättning på 11 394 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mats Bringås Aktiebolag?
Mats Bringås Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mats Bringås Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Mats Bringås Aktiebolag föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ludvika
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1986-09-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.