IP-Group Logistic Solutions AB
IP-Group Logistic Solutions AB har organisationsnummer 556295-9253 (5562959253)
Aktiebolag • Org.nr: 556295-9253
Om företaget
IP-Group Logistic Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Företaget har etablerad erfarenhet med över 39 års verksamhet sedan 1987. Huvudverksamheten klassificeras som grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte IP-Group Logistic Solutions AB 0 kr och redovisade ett resultat på -7 765 kr. Soliditeten var 80,0 procent, över branschens median (median 63,7 procent). Kassalikviditeten var 0,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 298,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,0 procent | 63,7 procent | 41,1 procent till 82,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 0,0 procent | 298,9 procent | 169,1 procent till 586,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -13,5 procent | 11,5 procent | -10,0 procent till 44,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 359 av 1 510 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation.
- Plats 9 av 9 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation med säte i Halmstad.
- Plats 2 294 av 2 697 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 8 945 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,7 procent | 77,6 procent | 93,6 procent | 90,4 procent | 80,0 procent |
| Kassalikviditet | 2,9 procent | 0,0 procent | 13,2 procent | 4,6 procent | 0,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -16,4 procent | -24,6 procent | -15,8 procent | -3,9 procent | -13,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skallebackavägen 2430241 Halmstad
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Skallebackavägen 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och handel av plastemballage såsom plastpallar, plastbackar, pallboxar, pallcontainrar, mellanlägg samt förmedling av återvinningsplast jämte annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74120Grafisk design och visuell kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 391 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | -5 250 kr | 4 645 kr | 2 325 kr | 5 180 kr | 575 kr | 2 260 kr | 7 129 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 10 070 kr | 10 070 kr | 10 070 kr | 10 070 kr | 10 070 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 18 571 kr | -14 715 kr | -12 395 kr | -15 250 kr | -10 645 kr | -2 260 kr | -7 129 kr |
| Räntekostnader | 681 kr | 29 kr | 625 kr | 418 kr | 66 kr | 321 kr | 636 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 17 890 kr | -14 744 kr | -13 020 kr | -15 668 kr | -10 711 kr | -2 581 kr | -7 765 kr |
| Bokslutsdispositioner | -5 035 kr | 5 035 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 744 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 12 111 kr | -9 709 kr | -13 020 kr | -15 668 kr | -10 711 kr | -2 581 kr | -7 765 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 40 280 kr | 30 210 kr | 20 140 kr | 10 070 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 82 331 kr | 77 180 kr | 72 380 kr | 72 000 kr | 72 617 kr | 72 320 kr | 72 000 kr |
| Varulager | 72 000 kr | 72 000 kr | 72 000 kr | 72 000 kr | 72 000 kr | 72 000 kr | 72 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 249 kr | 4 573 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kassa och bank | 7 082 kr | 607 kr | 380 kr | 0 kr | 617 kr | 320 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 122 611 kr | 107 390 kr | 92 520 kr | 82 070 kr | 72 617 kr | 72 320 kr | 72 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 102 054 kr | 92 345 kr | 79 325 kr | 63 657 kr | 67 947 kr | 65 366 kr | 57 601 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -30 057 kr | -17 946 kr | -27 655 kr | -40 675 kr | -41 342 kr | -52 053 kr | -54 634 kr |
| Årets resultat | 12 111 kr | -9 709 kr | -13 020 kr | -15 668 kr | -10 711 kr | -2 581 kr | -7 765 kr |
| Obeskattade reserver | 5 035 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 15 522 kr | 15 045 kr | 13 195 kr | 18 413 kr | 4 670 kr | 6 954 kr | 14 399 kr |
| Leverantörsskulder | 5 250 kr | 0 kr | - | 2 000 kr | 0 kr | 1 875 kr | 1 500 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 072 kr | 8 845 kr | 6 995 kr | 10 213 kr | 1 770 kr | 3 579 kr | 11 399 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 122 611 kr | 107 390 kr | 92 520 kr | 82 070 kr | 72 617 kr | 72 320 kr | 72 000 kr |
Företrädare
- Tobias J (verkställande direktör)
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har IP-Group Logistic Solutions AB för organisationsnummer?
IP-Group Logistic Solutions AB har organisationsnummer 556295-9253 (5562959253).
Var ligger IP-Group Logistic Solutions AB?
IP-Group Logistic Solutions AB har sin registrerade adress Skallebackavägen 24, 30241 Halmstad.
Vilken bransch är IP-Group Logistic Solutions AB verksamt i?
IP-Group Logistic Solutions AB är registrerat i branschen grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter IP-Group Logistic Solutions AB?
IP-Group Logistic Solutions AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1987-04-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.