Ekmans Specialisolering Aktiebolag
Ekmans Specialisolering Aktiebolag har organisationsnummer 556297-3981 (5562973981)
Aktiebolag • Org.nr: 556297-3981
Om företaget
Ekmans Specialisolering Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Växjö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 39 års verksamhet sedan 1987. Huvudverksamheten klassificeras som andra bygginstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43240). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med virke och andra byggmaterial.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 20 procent till 9 588 000 kr räkenskapsåret 2026 (12 021 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ekmans Specialisolering Aktiebolag 9 588 000 kr och redovisade ett resultat på 323 800 kr. Rörelsemarginalen var 3,6 procent, under branschens median (median 8,8 procent). Soliditeten var 43,5 procent, under branschens median (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 451,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 223,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 8,8 procent | 0,8 procent till 17,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,6 procent | 8,6 procent | 0,6 procent till 17,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 43,5 procent | 53,9 procent | 34,1 procent till 69,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 451,3 procent | 223,6 procent | 144,2 procent till 389,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 11,3 procent | 19,9 procent | 1,2 procent till 57,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -20,2 procent | 5,5 procent | -14,5 procent till 46,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 196 000 kr | 1 825 000 kr | 1 225 000 kr till 2 558 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 688 000 kr | 675 000 kr | 490 000 kr till 763 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 78 av 568 aktiebolag inom andra bygginstallationer.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom andra bygginstallationer med säte i Växjö.
- Plats 134 av 2 328 aktiebolag med säte i Växjö.
- Plats 311 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 20 570 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,7 procent | 12,5 procent | 11,7 procent | 3,6 procent |
| Vinstmarginal | 5,6 procent | 12,2 procent | 12,1 procent | 3,6 procent |
| Soliditet | - | - | 46,7 procent | 43,5 procent |
| Kassalikviditet | 236,9 procent | 232,3 procent | 446,1 procent | 451,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 41,8 procent | 52,0 procent | 25,5 procent | 11,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 1,6 procent | - | -20,2 procent |
| Omsättning per anställd | 3 288 000 kr | 3 340 000 kr | 4 007 000 kr | 3 196 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 532 000 kr | 549 000 kr | 691 000 kr | 688 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Maratonvägen 935251 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall sälja isoleringsmaterial och utföra isoleringsentreprenader samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 863 340 kr | 10 020 986 kr | 12 021 031 kr | 9 588 439 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 39 547 kr | 0 kr | 132 227 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 235 959 kr | 5 756 466 kr | 6 961 789 kr | 5 855 688 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 235 086 kr | 1 079 424 kr | 1 178 027 kr | 1 124 952 kr |
| Personalkostnader | 1 596 844 kr | 1 645 581 kr | 2 072 626 kr | 2 064 547 kr |
| Avskrivningar | 230 615 kr | 303 122 kr | 364 287 kr | 325 408 kr |
| Rörelseresultat | 564 836 kr | 1 256 543 kr | 1 403 534 kr | 348 273 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr | 66 673 kr | 6 300 kr |
| Räntekostnader | 8 742 kr | 33 235 kr | 18 685 kr | 5 664 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 556 094 kr | 1 223 309 kr | 1 451 522 kr | 348 909 kr |
| Bokslutsdispositioner | -61 389 kr | -258 931 kr | -319 431 kr | 83 001 kr |
| Skatt | 110 706 kr | 207 216 kr | 247 449 kr | 108 110 kr |
| Årets resultat | 383 999 kr | 757 162 kr | 884 642 kr | 323 800 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 039 602 kr | 1 631 630 kr | 1 661 578 kr | 1 483 397 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 039 602 kr | 1 606 630 kr | 1 284 078 kr | 855 897 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 25 000 kr | 377 500 kr | 627 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 247 802 kr | 2 706 572 kr | 5 761 159 kr | 5 103 397 kr |
| Varulager | 179 769 kr | 219 941 kr | 187 546 kr | 162 394 kr |
| Kortfristiga fordringar | 758 916 kr | 1 120 368 kr | 1 807 970 kr | 1 298 392 kr |
| Kassa och bank | 1 309 117 kr | 1 366 263 kr | 3 765 643 kr | 1 642 611 kr |
| Summa tillgångar | - | - | 7 422 737 kr | 6 586 794 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 919 368 kr | 1 456 530 kr | 3 464 763 kr | 2 866 562 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 415 369 kr | 579 368 kr | 2 460 121 kr | 2 422 762 kr |
| Årets resultat | 383 999 kr | 757 162 kr | 884 642 kr | 323 800 kr |
| Obeskattade reserver | 1 002 258 kr | 1 261 189 kr | 2 708 478 kr | 2 625 477 kr |
| Kortfristiga skulder | 873 085 kr | 1 070 563 kr | 1 249 496 kr | 1 094 755 kr |
| Leverantörsskulder | 422 864 kr | 471 612 kr | 660 757 kr | 601 023 kr |
| Skatteskulder | 20 077 kr | 184 379 kr | 336 100 kr | 156 449 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 124 894 kr | 50 387 kr | 63 284 kr | 138 579 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 287 404 kr | 4 338 202 kr | 7 422 737 kr | 6 586 794 kr |
Företrädare
- Dag E
Undertecknad i Växjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ekmans Specialisolering Aktiebolag för organisationsnummer?
Ekmans Specialisolering Aktiebolag har organisationsnummer 556297-3981 (5562973981).
Var ligger Ekmans Specialisolering Aktiebolag?
Ekmans Specialisolering Aktiebolag har sin registrerade adress Maratonvägen 9, 35251 Växjö.
Vilken bransch är Ekmans Specialisolering Aktiebolag verksamt i?
Ekmans Specialisolering Aktiebolag är registrerat i branschen andra bygginstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ekmans Specialisolering Aktiebolag?
Ekmans Specialisolering Aktiebolag hade en nettoomsättning på 9 588 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ekmans Specialisolering Aktiebolag?
Ekmans Specialisolering Aktiebolag hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Växjö
- Län
- Kronobergs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1987-05-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.