Hallings Foto - Studio S Aktiebolag
Hallings Foto - Studio S Aktiebolag har organisationsnummer 556292-6971 (5562926971)
Aktiebolag • Org.nr: 556292-6971
Om företaget
Hallings Foto - Studio S Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Östersund. Företaget har etablerad erfarenhet med över 39 års verksamhet sedan 1987. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med fotoutrustning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 40 procent till 147 435 kr räkenskapsåret 2025 (105 671 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hallings Foto - Studio S Aktiebolag 147 435 kr och redovisade ett resultat på 5 684 kr. Rörelsemarginalen var 3,7 procent, under branschens median (median 7,9 procent). Soliditeten var 65,8 procent, över branschens median (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 292,1 procent, över branschens median (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,7 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,9 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 65,8 procent | 62,1 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 292,1 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 procent | 12,3 procent | -8,1 procent till 38,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 39,5 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 147 000 kr | 770 000 kr | 395 000 kr till 1 189 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 105 000 kr | 421 000 kr | 144 000 kr till 642 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 172 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 8 av 11 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Östersund.
- Plats 1 605 av 2 221 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 3 688 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 237 422 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 0,0 procent | -1,9 procent | -7,2 procent | 3,7 procent |
| Vinstmarginal | - | 0,0 procent | -0,7 procent | -5,3 procent | 3,9 procent |
| Soliditet | 99,3 procent | 89,8 procent | 69,6 procent | 84,2 procent | 65,8 procent |
| Kassalikviditet | 14615,9 procent | 976,5 procent | 329,4 procent | 632,1 procent | 292,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,7 procent | 0,0 procent | -0,8 procent | -4,8 procent | 4,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 12,8 procent | -24,9 procent | 39,5 procent |
| Omsättning per anställd | 92 000 kr | 125 000 kr | 141 000 kr | 106 000 kr | 147 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 51 000 kr | 101 000 kr | 116 000 kr | 94 000 kr | 105 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vråkvägen 1883162 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av fotografiskt material, atelje-, industri-, porträtt- och reklamfotografering samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 91 888 kr | 124 799 kr | 140 787 kr | 105 671 kr | 147 435 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 24 033 kr | 23 460 kr | 27 797 kr | 19 629 kr | 37 251 kr |
| Personalkostnader | 50 764 kr | 101 392 kr | 115 720 kr | 93 678 kr | 104 700 kr |
| Rörelseresultat | 17 091 kr | -53 kr | -2 730 kr | -7 636 kr | 5 484 kr |
| Ränteintäkter | - | 20 kr | 1 720 kr | 1 986 kr | 200 kr |
| Räntekostnader | 892 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 16 199 kr | -33 kr | -1 010 kr | -5 650 kr | 5 684 kr |
| Skatt | 1 501 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 14 698 kr | -33 kr | -1 010 kr | -5 650 kr | 5 684 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 126 135 kr | 139 527 kr | 178 384 kr | 140 865 kr | 188 936 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 690 kr | 5 246 kr | 41 531 kr | 11 844 kr | 43 kr |
| Kassa och bank | 115 445 kr | 134 281 kr | 136 853 kr | 129 021 kr | 188 893 kr |
| Summa tillgångar | 126 135 kr | 139 527 kr | 178 384 kr | 140 865 kr | 188 936 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 125 272 kr | 125 239 kr | 124 229 kr | 118 579 kr | 124 263 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 574 kr | 25 272 kr | 25 239 kr | 24 229 kr | 18 579 kr |
| Årets resultat | 14 698 kr | -33 kr | -1 010 kr | -5 650 kr | 5 684 kr |
| Kortfristiga skulder | 863 kr | 14 288 kr | 54 155 kr | 22 286 kr | 64 673 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 863 kr | 14 288 kr | 48 540 kr | 22 286 kr | 54 973 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 126 135 kr | 139 527 kr | 178 384 kr | 140 865 kr | 188 936 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver fotografering på beställning samt vaktmästeritjänst i en bostadsrättsförening.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Staffan H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hallings Foto - Studio S Aktiebolag för organisationsnummer?
Hallings Foto - Studio S Aktiebolag har organisationsnummer 556292-6971 (5562926971).
Var ligger Hallings Foto - Studio S Aktiebolag?
Hallings Foto - Studio S Aktiebolag har sin registrerade adress Vråkvägen 18, 83162 Östersund.
Vilken bransch är Hallings Foto - Studio S Aktiebolag verksamt i?
Hallings Foto - Studio S Aktiebolag är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hallings Foto - Studio S Aktiebolag?
Hallings Foto - Studio S Aktiebolag hade en nettoomsättning på 147 435 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hallings Foto - Studio S Aktiebolag?
Hallings Foto - Studio S Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hallings Foto - Studio S Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Hallings Foto - Studio S Aktiebolag föreslog en utdelning på 20 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1987-03-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.