Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag
Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag har organisationsnummer 556350-2656 (5563502656)
Aktiebolag • Org.nr: 556350-2656
Om företaget
Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Lidingö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 110 000 kr räkenskapsåret 2025 (140 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag 110 000 kr och redovisade ett resultat på -3 295 kr. Rörelsemarginalen var 19,8 procent, under branschens median (median 22,1 procent). Soliditeten var 34,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 69,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 319,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,8 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -2,7 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 34,9 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 69,2 procent | 319,2 procent | 190,7 procent till 658,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,5 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -21,4 procent | -0,9 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 860 av 5 067 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 301 av 416 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Stockholm.
- Plats 45 250 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 80 629 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 241 976 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,3 procent | -10,3 procent | 16,1 procent | -4,4 procent | 19,8 procent |
| Vinstmarginal | -0,6 procent | 0,7 procent | 0,0 procent | -16,4 procent | -2,7 procent |
| Soliditet | 32,4 procent | 34,8 procent | 36,4 procent | 32,8 procent | 34,9 procent |
| Kassalikviditet | 108,0 procent | 69,2 procent | 67,0 procent | 63,9 procent | 69,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,8 procent | 0,3 procent | 0,1 procent | -10,4 procent | -1,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 19,4 procent | -60,4 procent | -13,7 procent | 16,7 procent | -21,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Roderstigen 12c/o c/o Avesten
18143 Lidingö
Bolag på samma adress
16 andra bolag har Roderstigen 12 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillverka och handla med ritapparater, äga, exploatera och driva handel med uppfinningar, bedriva forskning och utveckling av maskiner och metoder för arkitekt- och dentalbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 293 569 kr | 351 424 kr | 138 898 kr | 119 998 kr | 139 991 kr | 110 001 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 27 745 kr | 34 868 kr | 30 000 kr | 69 000 kr | 5 260 kr | 76 259 kr |
| Övriga externa kostnader | 74 735 kr | 236 610 kr | 92 309 kr | 76 929 kr | 50 465 kr | 43 588 kr |
| Personalkostnader | 52 568 kr | 36 503 kr | 2 300 kr | 8 777 kr | 7 881 kr | 2 421 kr |
| Avskrivningar | 4 550 kr | 4 550 kr | 4 550 kr | 0 kr | - | 41 439 kr |
| Rörelseresultat | 44 798 kr | -43 000 kr | -14 261 kr | 19 292 kr | -6 095 kr | 21 812 kr |
| Ränteintäkter | 3 969 kr | 47 664 kr | 15 177 kr | 1 653 kr | 321 kr | 427 kr |
| Räntekostnader | 7 371 kr | 6 541 kr | 154 kr | 20 756 kr | 16 997 kr | 25 534 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 41 396 kr | -1 877 kr | 762 kr | 189 kr | -22 771 kr | -3 295 kr |
| Skatt | 4 917 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 36 479 kr | -1 877 kr | 762 kr | 189 kr | -22 771 kr | -3 295 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 204 346 kr | 199 796 kr | 379 691 kr | 379 691 kr | 379 691 kr | 338 252 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 200 kr | 13 650 kr | 193 545 kr | 193 545 kr | 193 545 kr | 152 106 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 186 146 kr | 186 146 kr | 186 146 kr | 186 146 kr | 186 146 kr | 186 146 kr |
| Omsättningstillgångar | 529 679 kr | 540 567 kr | 312 645 kr | 281 382 kr | 285 701 kr | 277 953 kr |
| Kortfristiga fordringar | 352 994 kr | 454 448 kr | 228 593 kr | 278 836 kr | 275 981 kr | 267 601 kr |
| Kassa och bank | 176 685 kr | 86 119 kr | 84 052 kr | 2 546 kr | 9 720 kr | 10 352 kr |
| Summa tillgångar | 734 025 kr | 740 363 kr | 692 336 kr | 661 073 kr | 665 392 kr | 616 205 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 241 763 kr | 239 887 kr | 240 648 kr | 240 838 kr | 218 066 kr | 214 771 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 103 284 kr | 139 764 kr | 137 886 kr | 138 649 kr | 138 837 kr | 116 066 kr |
| Årets resultat | 36 479 kr | -1 877 kr | 762 kr | 189 kr | -22 771 kr | -3 295 kr |
| Kortfristiga skulder | 492 262 kr | 500 476 kr | 451 688 kr | 420 235 kr | 447 326 kr | 401 434 kr |
| Leverantörsskulder | 25 000 kr | 18 086 kr | 1 953 kr | 8 421 kr | 20 930 kr | 2 358 kr |
| Skatteskulder | 4 917 kr | -3 944 kr | -3 944 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 246 118 kr | 269 849 kr | 267 192 kr | 289 329 kr | 313 910 kr | 321 590 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 734 025 kr | 740 363 kr | 692 336 kr | 661 073 kr | 665 392 kr | 616 205 kr |
Företrädare
- Lennart A
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag för organisationsnummer?
Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag har organisationsnummer 556350-2656 (5563502656).
Var ligger Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag?
Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag har sin registrerade adress Roderstigen 12, 18143 Lidingö.
Vilken bransch är Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag verksamt i?
Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag?
Tekniko Design konstruktionsteknik Aktiebolag hade en nettoomsättning på 110 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-08-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.