Ateljé Stjärnbild Aktiebolag
Ateljé Stjärnbild Aktiebolag har organisationsnummer 556306-3584 (5563063584)
Aktiebolag • Org.nr: 556306-3584
Om företaget
Ateljé Stjärnbild Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Ludvika. Företaget har etablerad erfarenhet med över 39 års verksamhet sedan 1987. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder, detaljhandel med fotoutrustning, detaljhandel via internet eller postorder med ur, guldsmedsvaror och smycken och fotoverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som photo shop. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,0 av 5 från 38 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 2 084 754 kr räkenskapsåret 2025 (2 052 823 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ateljé Stjärnbild Aktiebolag 2 084 754 kr och redovisade ett resultat på 43 783 kr. Rörelsemarginalen var -1,0 procent, under branschens median (median 7,9 procent). Soliditeten var 46,7 procent, under branschens median (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 52,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,0 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 46,7 procent | 62,1 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 52,2 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 procent | 12,3 procent | -8,1 procent till 38,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,6 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 120 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Ludvika.
- Plats 227 av 674 aktiebolag med säte i Ludvika.
- Plats 2 402 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 81 677 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,6 procent | -0,8 procent | 1,4 procent | -1,1 procent | -1,0 procent |
| Vinstmarginal | 12,6 procent | -0,8 procent | 1,3 procent | -1,2 procent | 3,8 procent |
| Soliditet | 40,0 procent | 41,2 procent | 42,9 procent | 45,0 procent | 46,7 procent |
| Kassalikviditet | 46,8 procent | 44,8 procent | 52,7 procent | 52,9 procent | 52,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 procent | 0,7 procent | 2,0 procent | 1,8 procent | 5,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,0 procent | 6,0 procent | -0,7 procent | 1,2 procent | 1,6 procent |
| Omsättning per anställd | 642 000 kr | 681 000 kr | 811 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 369 000 kr | 379 000 kr | 436 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 19c/o Gallerian
77130 Ludvika
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Storgatan 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fotohandel med ateljé och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 145 589 kr | 1 735 852 kr | 1 927 315 kr | 2 042 050 kr | 2 028 446 kr | 2 052 823 kr | 2 084 754 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 203 832 kr | 260 454 kr | 5 391 kr | 6 183 kr | 50 kr | 63 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 430 241 kr | 468 384 kr | 465 373 kr |
| Övriga externa kostnader | 462 621 kr | 401 731 kr | 322 223 kr | 423 049 kr | 420 727 kr | 433 669 kr | 469 120 kr |
| Personalkostnader | 1 149 500 kr | 1 082 361 kr | 1 107 381 kr | 1 137 267 kr | 1 089 685 kr | 1 132 722 kr | 1 189 391 kr |
| Avskrivningar | 12 176 kr | 12 176 kr | 35 909 kr | 35 909 kr | 35 909 kr | 10 234 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 15 962 kr | 7 733 kr | 242 502 kr | -15 948 kr | 27 846 kr | -22 070 kr | -21 646 kr |
| Ränteintäkter | - | 31 kr | - | - | 1 585 kr | 1 756 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 89 kr | 805 kr | 172 kr | 880 kr | 2 776 kr | 4 769 kr | 1 958 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 15 873 kr | 6 959 kr | 242 330 kr | -16 828 kr | 26 655 kr | -25 083 kr | 80 085 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -60 582 kr | 22 800 kr | -7 996 kr | 43 582 kr | -22 437 kr |
| Skatt | 3 396 kr | 1 487 kr | 37 440 kr | 1 230 kr | 3 843 kr | 4 919 kr | 13 865 kr |
| Årets resultat | 12 477 kr | 5 472 kr | 144 308 kr | 4 742 kr | 14 816 kr | 13 580 kr | 43 783 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 269 037 kr | 256 861 kr | 292 152 kr | 256 243 kr | 220 334 kr | 210 100 kr | 273 100 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 58 937 kr | 46 761 kr | 82 052 kr | 46 143 kr | 10 234 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 210 100 kr | 210 100 kr | 210 100 kr | 210 100 kr | 210 100 kr | 210 100 kr | 273 100 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 388 141 kr | 1 399 619 kr | 1 485 801 kr | 1 483 365 kr | 1 482 300 kr | 1 443 974 kr | 1 413 814 kr |
| Varulager | 1 106 241 kr | 1 102 729 kr | 1 118 650 kr | 1 140 997 kr | 1 110 776 kr | 1 081 003 kr | 1 098 515 kr |
| Kortfristiga fordringar | 208 366 kr | 181 220 kr | 240 706 kr | 314 802 kr | 306 496 kr | 259 990 kr | 268 154 kr |
| Kassa och bank | - | - | - | - | 65 028 kr | 102 981 kr | 47 145 kr |
| Summa tillgångar | 1 657 178 kr | 1 656 480 kr | 1 777 953 kr | 1 739 608 kr | 1 702 634 kr | 1 654 074 kr | 1 686 914 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 561 857 kr | 567 329 kr | 711 637 kr | 716 379 kr | 731 195 kr | 744 775 kr | 788 557 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 438 080 kr | 450 557 kr | 456 029 kr | 600 337 kr | 605 079 kr | 619 895 kr | 633 474 kr |
| Årets resultat | 12 477 kr | 5 472 kr | 144 308 kr | 4 742 kr | 14 816 kr | 13 580 kr | 43 783 kr |
| Obeskattade reserver | 12 800 kr | 12 800 kr | 73 382 kr | 50 582 kr | 58 578 kr | 14 996 kr | 37 433 kr |
| Kortfristiga skulder | 874 621 kr | 868 451 kr | 785 034 kr | 764 747 kr | 704 961 kr | 686 403 kr | 603 805 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 52 181 kr | 20 541 kr | 40 574 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 8 029 kr | 13 356 kr | 22 455 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | 641 388 kr | 647 282 kr | 540 544 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 657 178 kr | 1 656 480 kr | 1 777 953 kr | 1 739 608 kr | 1 702 634 kr | 1 654 074 kr | 1 686 914 kr |
Företrädare
- Bo Björn Olov M (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ateljé Stjärnbild Aktiebolag för organisationsnummer?
Ateljé Stjärnbild Aktiebolag har organisationsnummer 556306-3584 (5563063584).
Var ligger Ateljé Stjärnbild Aktiebolag?
Ateljé Stjärnbild Aktiebolag har sin registrerade adress Storgatan 19, 77130 Ludvika.
Vilken bransch är Ateljé Stjärnbild Aktiebolag verksamt i?
Ateljé Stjärnbild Aktiebolag är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ateljé Stjärnbild Aktiebolag?
Ateljé Stjärnbild Aktiebolag hade en nettoomsättning på 2 084 754 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ludvika
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1987-10-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.