Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag
Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag har organisationsnummer 556320-3347 (5563203347)
Aktiebolag • Org.nr: 556320-3347
Om företaget
Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Moheda. Företaget har etablerad erfarenhet med över 38 års verksamhet sedan 1988. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410). På Google Maps är verksamheten listad som shipping company.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag 27 520 000 kr och redovisade ett resultat på 2 217 214 kr. Rörelsemarginalen var 6,1 procent, under branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 14,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 178,5 procent, över branschens median (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,1 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,0 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 14,8 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 178,5 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 58,9 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 502 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 714 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 213 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 1 av 11 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Alvesta.
- Plats 13 av 332 aktiebolag med säte i Alvesta.
- Plats 102 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 6 988 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Trädgårdsgatan 534260 Moheda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva åkerirörelse samt fordonverkstad och försäljning av däck och fordonstillbehör jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 27 520 207 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 180 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 9 164 653 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 812 243 kr |
| Personalkostnader | 7 856 896 kr |
| Avskrivningar | 5 001 626 kr |
| Rörelseresultat | 1 683 892 kr |
| Ränteintäkter | 99 500 kr |
| Räntekostnader | 422 533 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 386 940 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 445 045 kr |
| Skatt | 614 771 kr |
| Årets resultat | 2 217 214 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 10 813 809 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 813 809 kr |
| Omsättningstillgångar | 14 567 549 kr |
| Varulager | 350 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 405 900 kr |
| Kassa och bank | 10 161 299 kr |
| Summa tillgångar | 25 381 358 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 3 762 830 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 425 616 kr |
| Årets resultat | 2 217 214 kr |
| Obeskattade reserver | 7 671 454 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 161 989 kr |
| Leverantörsskulder | 2 289 611 kr |
| Skatteskulder | 38 124 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 635 026 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 381 358 kr |
Företrädare
- Daniel M (ordförande)
- Christian M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag för organisationsnummer?
Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag har organisationsnummer 556320-3347 (5563203347).
Var ligger Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag?
Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag har sin registrerade adress Trädgårdsgatan 5, 34260 Moheda.
Vilken bransch är Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag verksamt i?
Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag?
Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag hade en nettoomsättning på 27 520 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag?
Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag hade i genomsnitt 11 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Medins Tunglyfttransporter Aktiebolag föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Alvesta
- Län
- Kronobergs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1988-03-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.