Viareds Flyg Aktiebolag
Viareds Flyg Aktiebolag har organisationsnummer 556353-6381 (5563536381)
Aktiebolag • Org.nr: 556353-6381
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningBorås
Om företaget
Viareds Flyg Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Borås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 601 000 kr räkenskapsåret 2025 (598 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Viareds Flyg Aktiebolag 601 000 kr och redovisade ett resultat på 172 249 kr. Rörelsemarginalen var 58,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,4 procent). Soliditeten var 21,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 605,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 194,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,2 procent | 6,4 procent | 0,1 procent till 17,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 47,3 procent | 6,7 procent | 0,0 procent till 17,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 21,6 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 605,0 procent | 194,0 procent | 103,1 procent till 435,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 26,1 procent | 8,5 procent | -2,4 procent till 35,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,5 procent | -2,7 procent | -33,8 procent till 21,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 682 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 11 av 16 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning med säte i Borås.
- Plats 1 832 av 3 391 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 29 785 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 180 225 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -23,3 procent | 101,7 procent | 5,0 procent | 0,0 procent | 58,2 procent |
| Vinstmarginal | -33,1 procent | 87,1 procent | -9,9 procent | -5,2 procent | 47,3 procent |
| Soliditet | 9,1 procent | 16,7 procent | 18,0 procent | 17,7 procent | 21,6 procent |
| Kassalikviditet | 283,6 procent | 358,7 procent | 689,5 procent | 289,9 procent | 605,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -61,9 procent | 49,6 procent | 0,0 procent | -1,5 procent | 26,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -49,1 procent | -21,9 procent | 33,6 procent | 23,3 procent | 0,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vindgatan 750464 Borås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Vindgatan 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel och uthyrning av flygplan och idka därmed förenlig verksamhet samt skall uppföra äga och förvalta byggnader.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 914 247 kr | 465 436 kr | 363 235 kr | 484 746 kr | 598 214 kr | 600 837 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 558 kr | 853 kr | 742 583 kr | 23 498 kr | 552 kr | 541 939 kr |
| Övriga externa kostnader | 536 182 kr | 376 234 kr | 561 207 kr | 338 719 kr | 413 505 kr | 630 453 kr |
| Avskrivningar | 248 780 kr | 198 530 kr | 152 715 kr | 145 433 kr | 184 981 kr | 162 595 kr |
| Rörelseresultat | 129 843 kr | -108 475 kr | 369 061 kr | 24 092 kr | 280 kr | 349 728 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 22 kr | 46 kr | 6 987 kr |
| Räntekostnader | 51 884 kr | 45 876 kr | 53 123 kr | 71 750 kr | 31 050 kr | 72 450 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 77 959 kr | -154 351 kr | 315 938 kr | -47 636 kr | -30 724 kr | 284 265 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -70 850 kr | 47 600 kr | 23 250 kr | -69 232 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 42 784 kr |
| Årets resultat | 77 959 kr | -154 351 kr | 245 088 kr | -36 kr | -7 474 kr | 172 249 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 491 141 kr | 2 292 611 kr | 1 774 607 kr | 1 664 038 kr | 2 179 057 kr | 1 519 068 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 491 141 kr | 2 292 611 kr | 1 774 607 kr | 1 664 038 kr | 2 179 057 kr | 1 519 068 kr |
| Omsättningstillgångar | 606 642 kr | 435 101 kr | 1 193 292 kr | 1 080 243 kr | 576 778 kr | 1 532 644 kr |
| Kortfristiga fordringar | 45 219 kr | 75 770 kr | 65 591 kr | 63 000 kr | 65 249 kr | 44 556 kr |
| Kassa och bank | 561 423 kr | 359 331 kr | 1 127 701 kr | 1 017 243 kr | 511 529 kr | 1 488 088 kr |
| Summa tillgångar | 3 097 783 kr | 2 727 712 kr | 2 967 899 kr | 2 744 281 kr | 2 755 835 kr | 3 051 712 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 403 665 kr | 249 314 kr | 494 402 kr | 494 366 kr | 486 893 kr | 659 142 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 205 706 kr | 283 665 kr | 129 314 kr | 374 402 kr | 374 367 kr | 366 893 kr |
| Årets resultat | 77 959 kr | -154 351 kr | 245 088 kr | -36 kr | -7 474 kr | 172 249 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 70 850 kr | 23 250 kr | 0 kr | 69 232 kr |
| Kortfristiga skulder | 384 118 kr | 153 398 kr | 332 647 kr | 156 665 kr | 198 942 kr | 253 338 kr |
| Leverantörsskulder | 10 477 kr | 0 kr | 193 654 kr | 11 965 kr | 30 784 kr | 9 520 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 42 784 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 342 kr | 3 750 kr | 0 kr | 12 949 kr | 5 358 kr | 2 157 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 097 783 kr | 2 727 712 kr | 2 967 899 kr | 2 744 281 kr | 2 755 835 kr | 3 051 712 kr |
Ur årsredovisningen
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Företrädare
- Borås Flygklubb/ F
- Johan S
- Leif G
- Mattias P
- Linus P
- Per Olov S
- Per-Erik Å
- Thorolf W
- Fredrik W (ordförande)
Undertecknad i Borås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Viareds Flyg Aktiebolag för organisationsnummer?
Viareds Flyg Aktiebolag har organisationsnummer 556353-6381 (5563536381).
Var ligger Viareds Flyg Aktiebolag?
Viareds Flyg Aktiebolag har sin registrerade adress Vindgatan 7, 50464 Borås.
Vilken bransch är Viareds Flyg Aktiebolag verksamt i?
Viareds Flyg Aktiebolag är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Viareds Flyg Aktiebolag?
Viareds Flyg Aktiebolag hade en nettoomsättning på 601 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-03-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.