Amend Innovation Sweden AB
Amend Innovation Sweden AB har organisationsnummer 556334-5049 (5563345049)
Aktiebolag • Org.nr: 556334-5049
Om företaget
Amend Innovation Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Limhamn. Företaget har etablerad erfarenhet med över 38 års verksamhet sedan 1988. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 1 439 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 663 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Amend Innovation Sweden AB 1 439 000 kr och redovisade ett resultat på 318 427 kr. Rörelsemarginalen var 28,2 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 92,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 160,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,2 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 28,1 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 92,8 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 160,1 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,0 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -13,5 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 486 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 84 av 268 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Malmö.
- Plats 3 652 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 13 082 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 114 067 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -47,8 procent | 11,3 procent | -2,0 procent | 19,1 procent | 28,2 procent |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 13,9 procent | 0,7 procent | 3,1 procent | 28,1 procent |
| Soliditet | 93,7 procent | 95,6 procent | 92,2 procent | 86,9 procent | 92,8 procent |
| Kassalikviditet | 1594,9 procent | 840,8 procent | 505,6 procent | 131,8 procent | 160,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 1,3 procent | 0,0 procent | 1,0 procent | 8,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -11,3 procent | 110,2 procent | 71,6 procent | -13,5 procent |
| Omsättning per anställd | 520 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 723 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kalkstensvägen 3c/o Pär Gramming
21632 Limhamn
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Kalkstensvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och ledarskap till företag och organisationer samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva kapital och värdepappers-förvaltning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 519 957 kr | 461 043 kr | 969 245 kr | 1 662 988 kr | 1 439 495 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 078 kr | 14 460 kr | 0 kr | 7 350 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 6 312 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 52 793 kr | 41 552 kr | 148 572 kr | 521 687 kr | 184 349 kr |
| Personalkostnader | 722 655 kr | 381 770 kr | 839 652 kr | 824 901 kr | 849 966 kr |
| Rörelseresultat | -248 413 kr | 52 181 kr | -18 979 kr | 317 438 kr | 405 180 kr |
| Ränteintäkter | 279 368 kr | 45 749 kr | 25 819 kr | 21 629 kr | 213 kr |
| Räntekostnader | 412 kr | 309 kr | 175 kr | 2 588 kr | 870 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 13 724 kr | 63 865 kr | 6 665 kr | 51 480 kr | 404 523 kr |
| Skatt | 2 175 kr | 15 417 kr | 5 178 kr | 14 671 kr | 86 096 kr |
| Årets resultat | 11 549 kr | 48 448 kr | 1 487 kr | 36 809 kr | 318 427 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 2 501 564 kr | 2 601 564 kr | 3 641 564 kr | 3 796 564 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 2 501 564 kr | 2 601 564 kr | 3 641 564 kr | 3 796 564 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 987 782 kr | 1 458 048 kr | 1 505 627 kr | 757 333 kr | 496 560 kr |
| Kortfristiga fordringar | 109 537 kr | 96 324 kr | 304 319 kr | 387 767 kr | 50 454 kr |
| Kassa och bank | 2 116 545 kr | 1 076 724 kr | 916 308 kr | 369 565 kr | 446 105 kr |
| Summa tillgångar | 3 987 782 kr | 3 959 612 kr | 4 107 191 kr | 4 398 897 kr | 4 293 124 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 3 737 745 kr | 3 786 192 kr | 3 787 679 kr | 3 824 488 kr | 3 982 915 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 626 196 kr | 3 637 744 kr | 3 686 192 kr | 3 687 679 kr | 3 564 488 kr |
| Årets resultat | 11 549 kr | 48 448 kr | 1 487 kr | 36 809 kr | 318 427 kr |
| Kortfristiga skulder | 250 037 kr | 173 420 kr | 297 762 kr | 574 409 kr | 310 209 kr |
| Leverantörsskulder | 9 825 kr | 0 kr | - | 327 576 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 6 598 kr | 23 285 kr | 60 237 kr | 79 458 kr | 109 431 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 96 309 kr | 95 072 kr | 182 000 kr | 163 876 kr | 197 279 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 987 782 kr | 3 959 612 kr | 4 107 191 kr | 4 398 897 kr | 4 293 124 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom ledarskap och ekonom.
Företrädare
- Pär G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Amend Innovation Sweden AB för organisationsnummer?
Amend Innovation Sweden AB har organisationsnummer 556334-5049 (5563345049).
Var ligger Amend Innovation Sweden AB?
Amend Innovation Sweden AB har sin registrerade adress Kalkstensvägen 3, 21632 Limhamn.
Vilken bransch är Amend Innovation Sweden AB verksamt i?
Amend Innovation Sweden AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Amend Innovation Sweden AB?
Amend Innovation Sweden AB hade en nettoomsättning på 1 439 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Amend Innovation Sweden AB någon utdelning?
Styrelsen i Amend Innovation Sweden AB föreslog en utdelning på 80 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1988-10-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.