Cityträningen i Uppsala AB
Cityträningen i Uppsala AB har organisationsnummer 556313-6034 (5563136034)
Aktiebolag • Org.nr: 556313-6034
Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningarUppsala
Om företaget
Cityträningen i Uppsala AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Företaget har etablerad erfarenhet med över 39 års verksamhet sedan 1987. Huvudverksamheten klassificeras som drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93119).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 85 procent till 717 kr räkenskapsåret 2026 (4 636 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Cityträningen i Uppsala AB 717 kr och redovisade ett resultat på 97 kr. Soliditeten var -4770,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,1 procent). Kassalikviditeten var 2,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 106,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -4770,7 procent | 12,1 procent | 1,5 procent till 45,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2,1 procent | 106,4 procent | 24,0 procent till 234,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 390 av 429 aktiebolag inom drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar.
- Plats 7 av 10 aktiebolag inom drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar med säte i Uppsala.
- Plats 5 975 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 9 685 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 282 774 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -7536616,7 procent | -26421,8 procent | -6587,0 procent | -4822,4 procent | -4770,7 procent |
| Kassalikviditet | 0,0 procent | 0,4 procent | 1,5 procent | 2,0 procent | 2,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
S:t Olofsgatan 3575330 Uppsala
Bolag på samma adress
17 andra bolag har S:t Olofsgatan 35 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva motionsanläggning, solarier och cafeteria samt försäljning av motionsutrustning. Bolaget skall även bedriva import, export samt handel med ädelmetaller och aktier.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 936 kr | 878 kr | 6 635 kr | 4 636 kr | 717 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 291 623 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 658 kr | 1 550 kr | 1 550 kr | 2 200 kr | 620 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 291 901 kr | -672 kr | 5 085 kr | 2 436 kr | 97 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 291 901 kr | -672 kr | 5 085 kr | 2 436 kr | 97 kr |
| Årets resultat | 291 901 kr | -672 kr | 5 085 kr | 2 436 kr | 97 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 6 kr | 1 714 kr | 6 798 kr | 9 235 kr | 9 333 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 1 708 kr | 6 792 kr | 7 991 kr | 9 171 kr |
| Kassa och bank | 6 kr | 6 kr | 6 kr | 1 244 kr | 162 kr |
| Summa tillgångar | 6 kr | 1 714 kr | 6 798 kr | 9 235 kr | 9 333 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -452 197 kr | -452 869 kr | -447 784 kr | -445 348 kr | -445 251 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -864 098 kr | -572 197 kr | -572 869 kr | -567 784 kr | -565 348 kr |
| Årets resultat | 291 901 kr | -672 kr | 5 085 kr | 2 436 kr | 97 kr |
| Kortfristiga skulder | 452 203 kr | 454 583 kr | 454 582 kr | 454 583 kr | 454 584 kr |
| Leverantörsskulder | 452 518 kr | 452 518 kr | 452 518 kr | 452 518 kr | 452 518 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -315 kr | 65 kr | 64 kr | 65 kr | 66 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 kr | 1 714 kr | 6 798 kr | 9 235 kr | 9 333 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget är vilande och läget är oförändrat från föregående år. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Företrädare
- Alexander W
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cityträningen i Uppsala AB för organisationsnummer?
Cityträningen i Uppsala AB har organisationsnummer 556313-6034 (5563136034).
Var ligger Cityträningen i Uppsala AB?
Cityträningen i Uppsala AB har sin registrerade adress S:t Olofsgatan 35, 75330 Uppsala.
Vilken bransch är Cityträningen i Uppsala AB verksamt i?
Cityträningen i Uppsala AB är registrerat i branschen drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cityträningen i Uppsala AB?
Cityträningen i Uppsala AB hade en nettoomsättning på 717 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1987-12-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.