Wallmans Group AB

Wallmans Group AB har organisationsnummer 556326-9223 (5563269223)

Aktiebolag • Org.nr: 556326-9223

Verksamheter som utövas av huvudkontorStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 1988Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Wallmans Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 38 års verksamhet sedan 1988. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).

Ekonomi

21 149 000 krOmsättning▲ 4 procent
24 889 141 krÅrets resultat
2Antal anställda
24,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2023.

Omsättningen ökade 4 procent till 21 149 000 kr räkenskapsåret 2023 (20 399 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2023 omsatte Wallmans Group AB 21 149 000 kr och redovisade ett resultat på 24 889 141 kr. Rörelsemarginalen var 10,0 procent, över branschens median (median 8,0 procent). Soliditeten var 24,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,4 procent). Kassalikviditeten var 169,0 procent, under branschens median (median 212,2 procent).

Nyckeltal 2023BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal10,0 procent8,0 procent-13,7 procent till 41,0 procentöver branschens median
Vinstmarginal126,8 procent17,8 procent-15,0 procent till 82,5 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet24,8 procent70,4 procent32,1 procent till 96,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet169,0 procent212,2 procent61,1 procent till 1013,9 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital73,2 procent1,1 procent-5,3 procent till 40,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt3,7 procent-3,6 procent-54,7 procent till 23,6 procentöver branschens median
Omsättning per anställd10 575 000 kr558 000 kr49 000 kr till 1 281 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd1 575 000 kr485 000 kr155 000 kr till 844 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Nyckeltal per år

Nyckeltal202120222023
Rörelsemarginal-6,2 procent5,5 procent10,0 procent
Vinstmarginal-59,5 procent57,8 procent126,8 procent
Soliditet8,9 procent17,8 procent24,8 procent
Kassalikviditet94,2 procent117,2 procent169,0 procent
Avkastning på eget kapital-12,6 procent53,4 procent73,2 procent
Omsättningstillväxt-30,6 procent3,7 procent
Omsättning per anställd5 207 000 kr10 200 000 kr10 575 000 kr
Personalkostnad per anställd1 034 000 kr1 476 000 kr1 575 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Västra Trädgårdsgatan 7
c/o C/o Moment Group AB
11153 Stockholm

Bolag på samma adress

8 andra bolag har Västra Trädgårdsgatan 7 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva handels-, agentur- och konsultverksamhet inom restaurang- och nöjesbranscherna samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202120222023
Nettoomsättning15 622 000 kr20 398 763 kr21 149 055 kr
Övriga rörelseintäkter718 000 kr968 446 kr467 455 kr
Övriga externa kostnader14 011 000 kr17 112 853 kr16 181 894 kr
Personalkostnader3 101 000 kr2 952 673 kr3 149 821 kr
Avskrivningar195 000 kr188 301 kr172 403 kr
Rörelseresultat-967 000 kr1 113 382 kr2 112 392 kr
Räntekostnader2 208 000 kr5 035 608 kr8 293 862 kr
Resultat efter finansiella poster-9 298 000 kr11 799 752 kr26 813 001 kr
Bokslutsdispositioner8 000 000 kr0 kr1 923 860 kr
Årets resultat-1 298 000 kr11 799 752 kr24 889 141 kr

Balansräkning

Post202120222023
Tillgångar
Anläggningstillgångar16 410 000 kr8 237 386 kr48 144 879 kr
Materiella anläggningstillgångar109 000 kr69 210 kr62 483 kr
Finansiella anläggningstillgångar15 980 000 kr7 980 218 kr48 027 114 kr
Omsättningstillgångar99 117 000 kr116 012 181 kr88 934 144 kr
Kortfristiga fordringar78 497 000 kr93 568 698 kr88 672 689 kr
Summa tillgångar115 527 000 kr124 249 567 kr137 079 023 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital10 307 000 kr22 106 162 kr33 995 304 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat5 955 000 kr4 656 410 kr3 456 163 kr
Årets resultat-1 298 000 kr11 799 752 kr24 889 141 kr
Kortfristiga skulder105 220 000 kr98 984 538 kr52 624 420 kr
Leverantörsskulder1 107 000 kr249 365 kr134 740 kr
Övriga kortfristiga skulder2 901 000 kr953 152 kr1 824 970 kr
Summa eget kapital och skulder115 527 000 kr124 249 567 kr137 079 023 kr

Företrädare

  • Martin d (ordförande)
  • Mikael N (styrelseledamot)

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1988-07-14
Registrerat hos Bolagsverket
Wallmans Group AB
1988-07-15
Registrerat hos Skatteverket
2026-04-07
Adressändring
Gatuadress: Trädgårdsgatan 2 → Västra Trädgårdsgatan 7
Ort: GÖTEBORG → STOCKHOLM
Postnummer: 41108 → 11153

Vanliga frågor

Vad har Wallmans Group AB för organisationsnummer?

Wallmans Group AB har organisationsnummer 556326-9223 (5563269223).

Var ligger Wallmans Group AB?

Wallmans Group AB har sin registrerade adress Västra Trädgårdsgatan 7, 11153 Stockholm.

Vilken bransch är Wallmans Group AB verksamt i?

Wallmans Group AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Wallmans Group AB?

Wallmans Group AB hade en nettoomsättning på 21 149 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Wallmans Group AB?

Wallmans Group AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1988-07-14
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar