Lunman Finans AB
Lunman Finans AB har organisationsnummer 556351-5609 (5563515609)
Aktiebolag • Org.nr: 556351-5609
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareMölndal
Om företaget
Lunman Finans AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lunman Finans AB 0 kr och redovisade ett resultat på -70 481 kr. Soliditeten var 96,2 procent, över branschens median (median 93,7 procent). Kassalikviditeten var 2645,3 procent, över branschens median (median 565,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,2 procent | 93,7 procent | 62,5 procent till 99,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 2645,3 procent | 565,0 procent | 113,8 procent till 3463,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -100,7 procent | 0,9 procent | -2,2 procent till 21,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 208 av 4 265 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
- Plats 8 av 32 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Mölndal.
- Plats 1 660 av 2 005 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 46 540 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,6 procent | 97,6 procent | 56,1 procent | 96,2 procent |
| Kassalikviditet | 192,3 procent | 148,5 procent | 105,2 procent | 2645,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -9,8 procent | -1,1 procent | -174,0 procent | -100,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Aminogatan 34c/o Mölndals Revisionsbyrå AB
43153 Mölndal
Bolag på samma adress
25 andra bolag har Aminogatan 34 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 240 kr | 1 240 kr | 1 240 kr | 1 240 kr |
| Rörelseresultat | -1 240 kr | -1 240 kr | -1 240 kr | -1 240 kr |
| Ränteintäkter | 2 414 kr | 33 kr | 50 kr | 29 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -10 983 kr | -1 207 kr | -70 460 kr | -70 481 kr |
| Årets resultat | -10 983 kr | -1 207 kr | -70 460 kr | -70 481 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 109 630 kr | 109 630 kr | 69 270 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 109 630 kr | 109 630 kr | 69 270 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 291 kr | 4 084 kr | 2 894 kr | 72 773 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 461 kr | 2 494 kr | 2 544 kr | 72 773 kr |
| Kassa och bank | 2 830 kr | 1 590 kr | 350 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 114 921 kr | 113 714 kr | 72 164 kr | 72 773 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 112 170 kr | 110 963 kr | 40 503 kr | 70 022 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 23 153 kr | 12 170 kr | 10 963 kr | 40 503 kr |
| Årets resultat | -10 983 kr | -1 207 kr | -70 460 kr | -70 481 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 751 kr | 2 751 kr | 2 751 kr | 2 751 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 751 kr | 2 751 kr | 2 751 kr | 2 751 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 114 921 kr | 113 714 kr | 72 164 kr | 72 773 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Staffan L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lunman Finans AB för organisationsnummer?
Lunman Finans AB har organisationsnummer 556351-5609 (5563515609).
Var ligger Lunman Finans AB?
Lunman Finans AB har sin registrerade adress Aminogatan 34, 43153 Mölndal.
Vilken bransch är Lunman Finans AB verksamt i?
Lunman Finans AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lunman Finans AB?
Lunman Finans AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-05-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.