Typecraft AB
Typecraft AB har organisationsnummer 556335-9529 (5563359529)
Aktiebolag • Org.nr: 556335-9529
Om företaget
Typecraft AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjöbaden. Företaget har etablerad erfarenhet med över 38 års verksamhet sedan 1988. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering och partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 38 procent till 319 020 kr räkenskapsåret 2025 (511 482 kr föregående år).
.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Typecraft AB 319 020 kr och redovisade ett resultat på -261 868 kr. Rörelsemarginalen var -82,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,0 procent). Soliditeten var 5,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 41,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -82,1 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -82,1 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 5,6 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 41,9 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4470,3 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -37,6 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 319 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 399 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 452 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 1 666 av 2 576 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 39 237 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 70 058 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 210 886 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,5 procent | -53,1 procent | 38,9 procent | -86,2 procent | -82,1 procent |
| Vinstmarginal | 14,5 procent | -53,1 procent | 38,9 procent | -84,2 procent | -82,1 procent |
| Soliditet | 67,4 procent | 52,3 procent | 71,1 procent | 49,9 procent | 5,6 procent |
| Kassalikviditet | 302,8 procent | 207,2 procent | 346,2 procent | 199,5 procent | 41,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,6 procent | -133,9 procent | 71,6 procent | -264,5 procent | -4470,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -3,1 procent | -52,2 procent | 156,9 procent | -64,7 procent | -37,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 181 000 kr | 565 000 kr | 1 451 000 kr | 511 000 kr | 319 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 560 000 kr | 566 000 kr | 635 000 kr | 640 000 kr | 399 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Enbärsstigen 3 B13336 Saltsjöbaden
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, konsultation och försäljning av hård- och mjukvara inom databranschen med grafisk inriktning, äga och förvalta värdepapper, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 218 796 kr | 1 181 268 kr | 564 710 kr | 1 450 901 kr | 511 482 kr | 319 020 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 94 656 kr | 160 526 kr | 0 kr | - | 489 kr |
| Övriga externa kostnader | 201 898 kr | 125 076 kr | 220 802 kr | 165 513 kr | 175 683 kr | 113 524 kr |
| Personalkostnader | 495 088 kr | 560 269 kr | 565 969 kr | 634 572 kr | 639 690 kr | 398 563 kr |
| Avskrivningar | 5 160 kr | 5 160 kr | 5 160 kr | 5 160 kr | 0 kr | 15 796 kr |
| Rörelseresultat | 416 106 kr | 171 020 kr | -299 615 kr | 564 701 kr | -440 758 kr | -261 940 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 34 kr | 10 836 kr | 253 kr |
| Räntekostnader | 139 kr | 175 kr | 315 kr | 504 kr | 545 kr | 181 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 415 967 kr | 170 845 kr | -299 930 kr | 564 231 kr | -430 467 kr | -261 868 kr |
| Årets resultat | 415 967 kr | 170 845 kr | -299 930 kr | 564 231 kr | -430 467 kr | -261 868 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 15 480 kr | 10 320 kr | 5 160 kr | 0 kr | 0 kr | 63 185 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 480 kr | 10 320 kr | 5 160 kr | 0 kr | 0 kr | 63 185 kr |
| Omsättningstillgångar | 719 926 kr | 766 806 kr | 422 831 kr | 1 108 315 kr | 326 199 kr | 41 347 kr |
| Kortfristiga fordringar | 27 251 kr | 13 369 kr | 29 885 kr | 317 843 kr | 43 821 kr | 18 391 kr |
| Kassa och bank | 692 675 kr | 753 437 kr | 392 946 kr | 790 472 kr | 282 378 kr | 22 956 kr |
| Summa tillgångar | 735 406 kr | 777 126 kr | 427 991 kr | 1 108 315 kr | 326 199 kr | 104 532 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 353 048 kr | 523 893 kr | 223 962 kr | 788 193 kr | 162 726 kr | 5 858 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -112 919 kr | 303 048 kr | 473 892 kr | 173 962 kr | 543 193 kr | 217 726 kr |
| Årets resultat | 415 967 kr | 170 845 kr | -299 930 kr | 564 231 kr | -430 467 kr | -261 868 kr |
| Kortfristiga skulder | 382 358 kr | 253 233 kr | 204 029 kr | 320 122 kr | 163 473 kr | 98 674 kr |
| Leverantörsskulder | 8 359 kr | 22 015 kr | 4 431 kr | 1 948 kr | 3 867 kr | 5 303 kr |
| Skatteskulder | 23 288 kr | 28 140 kr | 33 963 kr | 34 206 kr | 34 206 kr | 34 934 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 340 711 kr | 193 078 kr | 155 635 kr | 273 968 kr | 115 400 kr | 48 437 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 735 406 kr | 777 126 kr | 427 991 kr | 1 108 315 kr | 326 199 kr | 104 532 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva utveckling, konsultation och försäljning av hård- och mjukvara inom databranschen med grafisk inriktning, äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Mark W
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Typecraft AB för organisationsnummer?
Typecraft AB har organisationsnummer 556335-9529 (5563359529).
Var ligger Typecraft AB?
Typecraft AB har sin registrerade adress Enbärsstigen 3 B, 13336 Saltsjöbaden.
Vilken bransch är Typecraft AB verksamt i?
Typecraft AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Typecraft AB?
Typecraft AB hade en nettoomsättning på 319 020 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Typecraft AB?
Typecraft AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1988-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.