Göteborgs Specialmekano Aktiebolag
Göteborgs Specialmekano Aktiebolag har organisationsnummer 556312-3347 (5563123347)
Aktiebolag • Org.nr: 556312-3347
Om företaget
Göteborgs Specialmekano Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 39 års verksamhet sedan 1987. Huvudverksamheten klassificeras som metallegoarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25530).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 92 procent till 25 000 kr räkenskapsåret 2025 (305 000 kr föregående år).
Företaget har ingen verksamhet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Göteborgs Specialmekano Aktiebolag 25 000 kr och redovisade ett resultat på 20 327 kr. Soliditeten var 44,1 procent, under branschens median (median 51,7 procent). Kassalikviditeten var 68,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 210,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,1 procent | 51,7 procent | 29,3 procent till 73,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 68,5 procent | 210,9 procent | 112,9 procent till 434,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 procent | 14,4 procent | 0,0 procent till 39,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -91,8 procent | -0,5 procent | -20,6 procent till 20,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 235 av 1 372 aktiebolag inom metallegoarbeten.
- Plats 29 av 39 aktiebolag inom metallegoarbeten med säte i Göteborg.
- Plats 18 086 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 44 111 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 269 083 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 31,0 procent | 99,0 procent | - |
| Vinstmarginal | - | - | 29,8 procent | 101,0 procent | - |
| Soliditet | 54,3 procent | 68,6 procent | 78,8 procent | 97,1 procent | 44,1 procent |
| Kassalikviditet | 48,8 procent | 31,5 procent | 325,9 procent | 2652,7 procent | 68,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -13,0 procent | 1,0 procent | 28,8 procent | 36,4 procent | 2,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | - | -41,5 procent | -91,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kolgruvegatan 741707 Göteborg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Kolgruvegatan 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva mekanisk verkstadsrörelse, svets och plåtarbeten samt transporter. Säkerhetslösningar för fast egendom, utveckling och försäljning av ideer och modeller inom stål, smide, trä och sten. El och drifts underhåll av anläggningar samt markentreprenad och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 25530MetallegoarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 114 880 kr | 190 887 kr | -1 kr | 79 052 kr | 520 799 kr | 305 121 kr | 25 001 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 22 080 kr | 546 000 kr | 157 016 kr | 27 410 kr | 88 874 kr | 160 035 kr | 141 973 kr |
| Råvaror och förnödenheter | -254 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 327 040 kr | 485 243 kr | 243 210 kr | 11 428 kr | 117 396 kr | 163 323 kr | 145 195 kr |
| Personalkostnader | 17 610 kr | 228 kr | -47 321 kr | -5 401 kr | 200 kr | 0 kr | 2 000 kr |
| Avskrivningar | 8 000 kr | 8 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -215 436 kr | 4 553 kr | -38 874 kr | 18 435 kr | 161 577 kr | 301 833 kr | 19 779 kr |
| Ränteintäkter | 5 kr | 0 kr | - | 17 kr | 2 450 kr | 5 811 kr | 937 kr |
| Räntekostnader | 9 413 kr | 11 316 kr | 10 403 kr | 14 654 kr | 8 818 kr | 0 kr | 389 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -224 844 kr | -6 763 kr | -49 277 kr | 3 798 kr | 155 209 kr | 307 644 kr | 20 327 kr |
| Skatt | 0 kr | -5 227 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -224 844 kr | -1 536 kr | -49 277 kr | 3 798 kr | 155 209 kr | 307 644 kr | 20 327 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 220 032 kr | 212 032 kr | 212 032 kr | 212 032 kr | 212 032 kr | 212 032 kr | 1 212 032 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 220 032 kr | 212 032 kr | 212 032 kr | 212 032 kr | 212 032 kr | 212 032 kr | 212 032 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 1 000 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 660 106 kr | 450 944 kr | 485 449 kr | 346 168 kr | 470 339 kr | 658 465 kr | 752 281 kr |
| Varulager | 612 500 kr | 412 500 kr | 412 500 kr | 330 500 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 47 606 kr | 38 440 kr | 72 945 kr | 15 664 kr | 86 054 kr | 316 682 kr | 416 682 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 4 kr | 4 kr | 4 kr | 384 285 kr | 341 783 kr | 335 599 kr |
| Summa tillgångar | 880 138 kr | 662 976 kr | 697 481 kr | 558 200 kr | 682 371 kr | 870 497 kr | 1 964 313 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 429 837 kr | 428 301 kr | 379 025 kr | 382 823 kr | 538 032 kr | 845 675 kr | 866 002 kr |
| Aktiekapital | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr |
| Balanserat resultat | 214 681 kr | -10 163 kr | -11 698 kr | -60 975 kr | -57 177 kr | 98 031 kr | 405 675 kr |
| Årets resultat | -224 844 kr | -1 536 kr | -49 277 kr | 3 798 kr | 155 209 kr | 307 644 kr | 20 327 kr |
| Kortfristiga skulder | 219 783 kr | 121 813 kr | 149 403 kr | 49 671 kr | 144 339 kr | 24 822 kr | 1 098 311 kr |
| Leverantörsskulder | 101 634 kr | 101 812 kr | 27 806 kr | 29 835 kr | 24 199 kr | 23 222 kr | 22 970 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 149 kr | 0 kr | 6 597 kr | 19 837 kr | 120 140 kr | 1 599 kr | 1 075 340 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 880 138 kr | 662 976 kr | 697 481 kr | 558 200 kr | 682 371 kr | 870 497 kr | 1 964 313 kr |
Företrädare
- Christer A (ordförande)
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Göteborgs Specialmekano Aktiebolag för organisationsnummer?
Göteborgs Specialmekano Aktiebolag har organisationsnummer 556312-3347 (5563123347).
Var ligger Göteborgs Specialmekano Aktiebolag?
Göteborgs Specialmekano Aktiebolag har sin registrerade adress Kolgruvegatan 7, 41707 Göteborg.
Vilken bransch är Göteborgs Specialmekano Aktiebolag verksamt i?
Göteborgs Specialmekano Aktiebolag är registrerat i branschen metallegoarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Göteborgs Specialmekano Aktiebolag?
Göteborgs Specialmekano Aktiebolag hade en nettoomsättning på 25 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Göteborgs Specialmekano Aktiebolag (Företagsnamn)
- Land and Sea Service C. Aspgren (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser transport samt plåt och svetsarbeten. - Göteborgs El & Driftsunderhåll (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser el och drifts underhåll av anläggningar samt markentreprenad.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1987-11-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.