Resurs-Ventilation i Stockholm AB
Resurs-Ventilation i Stockholm AB har organisationsnummer 556322-0325 (5563220325)
Aktiebolag • Org.nr: 556322-0325
Om företaget
Resurs-Ventilation i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norsborg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 38 års verksamhet sedan 1988. Huvudverksamheten klassificeras som ventilationsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43222).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (24 829 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Resurs-Ventilation i Stockholm AB 0 kr och redovisade ett resultat på -15 265 kr. Soliditeten var 74,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,1 procent). Kassalikviditeten var 4605,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 224,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,6 procent | 51,1 procent | 28,5 procent till 72,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4605,0 procent | 224,0 procent | 135,2 procent till 377,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4,2 procent | 21,9 procent | 1,4 procent till 57,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 705 av 748 aktiebolag inom ventilationsarbeten.
- Plats 75 av 84 aktiebolag inom ventilationsarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,4 procent | 72,5 procent | 76,4 procent | 76,1 procent | 74,6 procent |
| Kassalikviditet | - | 76736,2 procent | 55501,5 procent | 38738,0 procent | 4605,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,0 procent | -13,3 procent | 1,1 procent | -1,2 procent | -4,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tors väg 3, 2tr lgh 1201c/o Kowalski, Wieslaw Rajmund
14571 Norsborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg och ventilations montage och därmed förenlig verksmahet.
Bransch
- 43222VentilationsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 932 589 kr | 0 kr | 12 845 kr | 0 kr | 54 315 kr | 24 829 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 60 000 kr | 0 kr | - | - | -4 234 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 162 244 kr | 0 kr | 9 883 kr | 103 725 kr | 2 030 kr | 3 245 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 483 677 kr | 5 960 kr | 102 669 kr | 50 231 kr | 25 788 kr | 24 951 kr | 10 906 kr |
| Personalkostnader | 317 929 kr | 0 kr | - | - | 200 kr | 1 000 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 126 592 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -187 138 kr | -5 960 kr | -39 707 kr | -50 231 kr | 5 269 kr | -4 367 kr | -15 140 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | - | 1 kr | 4 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 22 303 kr | 0 kr | 3 138 kr | 38 kr | 1 037 kr | 277 kr | 125 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -209 441 kr | -5 960 kr | -42 845 kr | -50 269 kr | 4 233 kr | -4 640 kr | -15 265 kr |
| Årets resultat | -209 441 kr | -5 960 kr | -42 845 kr | -50 269 kr | 4 233 kr | -4 640 kr | -15 265 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 262 034 kr | 262 034 kr | 138 403 kr | 138 403 kr | 138 403 kr | 138 403 kr | 138 403 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 247 034 kr | 247 034 kr | 138 403 kr | 138 403 kr | 138 403 kr | 138 403 kr | 138 403 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 000 kr | 15 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 507 297 kr | 501 337 kr | 427 823 kr | 381 379 kr | 360 760 kr | 356 390 kr | 345 924 kr |
| Kortfristiga fordringar | 364 297 kr | 347 462 kr | 379 054 kr | 340 624 kr | 314 697 kr | 312 994 kr | 312 951 kr |
| Kassa och bank | 143 000 kr | 153 875 kr | 48 769 kr | 40 755 kr | 46 063 kr | 43 396 kr | 32 973 kr |
| Summa tillgångar | 769 331 kr | 763 371 kr | 566 226 kr | 519 782 kr | 499 163 kr | 494 793 kr | 484 327 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 475 985 kr | 470 025 kr | 427 180 kr | 376 911 kr | 381 144 kr | 376 504 kr | 361 238 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 565 426 kr | 355 985 kr | 350 025 kr | 307 180 kr | 256 911 kr | 261 144 kr | 256 503 kr |
| Årets resultat | -209 441 kr | -5 960 kr | -42 845 kr | -50 269 kr | 4 233 kr | -4 640 kr | -15 265 kr |
| Kortfristiga skulder | 49 075 kr | 49 075 kr | -3 328 kr | 497 kr | 650 kr | 920 kr | 7 512 kr |
| Skatteskulder | - | - | -3 328 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 575 kr | 33 575 kr | 0 kr | 26 428 kr | 650 kr | 920 kr | 7 512 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 769 331 kr | 763 371 kr | 566 226 kr | 519 782 kr | 499 163 kr | 494 793 kr | 484 327 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva bygg och ventilations montage och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Wieslaw Rajmund K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Resurs-Ventilation i Stockholm AB för organisationsnummer?
Resurs-Ventilation i Stockholm AB har organisationsnummer 556322-0325 (5563220325).
Var ligger Resurs-Ventilation i Stockholm AB?
Resurs-Ventilation i Stockholm AB har sin registrerade adress Tors väg 3, 2tr lgh 1201, 14571 Norsborg.
Vilken bransch är Resurs-Ventilation i Stockholm AB verksamt i?
Resurs-Ventilation i Stockholm AB är registrerat i branschen ventilationsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Resurs-Ventilation i Stockholm AB?
Resurs-Ventilation i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1988-03-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.