Salong Storgatan 2 AB
Salong Storgatan 2 AB har organisationsnummer 556290-8631 (5562908631)
Aktiebolag • Org.nr: 556290-8631
Om företaget
Salong Storgatan 2 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Företaget har etablerad erfarenhet med över 39 års verksamhet sedan 1987. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). På Google Maps är verksamheten listad som frisör.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 961 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 902 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Salong Storgatan 2 AB 1 961 000 kr och redovisade ett resultat på 4 706 kr. Rörelsemarginalen var 0,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,0 procent). Soliditeten var 41,2 procent, under branschens median (median 54,2 procent). Kassalikviditeten var 126,7 procent, under branschens median (median 203,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,2 procent | 6,0 procent | 0,9 procent till 14,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 6,0 procent | 0,8 procent till 14,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 41,2 procent | 54,2 procent | 36,6 procent till 72,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 126,7 procent | 203,5 procent | 117,6 procent till 329,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 procent | 25,3 procent | 3,5 procent till 49,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,1 procent | 2,4 procent | -6,1 procent till 11,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 981 000 kr | 846 000 kr | 643 000 kr till 1 045 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 632 000 kr | 494 000 kr | 350 000 kr till 613 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 610 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 8 av 27 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Kungsbacka.
- Plats 833 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 672 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 86 623 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,7 procent | 1,1 procent | -2,0 procent | -0,1 procent | 0,2 procent |
| Vinstmarginal | 6,8 procent | 0,6 procent | -2,0 procent | -0,2 procent | 0,3 procent |
| Soliditet | 45,5 procent | 55,2 procent | 39,0 procent | 37,7 procent | 41,2 procent |
| Kassalikviditet | 78,2 procent | 156,6 procent | 95,6 procent | 111,8 procent | 126,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,2 procent | 3,3 procent | -29,7 procent | -2,3 procent | 3,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 32,4 procent | 10,1 procent | -0,5 procent | 0,7 procent | 3,1 procent |
| Omsättning per anställd | 862 000 kr | 949 000 kr | 944 000 kr | 951 000 kr | 981 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 586 000 kr | 581 000 kr | 633 000 kr | 617 000 kr | 632 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 2A43430 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva hårfrisering, äga och förvalta fast egendom därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 301 563 kr | 1 723 638 kr | 1 897 543 kr | 1 887 704 kr | 1 902 229 kr | 1 960 883 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 28 913 kr | 174 352 kr | 0 kr | - | 1 248 kr | 730 kr |
| Övriga externa kostnader | 254 809 kr | 331 905 kr | 332 561 kr | 314 737 kr | 306 701 kr | 346 047 kr |
| Personalkostnader | 905 991 kr | 1 171 765 kr | 1 161 794 kr | 1 265 759 kr | 1 234 768 kr | 1 263 586 kr |
| Avskrivningar | - | 25 146 kr | 54 600 kr | 54 600 kr | 41 335 kr | 20 000 kr |
| Rörelseresultat | 51 353 kr | 132 797 kr | 20 381 kr | -38 319 kr | -2 419 kr | 4 286 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 322 kr | 944 kr | 1 045 kr | 506 kr |
| Räntekostnader | 232 kr | 619 kr | 2 488 kr | 260 kr | 1 432 kr | 86 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 103 439 kr | 116 900 kr | 12 144 kr | -37 635 kr | -2 806 kr | 4 706 kr |
| Årets resultat | 103 439 kr | 116 900 kr | 12 144 kr | -37 635 kr | -2 806 kr | 4 706 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 200 000 kr | 364 425 kr | 125 103 kr | 70 503 kr | 29 168 kr | 9 168 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 90 535 kr | 55 935 kr | 21 335 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 000 kr | 184 722 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 212 563 kr | 409 255 kr | 535 137 kr | 254 585 kr | 299 408 kr | 303 008 kr |
| Varulager | 61 649 kr | 79 804 kr | 71 831 kr | 65 030 kr | 70 720 kr | 70 399 kr |
| Kortfristiga fordringar | 82 272 kr | 86 847 kr | 110 613 kr | 61 845 kr | 101 169 kr | 103 013 kr |
| Kassa och bank | 68 642 kr | 242 604 kr | 352 693 kr | 127 710 kr | 127 519 kr | 129 596 kr |
| Summa tillgångar | 412 563 kr | 773 680 kr | 660 240 kr | 325 088 kr | 328 576 kr | 312 176 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 235 349 kr | 352 249 kr | 364 392 kr | 126 758 kr | 123 952 kr | 128 658 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 31 910 kr | 135 349 kr | 252 248 kr | 64 393 kr | 26 758 kr | 23 952 kr |
| Årets resultat | 103 439 kr | 116 900 kr | 12 144 kr | -37 635 kr | -2 806 kr | 4 706 kr |
| Kortfristiga skulder | 177 214 kr | 421 431 kr | 295 848 kr | 198 330 kr | 204 624 kr | 183 518 kr |
| Leverantörsskulder | 15 108 kr | 89 449 kr | 56 601 kr | 29 263 kr | 48 186 kr | 39 286 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 20 601 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 120 507 kr | 210 213 kr | 184 790 kr | 93 851 kr | 88 247 kr | 94 487 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 412 563 kr | 773 680 kr | 660 240 kr | 325 088 kr | 328 576 kr | 312 176 kr |
Företrädare
- J B O
Undertecknad i Kungsbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Salong Storgatan 2 AB för organisationsnummer?
Salong Storgatan 2 AB har organisationsnummer 556290-8631 (5562908631).
Var ligger Salong Storgatan 2 AB?
Salong Storgatan 2 AB har sin registrerade adress Storgatan 2A, 43430 Kungsbacka.
Vilken bransch är Salong Storgatan 2 AB verksamt i?
Salong Storgatan 2 AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Salong Storgatan 2 AB?
Salong Storgatan 2 AB hade en nettoomsättning på 1 961 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Salong Storgatan 2 AB?
Salong Storgatan 2 AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1987-02-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.