Concare Aktiebolag
Concare Aktiebolag har organisationsnummer 556324-8748 (5563248748)
Aktiebolag • Org.nr: 556324-8748
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdUppsala
Om företaget
Concare Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Företaget har etablerad erfarenhet med över 38 års verksamhet sedan 1988. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212). På Google Maps är verksamheten listad som telephone exchange.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Concare Aktiebolag 0 kr och redovisade ett resultat på -37 458 kr. Soliditeten var 81,3 procent, över branschens median (median 76,1 procent). Kassalikviditeten var 10196,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 446,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,3 procent | 76,1 procent | 59,1 procent till 90,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 10196,5 procent | 446,4 procent | 268,3 procent till 1115,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,1 procent | 21,7 procent | 0,6 procent till 48,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 027 av 1 245 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 36 av 48 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Uppsala.
- Plats 6 020 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 9 748 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,5 procent | 371,6 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 37,8 procent | 405,2 procent | - | - |
| Soliditet | 94,4 procent | 77,2 procent | 77,8 procent | 81,3 procent |
| Kassalikviditet | 1241,0 procent | 1270,9 procent | 1587,3 procent | 10196,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,4 procent | 48,7 procent | -1,2 procent | -1,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -35,4 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 216 000 kr | 786 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 343 000 kr | 540 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skolgatan 3175311 Uppsala
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Skolgatan 31 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva medicinsk verksamhet, sjukvård och försäljning, utveckling av medicinsk teknik och data. Äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt köpa och sälja antikviteter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 216 401 kr | 786 119 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 2 999 025 kr | 5 745 kr | 75 kr |
| Övriga externa kostnader | 328 824 kr | 324 110 kr | 90 734 kr | 51 366 kr |
| Personalkostnader | 342 509 kr | 540 233 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 3 777 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 541 291 kr | 2 920 801 kr | -84 989 kr | -51 291 kr |
| Ränteintäkter | -22 523 kr | 165 751 kr | 31 117 kr | 12 939 kr |
| Räntekostnader | 579 kr | 420 kr | 434 kr | 1 206 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 459 690 kr | 3 184 545 kr | -54 306 kr | -39 558 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -771 466 kr | 9 200 kr | 2 100 kr |
| Skatt | 115 003 kr | 476 764 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 344 687 kr | 1 936 315 kr | -45 106 kr | -37 458 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 728 230 kr | 27 255 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 103 230 kr | 27 255 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 625 000 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 1 639 479 kr | 5 124 332 kr | 4 791 976 kr | 4 282 520 kr |
| Kortfristiga fordringar | 410 888 kr | 32 393 kr | 372 332 kr | 23 689 kr |
| Kassa och bank | 954 067 kr | 1 423 920 kr | 701 624 kr | 544 788 kr |
| Summa tillgångar | 2 367 709 kr | 5 151 587 kr | 4 791 976 kr | 4 282 520 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 235 603 kr | 3 976 918 kr | 3 727 812 kr | 3 480 354 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 770 916 kr | 1 920 603 kr | 3 652 918 kr | 3 397 812 kr |
| Årets resultat | 344 687 kr | 1 936 315 kr | -45 106 kr | -37 458 kr |
| Obeskattade reserver | - | 771 466 kr | 762 266 kr | 760 166 kr |
| Kortfristiga skulder | 132 106 kr | 403 203 kr | 301 898 kr | 42 000 kr |
| Leverantörsskulder | 161 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | 325 912 kr | 301 898 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 131 945 kr | 77 291 kr | 0 kr | 42 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 367 709 kr | 5 151 587 kr | 4 791 976 kr | 4 282 520 kr |
Företrädare
- Dag G
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Concare Aktiebolag för organisationsnummer?
Concare Aktiebolag har organisationsnummer 556324-8748 (5563248748).
Var ligger Concare Aktiebolag?
Concare Aktiebolag har sin registrerade adress Skolgatan 31, 75311 Uppsala.
Vilken bransch är Concare Aktiebolag verksamt i?
Concare Aktiebolag är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Concare Aktiebolag?
Concare Aktiebolag hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Concare Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Concare Aktiebolag föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2026.
Registrerade namn
- Concare Aktiebolag (Företagsnamn)
- Familjedoktorn i Uppsala (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser läkarpraktik.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1988-05-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.