Knarråsen AB
Knarråsen AB har organisationsnummer 556318-1790 (5563181790)
Aktiebolag • Org.nr: 556318-1790
Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverkTräslövsläge
Om företaget
Knarråsen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Träslövsläge. Företaget har etablerad erfarenhet med över 38 års verksamhet sedan 1988. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 10710). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av kex och konserverade bakverk och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 487 000 kr räkenskapsåret 2025 (537 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Knarråsen AB 487 000 kr och redovisade ett resultat på -21 963 kr. Rörelsemarginalen var -4,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,7 procent). Soliditeten var 8,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 41,0 procent). Kassalikviditeten var 158,2 procent, över branschens median (median 137,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,5 procent | 2,7 procent | -1,8 procent till 8,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,5 procent | 2,4 procent | -1,8 procent till 8,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 8,6 procent | 41,0 procent | 16,5 procent till 64,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 158,2 procent | 137,6 procent | 75,4 procent till 294,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -6,3 procent | 11,1 procent | -10,6 procent till 43,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -9,3 procent | 3,9 procent | -4,4 procent till 19,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 287 av 391 aktiebolag inom tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk med säte i Varberg.
- Plats 1 244 av 2 149 aktiebolag med säte i Varberg.
- Plats 5 903 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 191 721 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,0 procent | -37,0 procent | -11,2 procent | -12,1 procent | -4,5 procent |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | -63,3 procent | -58,2 procent | -45,3 procent | -4,5 procent |
| Soliditet | 8,1 procent | 5,0 procent | 5,0 procent | 9,3 procent | 8,6 procent |
| Kassalikviditet | 730,2 procent | 890,7 procent | 744,3 procent | 104,3 procent | 158,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 procent | -69,9 procent | -96,9 procent | 1,8 procent | -6,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -4,8 procent | -30,9 procent | 3,4 procent | -10,6 procent | -9,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Knarråsvägen 1943275 Träslövsläge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Knarråsvägen 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 161 233 kr | 883 289 kr | 840 517 kr | 580 723 kr | 600 582 kr | 536 697 kr | 487 292 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 2 944 kr | 23 481 kr | 3 344 kr | 96 472 kr | 2 127 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 469 099 kr | 412 702 kr | 453 520 kr | 590 237 kr | 555 147 kr | 394 910 kr | 392 814 kr |
| Avskrivningar | 394 822 kr | 206 178 kr | 208 920 kr | 208 920 kr | 208 920 kr | 208 920 kr | 116 436 kr |
| Rörelseresultat | 297 312 kr | 267 353 kr | 201 558 kr | -215 090 kr | -67 013 kr | -65 006 kr | -21 958 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 25 kr | 78 kr | 24 kr |
| Räntekostnader | 172 841 kr | 173 974 kr | 169 159 kr | 153 118 kr | 283 080 kr | 178 335 kr | 29 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 124 471 kr | 93 379 kr | 32 399 kr | -368 208 kr | -350 068 kr | -243 263 kr | -21 963 kr |
| Bokslutsdispositioner | -115 000 kr | 0 kr | - | 110 000 kr | 0 kr | 250 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 4 375 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 5 096 kr | 93 379 kr | 32 399 kr | -258 208 kr | -350 068 kr | 6 737 kr | -21 963 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 4 838 618 kr | 4 649 180 kr | 4 478 710 kr | 4 269 790 kr | 4 060 870 kr | 3 851 950 kr | 3 735 514 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 838 618 kr | 4 649 180 kr | 4 478 710 kr | 4 269 790 kr | 4 060 870 kr | 3 851 950 kr | 3 735 514 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 114 626 kr | 3 250 966 kr | 3 269 174 kr | 3 069 244 kr | 3 218 544 kr | 103 886 kr | 268 458 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 956 960 kr | 2 942 783 kr | 2 977 179 kr | 2 882 441 kr | 3 218 543 kr | 12 783 kr | 13 128 kr |
| Kassa och bank | 157 666 kr | 308 183 kr | 291 995 kr | 186 803 kr | 1 kr | 91 103 kr | 255 330 kr |
| Summa tillgångar | 7 953 244 kr | 7 900 146 kr | 7 747 884 kr | 7 339 034 kr | 7 279 414 kr | 3 955 836 kr | 4 003 972 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 501 894 kr | 595 273 kr | 627 672 kr | 369 464 kr | 361 397 kr | 368 133 kr | 346 170 kr |
| Aktiekapital | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Balanserat resultat | 136 798 kr | 141 894 kr | 235 273 kr | 267 672 kr | 351 465 kr | 1 396 kr | 8 133 kr |
| Årets resultat | 5 096 kr | 93 379 kr | 32 399 kr | -258 208 kr | -350 068 kr | 6 737 kr | -21 963 kr |
| Kortfristiga skulder | 398 850 kr | 442 373 kr | 447 712 kr | 344 570 kr | 432 417 kr | 99 585 kr | 169 684 kr |
| Leverantörsskulder | 12 562 kr | 4 964 kr | 7 990 kr | 14 824 kr | 24 524 kr | 5 075 kr | 2 468 kr |
| Skatteskulder | 5 968 kr | 4 811 kr | 24 825 kr | 24 825 kr | 933 kr | 933 kr | 9 428 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 973 kr | 36 778 kr | 37 186 kr | 25 979 kr | 48 911 kr | 23 366 kr | 42 245 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 953 244 kr | 7 900 146 kr | 7 747 884 kr | 7 339 034 kr | 7 279 414 kr | 3 955 836 kr | 4 003 972 kr |
Företrädare
- Bertil L
Undertecknad i Halmstad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Knarråsen AB för organisationsnummer?
Knarråsen AB har organisationsnummer 556318-1790 (5563181790).
Var ligger Knarråsen AB?
Knarråsen AB har sin registrerade adress Knarråsvägen 19, 43275 Träslövsläge.
Vilken bransch är Knarråsen AB verksamt i?
Knarråsen AB är registrerat i branschen tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Knarråsen AB?
Knarråsen AB hade en nettoomsättning på 487 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Varberg
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1988-02-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.