Byggutvecklarna Trångsund AB
Byggutvecklarna Trångsund AB har organisationsnummer 556290-5181 (5562905181)
Aktiebolag • Org.nr: 556290-5181
Om företaget
Byggutvecklarna Trångsund AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trångsund. Företaget har etablerad erfarenhet med över 39 års verksamhet sedan 1987. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med virke och andra byggmaterial enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46831). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 96 procent till 11 039 kr räkenskapsåret 2025 (268 886 kr föregående år).
Förra året var exceptionellt vad gäller omsättning men istället var utdelningen från ägda intressebolag lågt, i normalfallet jämnar dessa ut sig. Eftersom omsättningen är låg är det lätt att variationen blir procentuellt stor.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Byggutvecklarna Trångsund AB 11 039 kr och redovisade ett resultat på 153 637 kr. Soliditeten var 27,4 procent, under branschens median (median 51,5 procent). Kassalikviditeten var 106,7 procent, under branschens median (median 180,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,4 procent | 51,5 procent | 21,9 procent till 77,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 106,7 procent | 180,7 procent | 94,8 procent till 449,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 64,7 procent | 4,4 procent | -6,7 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -95,9 procent | 0,1 procent | -27,6 procent till 26,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 11 000 kr | 1 750 000 kr | 781 000 kr till 4 079 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 21 000 kr | 500 000 kr | 218 000 kr till 697 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 769 av 933 aktiebolag inom partihandel med virke och andra byggmaterial.
- Plats 75 av 90 aktiebolag inom partihandel med virke och andra byggmaterial med säte i Stockholm.
- Plats 51 948 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 92 228 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 275 688 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 2,5 procent | - |
| Vinstmarginal | - | - | - | 2,6 procent | - |
| Soliditet | 16,8 procent | 5,8 procent | 14,1 procent | 10,9 procent | 27,4 procent |
| Kassalikviditet | 120,3 procent | 105,5 procent | 64,0 procent | 55,5 procent | 106,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 procent | 57,3 procent | 64,6 procent | 7,9 procent | 64,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | -95,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 79 000 kr | 269 000 kr | 11 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 5 000 kr | 18 000 kr | 21 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Odonbacken 1414264 Trångsund
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva entreprenadverksamhet inom byggbranschen samt handla med byggnadsmaterial jämte därtill hörande tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 200 kr | 17 800 kr | 5 000 kr | -1 kr | 78 740 kr | 268 886 kr | 11 039 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | -100 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 30 160 kr | 191 612 kr | 108 kr |
| Övriga externa kostnader | 12 530 kr | 16 834 kr | 3 536 kr | 12 129 kr | 37 890 kr | 31 743 kr | 26 505 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 5 100 kr | 17 970 kr | 21 010 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 3 190 kr | 20 914 kr | 29 780 kr |
| Rörelseresultat | 6 670 kr | 966 kr | 1 464 kr | -12 130 kr | 2 300 kr | 6 647 kr | -66 364 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 0 kr | - | - | 73 kr | 213 kr | 216 kr |
| Räntekostnader | 6 376 kr | 643 kr | 1 480 kr | 6 608 kr | 104 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 294 kr | 323 kr | -16 kr | 21 417 kr | 68 262 kr | 6 860 kr | 153 637 kr |
| Skatt | 3 567 kr | 205 kr | 300 kr | 0 kr | - | 222 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -3 273 kr | 118 kr | -316 kr | 21 417 kr | 68 262 kr | 6 638 kr | 153 637 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 543 746 kr | 636 256 kr | 647 263 kr | 617 483 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 92 510 kr | 103 517 kr | 73 737 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 543 746 kr | 543 746 kr | 543 746 kr | 543 746 kr |
| Omsättningstillgångar | 61 034 kr | 87 287 kr | 94 637 kr | 100 381 kr | 115 436 kr | 122 306 kr | 248 605 kr |
| Kortfristiga fordringar | 57 208 kr | 84 711 kr | 94 561 kr | 92 274 kr | 72 433 kr | 78 238 kr | 124 234 kr |
| Kassa och bank | 3 826 kr | 2 576 kr | 76 kr | 8 107 kr | 43 003 kr | 44 068 kr | 124 371 kr |
| Summa tillgångar | 61 034 kr | 87 287 kr | 94 637 kr | 644 127 kr | 751 692 kr | 769 569 kr | 866 088 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 16 137 kr | 16 255 kr | 15 939 kr | 37 356 kr | 105 618 kr | 83 756 kr | 237 394 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -30 590 kr | -33 863 kr | -33 745 kr | -34 061 kr | -12 644 kr | 27 118 kr | 33 757 kr |
| Årets resultat | -3 273 kr | 118 kr | -316 kr | 21 417 kr | 68 262 kr | 6 638 kr | 153 637 kr |
| Kortfristiga skulder | 44 897 kr | 71 032 kr | 78 698 kr | 95 149 kr | 180 445 kr | 220 184 kr | 233 065 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 9 846 kr | -2 742 kr | 0 kr | - | - | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 28 051 kr | 66 774 kr | 71 698 kr | 88 149 kr | 135 145 kr | 193 184 kr | 226 065 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 61 034 kr | 87 287 kr | 94 637 kr | 644 127 kr | 751 692 kr | 769 569 kr | 866 088 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom byggutveckling och fastighetsrelaterade tjänster, inklusive projektutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är i Huddinge kommun.
Företrädare
- Jonny Mikael B (styrelseledamot och vd)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Byggutvecklarna Trångsund AB för organisationsnummer?
Byggutvecklarna Trångsund AB har organisationsnummer 556290-5181 (5562905181).
Var ligger Byggutvecklarna Trångsund AB?
Byggutvecklarna Trångsund AB har sin registrerade adress Odonbacken 14, 14264 Trångsund.
Vilken bransch är Byggutvecklarna Trångsund AB verksamt i?
Byggutvecklarna Trångsund AB är registrerat i branschen partihandel med virke och andra byggmaterial enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Byggutvecklarna Trångsund AB?
Byggutvecklarna Trångsund AB hade en nettoomsättning på 11 039 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Byggutvecklarna Trångsund AB?
Byggutvecklarna Trångsund AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1987-04-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.